Φροντίδα Δεν μπορώ να ηρεμήσω το κοκατίλ μου με τίποτα

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω εδώ και ένα χρόνο ένα κοκατιλ το οποίο το είχα αγοράσει περίπου 5 μηνών από pet shop.
Έχει περάσει ένας χρόνος και δεν μπορώ να το ηρεμήσω με τίποτα. Είναι πάρα πολύ άγριο. Όσο και να ασχολούμαι μαζί του δεν βγαίνει αποτέλεσμα. Το αποκορύφωμα ήταν όταν έβαλα το χέρι μέσα στο κλουβί ήταν να με δαγκώσει άσχημα..
Δεν ξέρω τι να κάνω..
Τα φώτα σας..
 
@Γιάννης 83
Εφόσον το έχεις ένα χρόνο και δεν έχει καταφέρει να το εξημερώσεις, και να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του συμβαίνουν δύο πράγματα.
Πρώτο, δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά και άν το έκανες ίσως να έγινε με λάθος τρόπο και
Δεύτερον, υπάρχουν ορισμένα πουλάκια που δεν θέλουν την ανθρώπινη επαφή και τρομάζουν στην θέα ενός χεριού μέσα στο κλουβί τους.
Είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασία και ο χαρακτήρας τους που δεν θέλουν ούτε επιζητούν πολλά πάρε δώσε.
Είναι πουλάκια συνήθως αγορασμένα από pet shops που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά από πολύ μικρή ηλικία.
Το βγάζεις έξω από το κλουβί του;
Γνωρίζεις το φύλο του;
Ενημερωτικά διάβασε το παρακάτω άρθρο.
 
@VadaΤο φύλο του είναι αρσενικό. Με τη συμπεριφορά που έχει διστάζω να το βγάλω από του κλουβί γιατί μετά θα το στρεσαρω χειρότερα κυνηγώντας το για να το πιάσω.
 
Back
Top