Αναπαραγωγή Δεν ξέρω αν θα ζευγαρώσουν τα budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni Nt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleni Nt

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας... Είμαι μπερδεμένη.. Έχω ενα ζευγαρακι... Είναι ερωτευμενα... φιλιούνται ξινονται είναι πολύ καλά μαζί... Εννοείται πως υπαρχουν και οι επηθετικοτητες της θυληκιας μου που και που...
Το θέμα μ είναι όμως οτι την φωλιά τους την είχα μέσα στο κλουβί απο τον χειμωνα... Και την είχαν γραμμένη!
Και τους είχα απο την μια πλευρα την φωλιά και απο την αλλη μια πισίνα εξωτερική από πλεξηπλας... λοιοιπον... Τώρα πια την πισίνα την έχω χωρις νερό απλά υπάρχει εκεί ! Η θυλικια ηταν αυτή που εμπενε μέσα Κι έκανε μπάνιο ο άλλος είναι φωβιτσιαρης! Και τώρα π η πισίνα δεν έχει νερό... Την έχω πετύχει να μπαίνει πολλές φορες μέσα στην άδεια πισίνα και να χτυπάει πανω κάτω το πλαστικό και να κάθετε για λεπτα μέσα και να την επεξεργάζεται και να είναι καθησμενη κάτω... Και πιστεύω οτι θέλει να την κανει φωλια... Και έτσι έβγαλα την κανονική φωλιά απο την αλλη μερια... Μήπως δεν ηταν Καλβ ιδέα; η να βγάλω την πισίνα και να βάλω την φωλιά δεν ξέρω... Βοηθειειιιααα!
 
Όταν λες αυτό τι ακριβώς εννοείς; Μπορείς να το περιγράψεις; Την φωλιά δηλαδή
την φωλιά τους την είχα μέσα στο κλουβί
απο την μια πλευρα την φωλιά
Οι φωλιές για τα budgies είναι ξύλινες εξωτερικές,ίσως γι αυτό θεώρησε βολική εναλλακτική την πισίνα, ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωλιές-παπαγάλων-και-υλικά-επίστρωσης.17822/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όταν λες αυτό τι ακριβώς εννοείς; Μπορείς να το περιγράψεις; Την φωλιά δηλαδή


Οι φωλιές για τα budgies είναι ξύλινες εξωτερικές,ίσως γι αυτό θεώρησε βολική εναλλακτική την πισίνα, ρίξε μια ματιά εδώ [URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A6%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.17822/[/URL]
Η φωλιά μου είναι ξύλινη κανονική για παπαγάλους budgie την έχω πάρει απο τα Πετ ΣΟΠ και έχει μια τριπα μονο και απο πανω είναι με καπάκι... Την είχα εκεί πολλους μήνες αλλά δεν την πλιδιασαν καθόλου... Ενω την πισίνα επειδή εμπενε μέσα θεωρώ πως την εσθανετε Πιο ασφαλής... Μήπως να την βγάλω και να της βάλω την κανονική φωλιά; η Φεν θα πλησιάσει καθόλου παλι... Αν κ μ ειπαν πως εφόσον ξεκινάει να κάθετε εκεί καλό είναι να μην την ενοχλησω...
 
Η φωλιά μου είναι ξύλινη κανονική για παπαγάλους budgie την έχω πάρει απο τα Πετ ΣΟΠ και έχει μια τριπα μονο και απο πανω είναι με καπάκι... Την είχα εκεί πολλους μήνες αλλά δεν την πλιδιασαν καθόλου... Ενω την πισίνα επειδή εμπενε μέσα θεωρώ πως την εσθανετε Πιο ασφαλής... Μήπως να την βγάλω και να της βάλω την κανονική φωλιά; η Φεν θα πλησιάσει καθόλου παλι... Αν κ μ ειπαν πως εφόσον ξεκινάει να κάθετε εκεί καλό είναι να μην την ενοχλησω...
Αν τους αφερεσω την πισίνα και τους βάλω παλι την φωλιά στην θέση της πισίνας πιστεύετε οτι θα πλησιάσει; η να αφησω την πισηνα; Το ράμφος της είναι σκούρο καφέ και τ αρσενικού πολύ μπλε...όπως είναι στην εικόνα μου, δεν έχω δει όμως το τάισμα στο στόμα.. Έχω δει τριφερες στιγμές μονο...ζευγάρωμα όχι όμως.. Αν και ακούω το βράδυ μες στο σκοταδυ πολύ έντονα φτερουγίσματα... Και μήπως εκείνη την ώρα κανουν το ζευγαρωμα τους!
 
Αν τους αφερεσω την πισίνα και τους βάλω παλι την φωλιά στην θέση της πισίνας
Ναι, κάνε αυτό, ίσως την βολεύει το σημείο.
ακούω το βράδυ μες στο σκοταδυ πολύ έντονα φτερουγίσματα... Και μήπως εκείνη την ώρα κανουν το ζευγαρωμα τους!
Δε νομίζω, να μην τα αφήνεις να κοιμούνται σε απόλυτο σκοτάδι, ίσως κάποιο παθαίνει νυκτερινό πανικό. Να αφήνεις ένα φωτάκι νυκτός στο δωμάτιο τους.
Πάντως το γεγονός πως δεν τα βλέπεις, δεν σημαίνει πως δεν ζευγαρώνουν. Από Οκτώβρη και μετά μπαίνουν στην φθινοπωρινή περίοδο αναπαραγωγής.
 
Back
Top