Αναπαραγωγή Δεν ξέρω τι έχουν πάθει τα κοκατίλ μου

Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Ιεράπετρα
γειά σε όλους... Θα ήθελα να μου λήσετε 1 απορία αν μπορείτε...
τα κοκατίλ μ. Πρίν λίγο καιρό δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν ζευγάρι κ τώρα μετά απο κάμποσο καιρό αυτο που μάλλον ήταν κορίτσι ειναι μέσα στιν φωλιά και δεν βγαίνει... Προσπαθώ να δώ μήπως και έχει γενήσει αλλα ειναι ολη την ώρα μέσα και δεν μπορώ να δώ! Μπαίνει και το αγόρι και τα κανει χειρότερα στο να μπορώ να δώ! Όποτε πάω να βάλω το χέρι μ μέσα μήπως και φύγουν για να δώ αρχίζει το αγόρι να ρουθουνίζει με επιθετικό ύφως και έχει ωσ αποτ'ελεσμα να μην μπορώ να δω! Μήπως μπορείτε να μου πείτε εσείς τι γίνετε γιατί εγω δεν είμαι εμπείρος απο κοκατίλ...
 
Το αρσενικο καθεται την ημερα και κλωσσαει τα αυγα. Οποτε αυτο που βλεπεις ειναι φυσιολογικο. Μην τα ενοχλεις. Το πιθανοτερο ειναι οτι εχουν αυγα γι αυτο και δεν σηκωνονται.
 
τελικά τα εκανα να βγούν με φρούτα και δεν είδα αυγό (ατυχία) μήπως όμως μου ετοιμάζουν εκπληξούλα γι'αυτό κάθονται συχνά μέσα στην φωλιά;
 
Μακάρι! Εύχομαι να μας πεις νέα για γεννητούρια σύντομα. 🙂
Μην αγχώνεσαι...όλοι θέλουν το χρόνο τους... 😉
 
Τα εχω δει πολλές φορές να κάνουν... αλλα αυγό δεν εχω δεί ακόμα! Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να δώ αν είναι έτοιμα να γενήσουν;
 
Σας παρακαλώ δώστε μου μερικές πληροφορίες για το θέμα γιατί δεν μπορώ αλλο να περιμένω και θέλω να ξέρω κιόλας πότε θα κάνουν το αυγο γιατί το μικρό θέλω να ταϊστεί απο χέρι και πρέπει να ξέρω δεν μπορώ να δώ μέσα στη φωλιά γιατι κάποιο θα είναι συνεχώς μέσα ή θα έχει πολύ σκοτάδι και δεν θα μπορώ να δώ!
 
. Γιατί δεν μπορώ αλλο να περιμένω και θέλω να ξέρω κιόλας πότε θα κάνουν το αυγο...
αυτο μπορει να στο πει μονο η θηλυκια. :D


... Το μικρό θέλω να ταϊστεί απο χέρι και πρέπει να ξέρω ...

ειχες ποτε παρομοια εμπειρια; Ξερεις πως γινεται; Ξερεις ποτε να απομακρυνεις το μωρο απο τη φωλια; Ξερεις οτι η ευθυνη ειναι τεραστια και το ταισμα γινεται καθε 2-3 ωρες αρχικα; Ξερεις επισης οτι η θνησιμοτητα των μωρων, που ταιζονται στο χερι απο αρχαριους, ειναι μεγαλη; Γιατι θελεις να ταισεις εσυ;
 
θέλω να το ταίζω εγώ γιατί τα κοκατίλ που έχω τώρα με μισούν επειδή ειναι ταισμένα απο την μητέρα! Δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το τάισμα απο χέρι αλλα έχω 1 γνωστό που έκανε κι αυτός τάισμα απο χέρι και μου έχει πεί οτι είναι μεγάλη ευθήνη αλλα μιστεύω πως θα τα καταφέρω αν γενήσουν τα κοκατίλ μου μέσα στο καλοκαίρι που θα έχω πολύ ελέυθερο χρόνο για τάισμα ανα 1-3 ώρες...
 
Δεν χρειαζεται να τα ταισεις εσυ για να εχεις εξημερωμενα πουλια. Μπορεις απλα να τα πιανεις για 10-15 λεπτα καθε μερα εκτος φωλιας οσο ειναι μικρα και θα συνηθισουν μια χαρα την παρουσια σου.
Μολις ερθει η ωρα να τα χωρισεις απο τους γονεις τοτε θα προσκολληθουν περισσοτερο πανω σου. 😉
 
θέλω να το ταίζω εγώ γιατί τα κοκατίλ που έχω τώρα με μισούν επειδή ειναι ταισμένα απο την μητέρα! Δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το τάισμα απο χέρι αλλα έχω 1 γνωστό που έκανε κι αυτός τάισμα απο χέρι και μου έχει πεί οτι είναι μεγάλη ευθήνη αλλα μιστεύω πως θα τα καταφέρω αν γενήσουν τα κοκατίλ μου μέσα στο καλοκαίρι που θα έχω πολύ ελέυθερο χρόνο για τάισμα ανα 1-3 ώρες...
Καλησπέρα Μάνο, καταρχας τα πουλια δεν σε "μισουν" σε φοβουνται, εχει διαφορα.
Μην ρισκαρεις να παρεις τα μωρα απο την φωλια για να τα ταϊσεις εφοσον δεν έχεις πείρα, δεν ειναι τοσο ευκολο όσο ακουγεται, κανε αυτο που σου είπε ο Ανέστης προσπάθησε να τα εξημερωσεις οταν ειναι μικρα και ειμαι σιγουρη πως θα σε συνηθισουν και οπωσδηποτε δεν θα σε "μισουν"! 🙂
 
μικρά ενοε'ιτε όταν τα ταίζει ακόμα η μαμά τους;
Εννοειτε Μανο οχι οταν ειναι δυο ημερών, οταν αρχιζουν και βγαίνουν απο την φωλιά, μην αγχώνεσαι ομως κατσε να κανει κανενα αβγο πρωτα. 😉
 
πώς μπορώ να καταλάβω απο την θυληκιά οτι είναι έτοιμη να γενήσει;

Μάνο μην είσαι τόσο ανυπόμονος και μην είσαι κολλημένος συνέχεια πάνω στα πουλιά γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να τα στρεσάρεις και μόνο το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα έχεις στο τέλος. Όλα στον καιρό τους... 😉

οταν ενοείς οταν είναι μικρά τι ενοείς οταν τα ταίζει ακόμα η μαμά τους; ή σε πιο μεγάλη ηλικία;

Περί ταϊσματος με σύριγγα δεν το συζητώ καν. Για κάποιον άπειρο δεν θα το συνιστούσα, είναι ρίσκο για κάποιον άπειρο που δεν ξέρει επακριβώς τι και πώς να το κάνει. Είναι επίπονη διαδικασία, αφού θέλει τάισμα κάθε 2-3 ώρες στην αρχή, σωστή θερμοκρασία κτλ. Θα σου πρότεινα όταν με το καλό γεννήσει το πουλάκι σου να το αφήσεις να το μεγαλώσουν οι γονείς του κι εσύ, αν θες να συμπληρώνεις με την σύριγγα ή να μην ταϊσεις καθόλου κι απλά μόλις ξεπεταχτούν τα μικρούλια να τα παίρνεις για κανένα 10λεπτο, ώστε να σε συνηθίσουν.
 
Εχε λιγη υπομονη!Ψαξε και διαφορα θεματα στο forum που θα σου λυσουν πολλες αποριες! Μολις γεννησουν τα κοκατιλ σου να παρατηρεις τα μωρα τους και μολις αρχιζουν να βγαζουν λιγα πουπουλα κρατα τα στο χερι σου και χαιδευετα για λιγο! Θα σε συνηθισουν ετσι και δεν θα ειναι τοσο επιθετικα!
 
ευχαριστώ πολύ παιδιά με βοηθήσατε περισότερο απο όσο περίμενα!

κάτι ακόμα! Μίπως θα μπορούσατε να μου πείτε λίγουσ τρόπους που να μπορώ να κανω τα μεγάλα μου κοκατίλ να με συμπαθήσουν;
 
καλησπερα, καταλαβαινω πως εισαι ενθουσιασμενος, ομψς πρεπει να διαβασεις κα ινα ηρεμησεις! Απο πρωσοπικη μου εμπειρια σου λεω πως καταφερα να εχω 7 μωρακια κοκατιλ και να τα χασω και τα 7>Ο λογος ειναι οτι οταν ημουν μικρος ειχα την ιδια ανησυχια με εσενα παραβλεποντας και αγνοωντας συμβουλες. Ηδη ειναι τεραστιο λαθος να ενοχλεις τα πουλια οταν ειναι στη φωλια με ή χωρις αυγα. Διαβασε γενικους κανονες για την αναπαραγωγη στο site και ειδικοτερα μετα για τα κοκατιλ. Γενικα κλωσσανε και το αρσενικο και το θυλικο, χρειαζεται να αυξησεις την τροφη, φρεσκο κρυο νερο καθολου ελενχος στην φωλια και γενικοτερα ησιχια. Υπαρχη περιπτωση τα κοκατιλ σου να μπαινουν στην φψλια μονο και μονο επειδη σε βλεπυν και σε φοβουνται.Φιλικα φανης
 
Δεν νομίζω οτι είναι γιατι με φωβούντε γιατί τα έχω στο μπαλκόνι και εγώ είμαι συνεχως απο μεσα και τα κοιταω και δεν με βλεπουν... ειναι συνεχώς μέσα στη φωλιά και τα βλέπω μόνο το μεσημέρι εξω και λίγο το απόγευμα!
 
Back
Top