Αναπαραγωγή Δεν ξέρω τι να κάνω. Να τα χωρίσω ή όχι;

Bella(ari)s

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
1
Παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και στην εκροφή και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει.
Έχω ένα ζευγάρι, Το αρσενικό αχάτης και το θηλυκό μωζάικ άσπρο-κόκκινο.
Είναι σε ζευγαρώστρα και τους έκανα διατροφική προετοιμασία περίπου 1 μήνα.
Τις τελευταίες 10 μέρες αφαίρεσα το διαχωριστικό για να ζευγαρώσουν.

Παρατήρησα τα εξής:
1)Αρχικά υπήρξε αμηχανία με πιο δραστήρια την κανάρα και τον αρσενικό αρκετά συνεσταλμένο-αδιάφορο.
2)Σιγά σιγά φάνηκε να εξοικειώνονται και άρχισε το φλερτ (φιλιά-τάισμα), συνεχές τιτίβισμα, ο αρσενικός άρχισε πάλι να κελαηδάει κλπ.
3)Στην πρώτη απόπειρα που έβαλα νήμα για φωλιά, το σκορπίσανε χωρίς να κάνουν τίποτα.
Το αφαίρεσα και ξαναέβαλα μετά από μερικές μέρες. Τότε άρχισε σιγά-σιγά το χτίσιμο της φωλιάς, η κανάρα κοιμάται μεσα το βράδυ, ο καναρος στην πατήθρα απ'έξω κλπ κλπ. Ένα μεσημέρι μάλιστα είδα και τον αρσενικό να κάθεται μέσα.

Επειδή έχω διαβάσει τα άπειρα από άρθρα και φόρουμ, θεωρώ πως μέχρι εδώ όλα καλά!

Το πρόβλημα είναι πως δε τα έχω δει ΠΟΤΕ να ζευγαρώνουν. Θα πει κανείς ότι μπορεί να έτυχε. Παρόλα αυτά έχουν περάσει αρκετές μέρες και αυγό δεν έρχεται.

Το πραγματικά περίεργο όμως είναι πως εδώ και 4-5 μέρες που φτιάχνουν φωλιά, ενώ όλη τη μέρα είναι ήρεμα και που και που φλερτάρουν, το απόγευμα κατά τις 6, η κανάρα αρχίζει να κυνηγάει τον αρσενικό σε όλο το κλουβί...
Μιλάμε για πανικό! Και αυτός τρέχει να ξεφύγει δεξιά και αριστερά. Και μετά από κάμποση ώρα ηρεμούν πάλι. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια...


Δεν ξέρω τι να κάνω. Να τα χωρίσω ή όχι;
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος και να μου πει τι θα έκανε στη θέση μου γιατί ειλικρινά δεν ξέρω αν παίζουν ή αν βασανίζονται...

Ευχαριστώ!
 
Υπομονή... Αφησε τα μαζί, αν δεν κανουν κάτι φετος του χρονου.
 
τα πιο πολλα σημαδια είναι θετικά.. Εγώ θα άφηνα μαζι
 
Back
Top