Γενικά Δεν ξέρω τι ράτσα είναι τα παπαγαλάκια μου;

hamomilaki

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
Έχω πολλά να σας πω για τα παπαγαλάκια μου, πάρα πολλά.
Να σας τα συστήσω πρώτα. Είναι ο Φιλήμονας και η Βαυκίδα :) Αυτός που τα αγόρασα μου είπε, αυτά να πάρεις, είναι αγαπημένα. Μέσα σε ένα μήνα ζευγάρωναν και έκαναν έξι αυγουλάκια. Αγόρασα μια φωλιά πλαστική και έβαλα το πρώτο αυγό μέσα. Τα άλλα τα γέννησε μέσα στη φωλιά η Βαυκίδα μου. Καθόλου δε μου άρεσε να κλωσσάει πάνω στο πλαστικό και έτσι έκοψα από μια γλάστρα κοτσανάκια από ξεραμένο χαμομηλάκι και το έβαλα μέσα στο κλουβί. Έγινε χαμός! Η παπαγαλίνα μου, κομματάκι κομματάκι το έβαζε κάτω από τα φτερά της πλάτης της και το μετέφερε στη φωλιά.
Έβαλα τσάι του βουνού, ρίγανη, λεβάντα, ό,τι φανταστείς και έχτισε μια φωλίτσα μούρλια! Τώρα για τη ράτσα θα σε γελάσω... Θα βάλω φωτογραφίες και θα μου πείτε εσείς :)
Διάβασα εδώ ότι πρέπει να πλένω τη φωλιά. Την έχουν χτίσει κανονικά. Πώς να την πλύνω; Πρόβλημα...🙄
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Μην πειράξεις τη φωλιά καθόλου. Μην την πλύνεις με νερό. Επειδή μάλλον είναι μπατζι ή λοβμπερντς, μάλλον έχεις λάθος φωλιά

Αν είναι ήρεμη η θυλικιά δοκίμασε να βάλεις στο κλουβί έξτρα εξωτερικά μια φωλιά τέτοια χωρίς να πειράξεις τα αυγά. Κατασκευή Φωλιάς για Παπαγαλάκια
Αν η θυλικιά επισκευτεί τη φωλιά, τότε βάλε ένα ένα τα αυγά (πιάσιμο με ειδική λαβίδα ή με τα χέρια φορώντας γάντια, γιατί ο ιδρώτας βουλώνει τους πόρους των αυγών) μέσα στη νέα φωλιά. Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε πρεπει να σιγουρευτείς για το είδος των παπαγάλων

ΦΩΤΟ λοβμπερντ (δανική μέλους) και μπατζι
 

Συνημμένα

  • lovebird.webp
    lovebird.webp
    2,7 KB · Προβολές: 71
  • 25-08-08_1850.webp
    25-08-08_1850.webp
    53,3 KB · Προβολές: 63
Aυτά είναι τα Lovebirds μου που έχουνε φωλιά

Να τα παπαγαλάκια μου, να!
 

Συνημμένα

  • lovies.webp
    lovies.webp
    8,5 KB · Προβολές: 102
Βασω ειναι οντως μικρη η φωλιτσα που τους εχεις απ'ότι καταλαβα απο τη φωτογραφια δηλαδη. Την επομενη φορα να την αντικαταστησεις με μια μεγαλυτερη. Εαν βγουνε ολα τα αυγα που στο ευχομαι, θα ειναι πολυ στριμωχτα εκει μεσα!
 
Back
Top