Γενικά Δεν ξέρω τι ρατσα ειναι το παπαγαλάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nefeli22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nefeli22

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Ιωάννινα
Γειά σας παιδιά. Χθες πήρα έναν παπαγάλο τον οποίο δεν ξέρω τι ρατσα ειναι ούτε πόσο χρονών είναι. Θα μπορούσε κάποιος αν με βοηθήσει να μάθω; Δεν κατάφερα να την ανεβάσω την φωτογραφία. Όποιος απο εδώ έχει instagram να μου πει να του την στείλω και να την ανεβάσει αυτός αν γίνεται.

Αυτός είναι ο παπαγαλος μου. Τι ρατσα ειναι μπορείτε να με βοηθήσετε;

rsz_20170909_154202.webp
 
Το παπαγαλάκι σου μάλλον είναι parrotlet ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/parrotlet-οι-παπαγάλοι-μινιατούρα.7478/ .
Να σου ζήσει!
Το κακό είναι πως πήρες στρογγυλό κλουβί που δεν είναι σωστό για την ψυχική ισορροπία του πουλιού. Το μαγαζί δεν ήξερε το είδος του παπαγάλου αναρωτιέμαι; :)
 
Όχι δεν το ήξερε γιατί ήταν ένας βοηθός εκεί και δεν μου είπε. Το κλουβί εινια προσωρινό
 
Νεφέλη, δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου, αλλά μπορώ να σου πω ότι πρεπει να ανοίξεις επισης ενα νέο θεμα στη φροντίδα παπαγάλων, ώστε να συζητηθούν ζητήματα όπως η ακαταλληλότητα του στρογγυλού κλουβιού.
 
Το ξέρω ότι δεν κάνει τίποτα στρογγυλό κλουβί αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
 
Υποθέτω οτι στην πορεια θα μπορέσεις να του παρεις κατι πιο κατάλληλο, έστω κι αρκετά αργότερα. Για το τι ειναι πιο κατάλληλο, τύπος κλουβιού, διαστάσεις, κατεύθυνση καγκέλων, διάκενο μεταξύ τους κλπ, σου λέω να ανοίξεις ενα νέο θεμα.
 
Εμ... Καλά σε είχα πει το πρωί... 😀
Να το χαίρεσαι.
Σωστά αλλά επιδει τονα είχαν πάρει από παζάρι που γίνεται εδώ στα Γιάννενα ήθελα να σιγουρευτώ Σας ευχαριστώ πολύ :3
 
Να σου ζήσει! Αλλά λύσε μου μια απορία.

Τελικά τον πήρες από σπίτι και προηγούμενους ιδιοκτήτες ή από παζάρι(και ποιο στα Γιάννενα);
 
Να σου ζήσει! Αλλά λύσε μου μια απορία.

Τελικά τον πήρες από σπίτι και προηγούμενους ιδιοκτήτες ή από παζάρι(και ποιο στα Γιάννενα);
Λοιπόν οι ιδιοκτήτες που τον/τηνα είχαν το αγόρασαν από το παζάρι των Ιωαννίνων.
 
Το μαγαζί δεν ήξερε το είδος του παπαγάλου αναρωτιέμαι; :)
Όχι δεν το ήξερε γιατί ήταν ένας βοηθός εκεί και δεν μου είπε. Το κλουβί εινια προσωρινό
Τελικά τον πήρες από σπίτι και προηγούμενους ιδιοκτήτες ή από παζάρι(και ποιο στα Γιάννενα);
Λοιπόν οι ιδιοκτήτες που τον/τηνα είχαν το αγόρασαν από το παζάρι των Ιωαννίνων.
Νεφέλη μου προσπάθησε να είσαι σαφής, απλή και ειλικρινής στις απαντήσεις σου, δεν ελέγχει κανείς κανέναν εδώ, μια συζήτηση αλληλοβοήθειας κάνουμε.
Το πουλί φοράει δαχτυλίδι στο πόδι; Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες πόσο καιρό το είχαν; Πως κατάλαβες ότι δεν το πρόσεχαν; Τι του έκαναν;
@Φοίβος μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο με το είδος; Είναι μπλε το πουλί αλλά το ράμφος είναι κρεμ και όχι κόκκινο. Επίσης δες τους δακτυλίους γύρω από την κόρη των ματιών.
 
@Φοίβος μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο με το είδος; Είναι μπλε το πουλί αλλά το ράμφος είναι κρεμ και όχι κόκκινο. Επίσης δες τους δακτυλίους γύρω από την κόρη των ματιών.

Ringneck είναι Μαρία όπως είπε Νεφέλη, αν δεν ξέρουμε ηλικία δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά το φύλο. Το χρώμα δεν μπορώ να το καταλάβω καλά απο τη θολή φωτογραφία αλλά για μπλε μου μοιάζει. :)
 
Νεφέλη μου προσπάθησε να είσαι σαφής, απλή και ειλικρινής στις απαντήσεις σου, δεν ελέγχει κανείς κανέναν εδώ, μια συζήτηση αλληλοβοήθειας κάνουμε.
Το πουλί φοράει δαχτυλίδι στο πόδι; Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες πόσο καιρό το είχαν; Πως κατάλαβες ότι δεν το πρόσεχαν; Τι του έκαναν;
@Φοίβος μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο με το είδος; Είναι μπλε το πουλί αλλά το ράμφος είναι κρεμ και όχι κόκκινο. Επίσης δες τους δακτυλίους γύρω από την κόρη των ματιών.
Λοιπόν. Αυτή η οικογένεια που τον είχε πριν δεν ήξερε τίποτα γι αυτόν. Πήγα σήμερα να μάθω πληροφορίες και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα ούτε φύλλο ούτε ηλικία λόγο ότι τον πήραν από παζάρι. Εγω το κατάλαβα ότι τον κακομεταχειριζονταν διότι όταν το πήραμε παρατηρήσαμε ότι έχει πληγές από ξύλο ( και εκεί παραδίπλα που τον είχαν βρήκα ένα ξύλο μικρό και στενό το οποίο είχε λίγο ξεραμένο αίμα) γι αυτό το κατάλαβα ότι τον κακομεταχειριζονταν.
 
Αν μιλάμε για ενα κακοποιημένο παπαγάλο, τότε βεβαίως θα χρειαστεί πολλαπλάσια προσπάθεια να σε εμπιστευτεί, και παλι με φοβερή υπομονή εκ μέρους σου. Μα καλά, τι σόι τέρατα ήταν αυτά;
 
Αν μιλάμε για ενα κακοποιημένο παπαγάλο, τότε βεβαίως θα χρειαστεί πολλαπλάσια προσπάθεια να σε εμπιστευτεί, και παλι με φοβερή υπομονή εκ μέρους σου. Μα καλά, τι σόι τέρατα ήταν αυτά;
Δεν ξέρω. Στην αρχή τον αγαπούσαν πολύ. Αλλά έχω την εντύπωση πως τον χτυπούσαν γιατί "κελαηδούσε " εγώ χέρομαι όταν τον ακούω να κελαηδάει :)
 
Back
Top