Γενικά Δεν ξέρω τι φύλο είναι η καρδερίνα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης L.A.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

L.A.

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους,
έβαλα 2 ζευγάρια για φέτος και μου έχει μείνει μόνη της μια καρδερίνα, χωρίς ταίρι. Το πρόβλημα μου είναι ότι με έχει καταμπερδέψει... Δεν ξέρω τι φύλο. Ενώ έχει ωραία γεμάτι μάσκα, δεν μου τα λέει καλά, δεν κελαϊδάει σαν αρσενικο, κελαιδάει αλλά λίγο μπερδεμένα...

20150329_155520.webp 20150329_155537.webp im1.webp
 
Και από τα φτερά μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά του φύλου. Ακόμα κι όταν είναι ανήλικες οι καρδερίνες (ή γαρδέλια όπως τα λέμε στον τόπο μου)

Τα φτερά στα αρσενικά φτιάχνουν Χ και έχουν μια ελαφριά κάμψη προς τα πάνω στα τελειώματα τους. Στα θηλυκά δεν υπάρχει Χ και τα φτερά είναι επίπεδα. Δε ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω γραπτώς
 
Με ανοιγμένη την φτερούγα μοιάζει με θυληκό... Και εγώ για αρσενικό την έχω αλλά δεν κελαϊδάει!
 
Αν εννοείς τα φτερά ειναι απο τα ιδρωμένα μου χέρια, τι παράξενο βλέπεις γενικά; Αυτό με ένα άλλο μου τα έβγαλε κανάρα παραμάνα γιατί από τα αυγά σπάσαν τα άλλα δύο και τα πήρα κατευθείαν από το ζευγάρι, και η συγκεκριμένη κανάρα που τα έβγαλε μου έβγαλε πέρσυ 7 καναρίνια όλα θηλυκά και στην τρίτη γένα που της έβαλα τα 2 αυγά της καρδερίνας μου έβγαλε ένα θηλυκό και αυτό που βλέπετε (που και για εμένα είναι θηλυκό). Τρείς φορές κλώσησε και τις τρείς μόνο θηλυκά... Τι να πώ;
 
Αν εννοείς τα φτερά ειναι απο τα ιδρωμένα μου χέρια, τι παράξενο βλέπεις γενικά; Αυτό με ένα άλλο μου τα έβγαλε κανάρα παραμάνα γιατί από τα αυγά σπάσαν τα άλλα δύο και τα πήρα κατευθείαν από το ζευγάρι, και η συγκεκριμένη κανάρα που τα έβγαλε μου έβγαλε πέρσυ 7 καναρίνια όλα θηλυκά και στην τρίτη γένα που της έβαλα τα 2 αυγά της καρδερίνας μου έβγαλε ένα θηλυκό και αυτό που βλέπετε (που και για εμένα είναι θηλυκό). Τρείς φορές κλώσησε και τις τρείς μόνο θηλυκά... Τι να πώ;
Το ότι έτυχε να είναι όλα της τα μικρά της 2ης και της 3ης γέννας, δεν σημαίνει ότι θα είναι και αυτό θηλυκό. Άσε που είναι θετό παιδάκι! 😉
 
Back
Top