Αναπαραγωγή Δεν πυρώνει η κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Simeon32
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι έχω αρχίσει απ' τον Ιανουάριο... Το εκα ζευγάρι που έχω Μ χει κάνει αυγά, αυτή ακόμα τίποτα δεν έχει ακουμπήσει το νιμα... Επισεις ο αρσενικός κόβει εφημερίδα από κάτω
[automerge]1586466096[/automerge]
Αρσενικός που έχω μαζί της στο χώρισμα είναι πολύ καλός κ κελαιδαει φοβερά κ καλος πατέρας Μ χει βγάλει αρκετά πουλάκια περσι
 
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν φτιάχνει φωλιά.
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να της βάλεις εσωτερική και εξωτερική φωλιά ταυτόχρονα.
 
Μου εχει τυχει να βαλω εξωτερικη φωλια και νημ πλησιαζει καν... Μετα απο μερικες μερες εβαλα εσωτερικη και την εστρωσε σε 2 μερες... Ευχομαι να ειναι αυτο...
 
Μακάρι φίλε μου να είναι αυτό.. Έχω μια απορία, η καναρα και χωρίς αρσενικό κάνει αυγά αλλά κλουβια, αυτή ήταν 3 χρόνια μόνη σε ένα κλουβί χωρίς φωλιά τίποτα δεν θα έπρεπε να είχε κάνει αυγά ή όχι;
 
η καναρα και χωρίς αρσενικό κάνει αυγά αλλά κλουβια.
Όχι πάντα, ειδικά αν ακολουθεί λιτή διατροφή και έχει καθημερινό μπάνιο.
 
Παιδιά τελικά αγόρασα άλλη καναρα.. Είναι πυρομενη φουλ λες κ είναι έτοιμη να κάνει αυγό... Τι να κάνω; Να βάλω χώρισμα ή να την βάλω αμέσως μαζί με τον αρσενικό;
 
Αν είσαι σίγουρος ότι η κανάρα δεν κάνει αυγά, τότε δεν έχεις και άλλη επιλογή. Βάλε την καινούρια... Όμως βάλε φωλιά και νήμα στο κλουβί που θα βάλεις την καναρα που δεν γεννάει, σε περίπτωση που γεννήσει.
Να βάλω χώρισμα ή να την βάλω αμέσως μαζί με τον αρσενικό;
Να κρατήσεις καραντίνα για 2 εβδομάδες, και μετά κατ' ευθείαν με τον αρσενικό, μιας και δεν έχεις χρόνο για προετοιμασία. Προσπάθησε τουλάχιστον, να δώσεις αυγό, και να εμπλουτίσεις την διατροφή του, όσο μπορείς αυτές τις 2 εβδομάδες και αν όλα πάνε καλά, να επιτρέψεις στα πουλάκια να κάνουν μόνο μια γέννα, μιας και το θηλυκό, δεν είναι προετοιμασμένο.
[automerge]1586630788[/automerge]
Μου εχει τυχει να βαλω εξωτερικη φωλια και νημ πλησιαζει καν... Μετα απο μερικες μερες εβαλα εσωτερικη και την εστρωσε σε 2 μερες... Ευχομαι να ειναι αυτο...
@Simeon32, το δοκίμασες αυτό?
 
Η καραντινα διαρκει 40ημερες οποτε αν δεν σκοπευεις να τις κρατησεις, με οτι ρισκο εχει αυτο, οποτε και να ενωσεις απο αυτη την αποψη ειναι το ιδιο.
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Τι να πω.
 
Ναι φίλε μου το δοκίμασα αλλά τίποτα τώρα την χώρισα σε άλλο κλουβί μόνη της κ της έβαλα 2 φωλιές.. ευχαριστώ πάρα πολύ
[automerge]1586636351[/automerge]
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ τον καθένα ξεχωριστά να στε καλά παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές
 

Σχετικά θέματα

Back
Top