Αναπαραγωγή Δεν σταματάνε να κλωσάνε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Παρ' ότι, τις έχω κόψει απο τον αναπαραγωγικό κύκλο και τις έχω
βάλει για ανάπαυση και ξεμούδιασμα στην κλούβα τους
δεν το βάζουν κάτω. Εχουν γεννήσει στην ταίστρα, η καθεμιά στην
δική της πλευράκαι νομίζουν πως κλωσάνε τα αυγά που
κάθε πρωί τα αφαιρώ. Καθημερινά η μπανιέρα είναι παρούσα.
Οι σπόροι έχουν "αδυνατίσει" με την προσθήκη ασπουριού.
Οι βιταμίνες και το αυγό είναι άγνωστες λέξεις, αλλά και μόνον η
παρουσία κάποιων αρσενικών στον χώρο φένεται είναι αρκετή για να μη
τις αφήνει σε ησυχία. Θα μου πείς γιατί αυτές και όχι όλες οι άλλες;
Ελα ντε. Αυτό είναι που λέμε οτι όλα τα πουλιά δεν είναι ίδια,
δεν είναι ρομποτάκια να πατήσεις το κουμπί
και να κάνουν όλα, αυτό που θέλεις.
 

Συνημμένα

  • 2x2.webp
    2x2.webp
    41,4 KB · Προβολές: 124
μακη και ορισμενες δικες μου καναρες τα ιδια κανουν εδω και καιρο!
 
Μακη το ιδιο πραγμα αντιμετωπισα και εγω περισυ με μια καναρα. Ηταν μια κοινη καναρινουλα η οποια μεχρι τελη Νοεμβριου περισυ γεννουσε αυγο καθημερινα. Εβρισκα καθε μερα στο πατο του κλουβιου και απο ενα αυγο επι τεσσερις μερες γινοταν διακοπη 10 ημερων περιπου και παλι απο την αρχη. Το πουλι βρισκοταν στο μπαλκονι οποτε υπερβολικως φωτισμος δεν υπηρχε. Εκοψα αυγοτροφη.Αρεωσα τους σπορους και παλι τιποτα. Εβγαλα καθε ηχνος χαρτιου απο το κλουβι και παλι τα ιδια. Την απομονωσα ωστε να μην ακουει κανενα αρσενικο. Το φαινομενο περιοριστηκε αλλα δε σταματησε. Τοτε ο φιλος mpartsa μου ειπε οτι ενας τροπος ειναι να δημιουργησουμε τεχνικη πτερορια και ενας αλλος τον οποιο εφαρμοσα ηταν να της τραβηξω τα φτερα της ουρας και εγεννητο φως. Η καναρα σταματησε. Το συγκεκριμενο πουλι ειχε αποτυχημενες γεννες εκεινη τη χρονια καθως εφτασε μεχρι την πηγη αλλα παρατησε τους νεοσσους μαλλον λογω της ζεστης που ειχαμε περσι τον Ιουλιο. Το ρολοι της ειχε ξεριθμηστει καθως Γεναρη μηνα μου χαρισε ενα νεοσσο και επειτα εκανε πτερορια μεσα στο καταχειμωνο. Ηταν μια καταπληκτικη μανα καθως το καναρινακι απο την 14 μερες προσπαθουσε να βγει απο τη φωλια. Πιστευω οτι αυτο το πραγμα το παθαινουν καναρες χρονιαρες η οποιες γεννηθηκαν αργα οποτε ξεριθμιζονται. Στη προσπαθεια μας την επομενη χρονια να τα ζευγαρωσουμε αποτυνχανουμε. Τα πουλια ομως εχουν κανει την προετοιμασια και ξαφνικά το Σεπτεμβριο παρατηρειτε αντι να βρισκονται σε πτερορια να ειναι ετοιμα για τρελες
 
Το πουλι βρισκοταν στο μπαλκονι οποτε υπερβολικως φωτισμος δεν υπηρχε.
Επειδή αναφέρεται αρκετά συχνά γενικώς, θα ήθελα με αφορμή αυτή τη φράση του Θοδωρή να πω ότι δεν είναι τόσο η ένταση του φωτισμού που ρυθμίζει το βιολογικό ρολόι των πουλιών όσο η διάρκεια του φωτισμού μέσα στο εικοσιτετράωρο. :)
 
Το ευχαριστώ ξέρεις γιατί στο έδωσα;
Γιατί Γενάρη μήνα όταν σου δίνει νεοσσό, πότε την έβαλες να ζευγαρώσει;
Μήπως βοήθησες λίγο να απορυθμιστεί το βιολογικό της ρολόι;
Δεν γίνεται να προετοιμάζουμε τα πουλιά από Δεκέμβρη και να μην τα σταματάμε Απρίλιο, άντε το πολύ Μάιο από την αναπαραγωγή. Και μιλάω πάντα για εσωτερική ελεγχόμενη εκτροφή.
Προσωπική μου άποψη, έτσι.

ΥΓ. : Έχω γνωστό στην περιοχή μου που βάζει τα πουλιά, (κοινά καναρίνια), να ζευγαρώνουν όλο το χρόνο, και έχει πολλά προβλήματα με τα πουλιά, (φιλάσθενα, κλπ), για να μην αναφέρω ότι οι κανάρες του τα έχουν φτύσει στην κυριολεξία. Όλα αυτά από τα λεγόμενά του. Εγώ δεν τολμώ να πάω να δώ τα πουλιά του. Του είπα ότι κάνει κακώς πρώτα για τα ίδια τα πουλιά και η απάντηση ήταν ότι όσο γεννάνε γιατί να τα κόψω; (Τα έχει σε λεβητοστάσιο!)
Φιλικά,
 
Το ευχαριστώ ξέρεις γιατί στο έδωσα;
Γιατί Γενάρη μήνα όταν σου δίνει νεοσσό, πότε την έβαλες να ζευγαρώσει;
Μήπως βοήθησες λίγο να απορυθμιστεί το βιολογικό της ρολόι;
Δεν γίνεται να προετοιμάζουμε τα πουλιά από Δεκέμβρη και να μην τα σταματάμε Απρίλιο, άντε το πολύ Μάιο από την αναπαραγωγή. Και μιλάω πάντα για εσωτερική ελεγχόμενη εκτροφή.
Προσωπική μου άποψη, έτσι.

ΥΓ. : Έχω γνωστό στην περιοχή μου που βάζει τα πουλιά, (κοινά καναρίνια), να ζευγαρώνουν όλο το χρόνο, και έχει πολλά προβλήματα με τα πουλιά, (φιλάσθενα, κλπ), για να μην αναφέρω ότι οι κανάρες του τα έχουν φτύσει στην κυριολεξία. Όλα αυτά από τα λεγόμενά του. Εγώ δεν τολμώ να πάω να δώ τα πουλιά του. Του είπα ότι κάνει κακώς πρώτα για τα ίδια τα πουλιά και η απάντηση ήταν ότι όσο γεννάνε γιατί να τα κόψω; (Τα έχει σε λεβητοστάσιο!)
Φιλικά,
Δε ζευγαρωνω το χειμωνα αλλα επαθα το εξις. Περσι το καλοκαιρι μετακομησα απο Καλαματα στη Λαρισα που το χειμωνα εχει κρυο και πολυ υγρασια. Δε ημουν ετοιμος απο πλευρας χωρου αλλα ουτε και τροπου που θα στεγαστουν τα πουλια που πηρα μαζι μου. Τα πουλια τα ειχα παντα εξω αλλα η Λαρισα δεν ειναι Καλαματα το χειμωνα. Ετσι καπου κοντα στα Χριστουγεννα οι θερμοκρασιες αγγιζαν το 0. Με τα βιας και βασανων καταφερα να πεισω τη γυναικα μου να βαλω μεσα. Ετσι και εγινε. Ολα ηταν μια χαρα ωσπου λιγες μερες μετα την αλλαγη του χρονου η συγκεκριμενη καναρα ζεσταθηκε και αρχισε δουλεια. Δε αφηνε χαρτι για χαρτι. Οποτε ειπα αφου θελει να γινει μανα να της δωσω μια ευκαιρια. Διαλεξα ενα καλο αρσενικο ο οποιος ζεσταθηκε και αυτος και τα εβαλα για ζευγαρωμα. Με το τελος του κυκλου εβγαλα τον αρσενικο και μετα τον απογαλκτισμο του νεοσσου την αφησα να κανει τα αυγα της δευτερη φορα. Οταν τελειωσε της τα πηρα χαλασα τη φωλια της και επειτα απο μια εβδομαδα αρχισε πτερορια. Το συγκλεκριμενο πουλι καταφερα να το επαναφερω στο σωστο χρονο. Δε το ζευγαρωσα ξανα την ανοιξη και τωρα ειναι σε πτερορια κανονικα οπως τα αλλα
 
Δε γνωρίζω πολλά για το θέμα απλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι που είχα διαβάσει σε ένα σχετικό άρθρο.. Έλεγε οτι σε τέτοιες περιπτώσεις δε πρέπει να παίρνουμε τα αυγά απο τη φωλία γιατί έτσι τα ξαναβάζουμε σε αυτή τη διαδικασία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά :)
 
Δε γνωρίζω πολλά για το θέμα απλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι που είχα διαβάσει σε ένα σχετικό άρθρο.. Έλεγε οτι σε τέτοιες περιπτώσεις δε πρέπει να παίρνουμε τα αυγά απο τη φωλία γιατί έτσι τα ξαναβάζουμε σε αυτή τη διαδικασία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά :)

Δεν υπάρχει φωλιά εδώ. Τα αυγά γεννιόνται στην ταίστρα ή και στον πάτο
πολλές φορές.Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το τελειώμα της αναπαραγωγικής περιόδου. Δεν κόβουμε την θηλυκιά ποτέ απάνω στην
γέννα, αλλά την αφήνουμε να κάτσει πάνω στα πλαστικά που έχουμε
τοποθετήσει στην φωλιά για αρκετές μέρες, μέχρι που αρχίζει η ίδια να αδιαφορεί για την επόαση μιάς και δεν βγαίνουν νεοσσοί.
-Το θέμα για μένα είναι οτι δεν μπορώ να βρώ, ούτε να σκεφτώ κάποιο
λάθος ή τέλος πάντων κάτι διαφορετικό που έκανα γι' αυτές
τις κανάρες. Εχουν δώσει σε δυό γέννες που έκαναν μεταξύ αρχές Φεβρουαρίου και μέσα Απρίλη απο 6 νεοσσούς(2-4 η μία) και (1-5) η άλλη. Εχουν βγεί απο
ομαλή πτερόρροια και οι δυό περίπου εδω και ένα μήνα. Δεν βλέπω το λόγο να κάνουν κάτι άλλο απο αυτό που κάνουν οι υπόλοιπες 7 κανάρες που είναι στην κλούβα μαζί τους, εδώ και 2,5-3 μήνες.
 
Το είχε πάθει ένα παπαγαλάκι μου αυτό...
 
Λυπάμε που δε μπορώ να βοηθήσω! Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) έτσι σιγά σιγά μαθαίνω και εγώ! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Back
Top