Αναπαραγωγή Δεν ταΐζουν τους νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evzwnas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evzwnas

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου...
Ένα ζευγάρι του πατέρα μου έκανε τρία αυγά από τα οποία έχουμε εδώ και τρεις μέρες τρεις υπέροχους νεοσσούς.
Χτες λοιπόν πήγα και είδα κάτω από τα πλέγματα είχαν αναπτυχθεί ψείρες. Αμέσως έφερα άλλη φωλιά την οποία πέρασα σκόνη έβαλα βαμβάκι αντί για τα νήματα και αφού έλεγξα τους νεοσσούς να μην έχουν τίποτα πάνω τους, τους έβαλα πάνω στο βαμβάκι στη νέα φωλιά και όλα μαζί με τους γονείς σε άλλο καθαρό κλουβί...
Από εκείνη την ώρα δεν έχω δει να τα ταΐζουν οι γονείς ούτε μια φορά... Να φταίει η αλλαγή περιβάλλοντος... Δεν ξέρω...
Τι μπορώ να κάνω, να τα ταΐσω εγώ;
Θα ήθελα ιδέες και τις γνώσεις των εμπειροτέρων... ευχαριστώ!
 
Πόσο είναι τα μικρά; Αλλο αν βλέπεις να ταίζουν άλλο αν ο πρόλοβος είναι γεμάτος. Είναι;
ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
Στάνταρ.
Αλλά αφού φαίνεται να έχεις γνώσεις γιατί έκανες ότι έκανες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γιατί αν δεν καθάριζα τα 1.000.000 ζωύφια δε θα έβγαζαν ούτε ώρα...
Δυστυχώς δεν πήγαν από ψείρα, βλέπω να πάνε από ασιτία...☹
 
Και γράφουμε με πεζά... κι όχι κεφαλαία.

Αν δεν έχει μπει στη φωλιά, θα πάνε από το κρύο.
Πες μας σε παρακαλώ... είναι στη φωλιά ή κοιμάται έξω από αυτή;
 
Δυστυχώς είναι στο πατρικό μου οπού θα πάω αύριο...
Μετα την αλλαγή του κλουβιού, η μάνα πήγαινε απο πάνω τους και απλά τα κοιτουσε...
Ελπίζω να τα τάισε κάποια στιγμη που δε την είδα...
 
Αν δεν κοιμάται τώρα μέσα στη φωλιά, σίγουρα δεν τα τάισε...
Λυπάμαι για την εξέλιξη.
Θα περιμένουμε να μας πεις το πρωί και μετά θα δούμε τα λάθη...
 
Ατάιστα ποσο μπορούν να αντέξουν...
Αυριο μπορώ να τα ταίσω εγω με οδοντογλυφιδα ή κατι τέτοιο...
 
Δυστυχώς όχι.
Τώρα πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως στέκονται και η μανα και ο πατέρας στο κλαδάκι τις φωλιας ακριβως μπροστα τους...
 
Δυστυχώς όχι.
Τώρα πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως στέκονται και η μανα και ο πατέρας στο κλαδάκι τις φωλιας ακριβως μπροστα τους...
Λυπάμαι..
Τελείωσε κάθε προσπάθεια από τους γονείς.
Και με τριών ημερών νεοσσούς δεν ξέρω αν και πως μπορείς να αναλάβεις εσύ.
 
Ευχαριστώ...
Όπως και να'χει δεν πρόκειται να το παρατήσω, θα κάνω ό,τι μπορώ και μακάρι να τα σώσω..
 
έχουμε εδώ και τρεις μέρες τρεις υπέροχους νεοσσούς.
Τώρα είδα οτι το αναφέρεις... Κοινός τόπος,θέλω άλλα γυαλιά.
Το κλουβί το έβαλες στην ίδια θέση; Τα έχει έξω ή μέσα;Δοκιμάστε αν είναι μαλακά, μαλακά να τα ξυπνήσετε μήπως κάτσουν.
Όποιος θέλει με διορθώνει.
 
Ευχαριστώ...
Όπως και να'χει δεν πρόκειται να το παρατήσω, θα κάνω ό,τι μπορώ και μακάρι να τα σώσω..
Η μοναδική λύση για την περίπτωση είναι η ύπαρξη μιας παραμάνας...
Αλλά αφού δεν υπάρχει και θα προσπαθήσεις οφείλουμε να σε βοηθήσουμε
Λοιπόν... Πάρε ένα μεγάλο μπολ... (τάπερ)
Στρώσε μια πετσέτα από κάτω κάνοντας μια γούρνα...
Μια λάμπα θα πρέπει να ζεσταίνει το χώρο με απόλυτη προσοχή.. Ούτε καυτά ούτε κρύα... Να είναι απλά ζεστά.
Για το τάισμα τώρα...
Υποθέτω πως δεν έχεις κρέμα νεοσσών..
Βράσε πολύ καλά ένα αυγό (15 περίπου λεπτά) και σε ένα μπρίκι δίπλα για τον ίδιο χρόνο σε λίγο νερό μια κουταλιά ρύζι...
Μόλις το αυγό κρυώσει και είναι χλιαρό λιώσε με ένα πιρούνι πολύ καλά ένα μικρό τμήμα του... ρίχνοντας σταγόνες από το ρυζόνερο.
Πρέπει να γίνει χυλός... Παχύρρευστος... αλλά όχι πάρα πολύ.
Αν υπάρχει σύριγγα μικρή καλώς, αλλιώς πετάξου και πάρε αυτή της ινσουλίνης από φαρμακείο και προσπάθησε να δώσεις μια μικρή ποσότητα στα μικρά
Αρκεί μια σταγόνα τροφής κάθε δύο περίπου ώρες.
Αν όλα πάνε καλά τις επόμενες 2-3 μέρες... Τότε σίγουρα θα τα καταφέρετε..
Καλή προσπάθεια... Περιμένουμε νέα...
Κι αν γίνεται να είναι καλά.
 
τους έβαλα πάνω στο βαμβάκι στη νέα φωλιά και όλα μαζί με τους γονείς σε άλλο καθαρό κλουβί

Δεν έπρεπε να αλλάξεις κλουβί. Στην νέα φωλιά έπρεπε να βάλεις τσόχα να την σκονίσεις με Pinex και να βάλεις τα μικρά μέσα. Χρειάζονται γρήγορες κινήσεις. Φυσικά το καλύτερο ήταν να είχες λάβει μέτρα πριν ξεκινήσεις την αναπαραγωγή.

Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στην προσπάθεια που θα κάνεις αν και είναι δύσκολα. Ακολούθησε τις οδηγίες του Γιάννη @misalouris και περιμένουμε νέα σου.

Μήπως υπάρχει κάποιος κοντά σου με κανάρα να μεγαλώσει τα μικρά;
 
Αν υπάρχει σύριγγα μικρή καλώς, αλλιώς πετάξου και πάρε αυτή της ινσουλίνης από φαρμακείο και προσπάθησε να δώσεις μια μικρή ποσότητα στα μικρά
Μια παρατήρηση μόνο στα όσα σωστά είπε ο Γιάννης.. Όταν είναι πολύ μικρά καλύτερα να ταΐζουμε με μια κομμένη οδοντογλυφίδα... Η σύριγγα είναι πιο επικίνδυνη και όταν είναι τόσο μικρά λίγο παραπάνω να πιέσουμε, μπορεί να τα πνίξουμε! Με την οδοντογλυφίδα είναι πιο αργός, αλλά πιο ασφαλής τρόπος. Για μένα τουλάχιστον. Και τον συνιστώ μέχρι τα μικρά να γίνουν 5-6 ημερών.

Μήπως υπάρχει κάποιος κοντά σου με κανάρα να μεγαλώσει τα μικρά;
Αυτή η κανάρα θα πρέπει όχι μόνο να υπάρχει, αλλά να έχει και μικρά κοντινής ηλικιάς.. Παρακινδυνευμένο αν δεν έχει και η παραμάνα μικρά... Αν έχει αυγά ή πολύ μεγαλύτερα σε ηλικία μικρά αμφιβάλω αν θα τα ταίσει..

Εύχομαι να τα βρεις ζωντανά και ταισμένα! Εύχομαι το ένστικτο των καναρινιών να λειτούργησε τελικά παρά το στρες και τις αλλαγές που υπέστη.. Αυτό θα είναι το καλύτερο για όλους.. Περιμένω και εγώ μαζί με όλους νεότερα...
 
Δεν είχα ξεκινήσει εγώ την αναπαραγωγή αλλιώς θα είχα πάρει τα μέτρα μου...
Δυστυχώς δεν κατάφερα να τα σώσω..
 
Back
Top