Γενικά Δεν τα κατάφερε (αρσενικό budgie)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pplast
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pplast

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Νέα Φιλαδέλφεια
Δυστυχώς προχτές "χάσαμε" τον αρσενικό μας (μπλε στο αβαταρ)... ειχε καιρό πρόβλημα με το ράμφος του.. μεγάλωνε, και το πήγαινα σε κτηνίατρο για να το κόβουμε. Μου ειχε πει η γιατρός οτι έχει ακάρι της τραχείας και ξεκινήσαμε αγωγή... αντιβίωση (για τη δύσπνοια), βιταμίνες, σπρέι για αποπαρασίτοση και μια σταγόνα φάρμακο κάτω από το φτερό για το ακαρι, πάνω στο δέρμα.. Και ενώ έδειχνε να φτιάχνει η αναπνοή του, και η γενική του εικόνα ήταν καλή, το ράμφος του άρχισε να σπάει από πολύ ψηλά...

Τον έβλεπα όμως οτι πήγαινε στις ταϊστρες, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν έτρωγε... η θηλυκιά, παρ' οτι τον πρόσεχε πάρα πολύ και τον "ξεψείριζε" συνέχεια, δεν τον τάϊζε, και δυστυχώς προχτές, 29/4 τον βρήκαμε νεκρό στο κλουβί... ;(

Πιστεύω οτι έκανα ότι μπορούσα για να το σώσω το πουλάκι... Το πρόβλημα με το ακάρι ηταν εμφανές τους τελευταίους 2-3 μήνες... κάναμε ότι μπορούσαμε.. Φάρμακα, επισκέψεις σε γιατρούς που δήθεν είναι ειδικευμενοι στα πτηνά...

Τώρα, κάνω προληπτική θεραπεία και στην θηλυκιά, αν και το πουλάκι φαίνεται ευτυχώς υγιέστατο. Θέλω μάλιστα, να της βρω παρέα, γιατι οσο θυμάμαι πως πρόσεχε τον παπαγάλο, τοσο σκέφτομαι οτι θα νοιώθει μοναξιά τωρα πια...
 
Λυπάμαι κι'εγώ, έκανες ό,τι μπορούσες! Μακάρι να είναι καλά το θηλυκό με την προληπτική θεραπεία, καλή συνέχεια!
 
Λυπαμαι και εγω πολυ! Σιγουρα εκανες ο,τι μπορουσες! Να το θυμασαι με αγαπη!
 
Μπραβο σας που το στηριξατε μεχρι τελευταια στιγμη...
Ναι καλα θα κανετε να της παρετε της κοπελιτσας μια παρειτσα...
 
Λυπάμαι, σε καταλαβαίνω.. Και το δικό μου μπάτζι μέσα στα χέρια μου πέθανε.. Τουλάχιστον προσπάθησες... Τί άλλο μπορούσες να κανεις;
 
κριμα ειναι πολυ δυσαρεστο αυτο που σου συνεβη ! Εκανες οτι μπορουσες
 
Λυπάμαι για τον χαμό σου.
Ακριβώς ίδιο ζευγάρι είχα κάποτε, αλλά είχα χάσει την θυληκιά.☹
Συμβαίνουν αυτά. Πράγματι έκανες ότι μπορούσες να κάνεις.
Κουράγιο στην θυληκιά να το ξεπεράσει και αυτή.
 
Back
Top