Γενικά Δεν τον έχω δει ακόμα να πίνει νερό

Marilena02

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα! Τον έχω 4 μερούλες (κοκατιλ αρσενικό) είμαστε σε πολύ καλό στάδιο έχει αρχίσει να με συνηθίζει κάθεται και πάνω στο ξυλάκι που έχω το οποίο το κρατάω από έξω μέχρι στιγμής. Γενικά φαίνεται ευδιάθετος. Κάνει και αυτούς τους ήχους με το στόμα που μου δείχνει ότι πλέον είναι ήρεμος και νιώθει άνετα. Τον έχω δει να τρώει αλλά δεν τον έχω δει να πίνει νερό.. Λέτε να πίνει οταν λείπω;
 
Το πιθανότερο να πίνει νερό όταν δεν είσαι μπροστά. Στην φύση είναι θηράματα και ρισκάρουν για να πάνε να φάνε ή να πιουν νερό. Όταν τα βλέπουμε εμείς νιώθουν πως είμαστε αρπακτικά. Γι αυτό τον λόγο δεν πρέπει ποτέ να κοιτάμε ένα πουλί στα μάτια
Να ξέρεις πως τα κοκατίλ καθώς είναι πουλιά που ζουν στην Έρημο δεν πίνουν πολύ νερό από την φύση τους.
 
Να ξέρεις πως τα κοκατίλ καθώς είναι πουλιά που ζουν στην Έρημο δεν πίνουν πολύ νερό από την φύση τους.
Λήδα τα cockatiel στο φυσικό τους περιβάλλον δεν ζούνε στην έρημο άλλα σε υγροβιότοπους, και σε δασικές, θαμνώδεις εκτάσεις και πάντα σε περιοχές όπου υπάρχει νερό.
Τα Κοκατίλ είναι ιθαγενή στην Αυστραλία, όπου βρίσκονται κυρίως σε ημι-άγονες περιοχές, αλλά πάντα κοντά στο νερό.
Συνήθως κυκλοφορούν σε ζεύγη ή μικρές ομάδες. Μερικές φορές, εκατοντάδες cockatiel μπορούν να συγκεντρωθούν γύρω από σημείο όπου υπάρχει νερό.
Απουσιάζουν από τις πιο εύφορες νοτιοδυτικές και νοτιοανατολικές περιοχές της χώρας, και από την έρημο της Δυτικής Αυστραλίας.
Τα budgie θεωρούνται πουλιά της ερήμου, και επιβιώνουν σε ένα πολύ ξηρό περιβάλλον με ελάχιστο νερό.😊
 
@Vada δεν ξέρω μήπως και δυσκολεύεται να πιει νερό από αυτό το δοχείο ανεβάζω μια φώτο να μου πεις την γνώμη σου
 

Συνημμένα

  • 16644684383402688620487629923015.webp
    16644684383402688620487629923015.webp
    445 KB · Προβολές: 20
@Marilena02
Όχι, δεν δυσκολεύεται από την ποτίστρα μια χαρά είναι.
Απλά θα πρέπει να την αλλάξεις θέση γιατί είναι σχεδόν πάνω από τους σπόρους, και υπάρχει περίπτωση να βραχούν.
Καλύτερα στην απέναντι πλευρά και όχι τόσο ψηλά.
 
@Vada Με την έννοια της ερήμου εννοούσα ότι στην Αυστραλία το κλίμα είναι τον περισσότερο καιρό είναι ζεστό με καύσωνα. Άρα τα νερά είναι περιορισμένα σε αυτές τις περιοχές ιδιαίτερα σε περίπτωση καύσωνα.
 
Back
Top