Γενικά Δεν τρώει το παπαγαλάκι μου

Θα έλεγα να το πας σε πτηνίατρο καθώς τα πουλιά δεν τρώνε όταν είναι άρρωστα. Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές ή όχι? Επίσης το πουλάκι τί τρώει? Να ξέρεις πως το βάρος των green cheek conure κυμαίνεται από 75- 110 γραμμάρια άρα είναι πολύ αδύνατο. Θα πρέπει να πάρει βάρος άμεσα!
 
Μιξ σπόρων του έχω βάλει και τρώει μόνο τον ηλιόσπορο και μύλο
[automerge]1653400999[/automerge]
Κουτσουλιές το άσπρο και πράσινο
 
@dimitris82 Δεν πρέπει ένας παπαγάλος να τρώει μόνο ηλιόσπορους καθώς είναι παχυντικοί. Ποιο μείγμα έχεις? Υπάρχει περίπτωση να μην του αρέσει γι'αυτό να μην τρώει με αποτέλεσμα να χάνει βάρος. Δοκίμασε μια άλλη μάρκα ίσως του αρέσει περισσότερο. Μπορεί να δοκιμάσεις να του δώσεις pellets που μπορεί να του αρέσουν περισσότερο. Καλές μάρκες είναι οι psittacus και harrisons. Να επισυμάνω ότι φρούτα πρέπει να τρώει μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα επειδή είναι υψηλά σε ζάχαρη.
Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
 
Του έχω και Harrison Kai nutribird και δεν τα τρωει
[automerge]1653401562[/automerge]
Ξέρω ότι δεν κάνει μόνο ηλιόσπορους και ότι είναι παχυντικά αλλά αφού τρώει μόνο αυτά τώρα τουλάχιστον να βάλει κανα gr
 
@dimitris82 Δες αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...-σπόρους-σε-pellets-της-dr-laurie-hess.42912/ και αυτό το βίντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ίσως σε βοηθήσουν.
 
Έχω ένα green cheek conure 60 Ημερών και δεν τρώει καθόλου
Ίσως να μην έχει απογαλακτιστεί πλήρως, επικοινώνησε με τον εκτροφέα του και ρώτησε ποια τροφή του έδινε και αν το τάιζε με κρέμα.
 
Back
Top