Αναπαραγωγή Δευτερη γενα με ενα αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jenia21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jenia21

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2007
Μηνύματα
110
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπερα εχω ενα ζευγαρι σγουρα καναρινια εκανε η θυληκια 2η γενα και εκανε παλι ενα αυγο οπως και στην πρωτη που ηταν ασπορο. Ειναι κατι που χρειαζονται κατι που τους λειπει απο την διατροφη τους η ειναι φυσιολογικο αυτο.
 
Δαμιανέ αν μπορείς δώσε μας λίγες πληροφορίες για τα πτηνά σου, όπως ηλικία, διατροφική προετοιμασία, ο χώρος που τα έχεις κτλ για να σχηματίσουμε μια γνώμη και να σε βοηθήσυμε. :)
 
Καλησπερα εχω ενα ζευγαρι σγουρα καναρινια εκανε η θυληκια 2η γενα και εκανε παλι ενα αυγο οπως και στην πρωτη που ηταν ασπορο. Ειναι κατι που χρειαζονται κατι που τους λειπει απο την διατροφη τους η ειναι φυσιολογικο αυτο.

Η πρώτη σκέψη είναι οτι λειπει η βιτ Ε, ίσως και ασβέστιο. Μπορεί ακόμα
οι σπόροι που διατρέφεται το πουλί να μην είναι της απαιτούμενης
θρεπτικής αξίας. Αυτές είναι και αιτίες εύκολα αντιμετωπίσημες.
Γι' αυτό θα σου έλεγα να ξεκινήσεις ψάχνοντας πρώτα αυτά.
Ενα καλό μείγμα για την περίοδο αυτή και την ράτσα του πουλιού.
Μια πολυβιταμίνη με υψηλά επίπεδα Ε. Καθημερινά ασβέστιο, σε σωστές αναλογίες,
Αυγό βραστό ή αυγοτροφή. Μπρόκολο, σπανάκι, μήλο ενναλάξ.
ΚΑΙ... Καλή συνέχεια
 
Τα πουλια ειναι του 08 προετοιμασια δεν προλαβα να τους κανω γιατι τα πουλια δεν τα ειχα εγω μου τα εδωσε καποιος φιλος και τα εβαλα μαζι. Ειναι σε δωματιο μονα τους τους εχω αυγοτροφη καθημερινα αυγο 2 φορες την εβδομαδα και τροφη αγνωστου προελευσεως. Το μαγαζι που την πηρα μου ειπε οτι ειναι ολλανδικια αλλα ειναι χυμα και δεν εχω δει το σακι για να ξερω τι ειναι. Με τις τροφες εχω προβλημα γιατι εδω δεν βρισκω επωνυμες τροφες στα μαγαζια και για τις καρδερινες μου πηγαινω στον Πειραια.Φιλε Μακη βιταμινη Ε εννοεις στο νερο και υπαρχει καποιο μιγμα ειδικο για αυτη την ρατσα;
 
Δεν μπορώ να σου πώ την διατροφή αυτής της ράτσας, δεν έχω γνώση.
Αν το ψάξεις στο ιντερνετ θα βρείς πληροφορίες.
Αφού πηγαίνεις Πειραιά θα βρείς απ' όλα, αν πάς προετοιμασμένος.

Υ. Γ https://petbirds.gr/product/oropharma-ferti-vit-versele-laga/ Έχει καλή αναλογία Ε, σου κάνει.
 
Back
Top