Αναπαραγωγή Δευτερη γεννα, πολυ μαλακο αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rainbow

Banned
Εγγραφή
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
153
Πόλη
Κιλκίς
Σημερα η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το οποιο ηταν πολυ μαλακο και φαινοντουσαν μεσα τα υγρα σαν φυσαλιδες κατι, οταν το επιασα για να το αλλαξω με ψευτικο εσπασε,τωρα τελευταια δε βαζω καθολου αυγο στα πουλια, τα ειχα μονο με την αυγοτροφη, μετα απο αυτο εβρασα σημερα ενα αυγο και τα δωσα

Οσο αναφορα τους νεοσσους της πρωτης γεννας ειναι 2,το ενα καναρινακι ειναι πιο δραστηριο προσπαθει και πεταει που και που,το αλλο καναρινακι παραμενει στον πατο του κλουβιου, ανασαινει βαρια και εχει κλειστα τα ματια, οταν πανε οι γονεις να το ταισουν δυσκολα ανοιγει το ραμφος του και τωρα προβληματιζομαι μηπως ειναι κατι σοβαρο και το χασω
 
Το αυγο ηταν μαλακο γιατι η καναρα ειχε ελειψη ασβεστιου που κατα πασα πιθανοτητα ηταν απο κακη προετημασια.

Οσο για το καναρινακι εγω δεν ξερω θα σου πουνε αλλοι ποιο εμπηροι.

Ελπιζω παντος να γινει καλα το μικρο.
 
Το αυγο ηταν μαλακο γιατι η καναρα ειχε ελειψη ασβεστιου που κατα πασα πιθανοτητα ηταν απο κακη προετημασια.

Οσο για το καναρινακι εγω δεν ξερω θα σου πουνε αλλοι ποιο εμπηροι.

Ελπιζω παντος να γινει καλα το μικρο.

Ελλειψη ασβεστιου, μαλιστα ολοκληρο calci-lux χρησιμοποιω + η προετοιμασια μου ειναι 5 μηνων

Το πουλι δεν ειναι καλα, δε ξερω εαν τα καταφερει μεχρι αυριο, παντως και οι δυο γονεις ενδιαφερονται συνεχως για τα μικρα τους, εγω απο τη μερια μου οτι μπορεσα εκανα
 
Gia sou Dimitri,

se alo post pou den brika tora egrapsa, afta ta lastika ayga i me lepto tsofli, ginounde apo tria diaforetika logo:

1. I thiliki exei elipsis Asbestio, an edines omos olokliro Calci-lux den einai apo afto.
2. Se 8 fores apo 10 ginounte tetoia ayga giati to aygo perase poli grigora tin salpiga kai den prolabe na sfiaxnei tsofli.
3. I thiliki exei problima stin salpiga, gia afto den egine to tsofli. Afto omos einai spanio.


Tora gia to mikro, ti na sou po. Ixa fetos ena mikro, pou den mathene pote na troi mono tou. Sto telos pethane. To basiko einai na kanoume oti boroume, na boithame ta poulia mas. Parxoune omos distixos periptoseis pou den boroume na kanoume entelos tipota. Pistebo ponai panta an einai etsi ala einai fisika na exoume merikes fores anamesa poulia pou xanoume. Afto prepei na kseroume apo tin stigmi pou apofasoume na frontisoume kai ektrefoume poulia.


Alexandros
 
Αλεξανδρε σ'ευχαριστω,το δευτερο αυγο που θα μου κανει το πρωι πιστευω πως θα ειναι κανονικο


To πουλι απεβιωσε δεν προλαβε να βγαλει τη νυχτα, ηταν 23 ημερων,το αλλο ειναι μια χαρα

Οι νεοσσοι πως προσλαμβανουν το απαιτουμενο νερο; η υγρασια που εχει η τροφη και ειναι μασημενη απο τους γονεις ειναι αρκετη;
 
Dimitri,

i thiliki rythmisei tin ygrasia, afti kserei pote seloune nero ta mikra kai tous dini me tin trofi.

Epikintino omos einai aftes tis meres pou kanei toso sesti tin nixta. Tote parxei megalo kintino na xanoune ta mikra yperboliko ygrasia kai na pethenoune apo afto. Gia afto dino afto to stigmi se kathe zefgari pou exei mikra to bradi peripou 1-2 ores prin klini to fos ena komati milo. I thilikes taisoune ta mikra me to milo kai etsi pernei arketa ygrasia to mikro.


Alexandros
 
Απο τα 5 αυγα κατεληξα με ενα μικρο, η καναρα τελικα δε μου κανε αλλο αυγο και αυτη η συμπεριφορα της με προβληματιζει, καθως καθεται ορθια στη φωλια με ανοιχτα τα φτερα και ανοιγοκλεινει το ραμφος λες και εχει ασθμα, ο αρσενικος συνεχιζει να την ταιζει, η ζεστη μεχρι αυτη την ωρα ειναι αφορητη αλλα σιγα σιγα υποχωρει οσο πεφτει ο ηλιος
 
δεν ξερω γιατι βγηκε μαλακο το τσοφλι παντως να σου ζησει ο νεοσος. κριμα για τον αλλο
 
Ποτε πρεπει να χωριζουμε τους νεοσσους απο τους γονεις; οταν κλεισουν μηνα;

αλλο αυγο δε μου εκανε παντως, εαν τη βατεψει ο αρσενικος και την πιασει μετα πτερωρια θα μπορεσει να ολοκληρωσει η θηλυκια την αναπαραγωγη η θα την αφησει στη μεση; σφιγγει η ζεστη σιγα σιγα και αυτο δεν ειναι καλο
 
Δημήτρη καλησπέρα.
Οι απώλειες δυστυχώς όπως σου είπε και ο Αλέξανδρος είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Τους νεοσσούς τους χωρίζουμε όταν έχουμε δεί ότι τσιμπάνε μόνοι τους, τουλάχιστον, αυγοτροφή ή αυγό. Αν στη συνέχεια δούμε ότι κλαίνε, τους επιστρέφουμε για μερικές ημέρες πίσω στους γονείς τους.
Δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας των τόσων ημερών. Όλα έχουν το δικό τους χρόνο και είναι ξεχωριστός από νεοσσό σε νεοσσό.
Άποψή μου είναι να μήν προχωρήσεις σε άλλη γέννα τώρα, εκτός και άν:
1. Έχεις ρυθμιζόμενη θερμοκρασία και υγρασία στο χώρο σου.
2. Βασικότερο άν είναι πέραν της τρίτης γέννας.
3. Πότε είχε κάνει πτερόρροια η κανάρα πέρυσι;
(Σε ρωτάω γιατί τα δικά μου, κάνουν πτερόρροια από τέλος Αυγούστου έως και το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη, και παίζει ρόλο η θερμοκρασία και η υγρασία καθώς και η λήψη ημερήσιου φωτός).
Φιλικά,
 
Mου εκανε αυγο σημερα, το αλλαξα με ψευτικο,τα πουλια συνεχιζουν να ταιζονται παρα τις υψηλες θερμοκρασιες που επικρατουν, για να δουμε, αυριο περιμενω και το δευτερο
 
Back
Top