Αναπαραγωγή Δευτερη φορα που τα ζεμπρακια μου γεννανε απο ενα αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisstos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια με εχουν χαζεψη τα ζεμπρακια μου ειναι η δευτερη φορα που γεννανε απο ενα αυγο. Την πρωτη καναν ενα και μετα απο 6 μερες ειδα οτι δεν εχει τιποτα μεσα οποτε και το πεταξα. Τωρα εκανε ενα αλλο αυγο περασαν 2 μερες και δεν βλεπω να κανει δευτερο,τι τρεχει κανω κατι λαθως;
 
Καταρχήν πες τί έχεις κάνει για να πούμε αν κάνεις κάτι λάθος. Προετοιμασία, διατροφή, ηλικία πουλιών, πόσο καιρό είναι στην κατοχή σου, αν τα έχεις δει να ζευγαρώνουν, συμπεριφορά γενικότερα;
 
καταρχην... Τα λιγο καιρο κατα δευτερον,τρονε οτι υπαρχει στην αγορα για ζεμπρακια και διαφορα ζαρζαβατικα, κατα τριτον τουσ εβαλα φωλια κουβαλησαν το ειδικο νημα που εβαλα μεσακαι κατα τεταρτων ναι τα εχω δει να βγαζουν τα ματια τους, οσο για την συμπεριφορα τουσ θα ελεγα φυσιολογικη αν και δεν ειμαι και ειδικος στα πτηνα.
 
οκ. Τελικα μαλλον ολα σωστα τα εκανα, σημερα ειδα οτι υπαρχει και δευτερο αυγο απλα εκανε το δευτερο την 3 μερα οποτε μαλλον ολα καλα πανε... Θα δουμε...
 
Το μόνο που θα μπορούσε να επηρρεάζει το ζευγάρι από αυτά που ανέφερες είναι το μικρό διάστημα που είναι στο χώρο σου. Ίσως και γιαυτό δεν ολοκλήρωσαν κατευθείαν γέννα. Κατά την προετοιμασία καλό είναι να τους δίνεις και αυγοτροφή για να την συνηθίζουν (έτσι ώστε να την ταΐσουν πιο εύκολα μόλις βγουν οι νεοσσοί) και να έχουν και μια πιο πλούσια διατροφή ενόψη αναπαραγωγής. Γενικά είναι πουλιά που δεν έχουν πολλές διατροφικές απαιτήσεις στην αναπαραγωγή αλλά όσο πιο καλά προετοιμάζεις τα πουλιά τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Άντε με το καλό να συνεχίσει αύριο τη γέννα.
 
ευχαριστω. Δειχνουν να ειναι μια χαρα παντως στο κλουβι τους ανετα τα ακουμπαω με το χερι μου οταν βαζω μεσα να τους δωσω αυγο και δεν ειναι καθολου ανησηχα.σημερα παρατηρισα οτι ο αρσενηκος ειναι σχεδον ολη μερα μεσα στι φωλια. Νομιζω καλο σημαδι αυτο. Θα δουμε...
 
Back
Top