Φροντίδα Δεχομαι επιθεσεις σε προσωπο και δαχτυλα απο τον παπαγαλο μου

Foudoukos

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα παιδια... Εδω και αρκετες μερες οποτε απλωνω τα δαχτυλα στον ringneck μου τα ορμαει για να τα δαγκωσει... με αποτελεσμα εγω να τα τραβαω αποτομα για να μην πονεσω... Ξερω οτι αυτο το βλεπει σαν παιχνιδι αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα... Πριν απο 4-5 μερες και ενω τον ειχα εξω απο το κλουβι του και καθοταν στην οροφη και γω απεναντι του στον καναπε και του μιλουσα εκανε ενα κρααα και ορμηξε στα μουτρα μου... στο πρωτο δεν εδωσα σημασια αλλα ακολουθησαν δυο τρια ακομα με αποτελεσμα να τον βαλω μεσα στο κλουβι... Τι μπορω να κανω ωστε να ηρεμησει..?
 
Πραγματικά γιατί υπάρχουν τέτοιου είδους επιθέσεις. Σε γνωστό μου ο παπαγάλος δεν αφήνει κανένα να ακουμπήσει το κλουβί εκτός από το αφεντικό του. Αν κατά λάθος κάποιος βάλει το δάκτυλό του πάνω θα το κόψει κομμάτια. Κόβεται αυτό το ελάττωμα και πως.
 
Τι ηλικία έχει και πόσον καιρό το έχεις εσύ; Έχει αλλάξει κάτι στον χώρο διαμονής του ή στις καθημερινές συνήθειές σας, τον χρόνο παρουσίας σου στο σπίτι, την ενασχόλισή σου μαζί του, την διατροφή του κτλ;
 
Τον εχω απο τον Ιουνιο Μαρια και ειναι περιπου 10 μηνων... Δεν εχει αλλαξει τιποτα στο χωρο... Στις καθημερινες μας συνηθειες υπαρχει ενα θεμα καθως δουλευω σε διαφορετικα ωραρια καθε φορα οποτε τυχαινει και λειπω διαφορετικες ωρες καθε μερα... Βεβαια τις περισσοτερες μερες τις εβδομαδας καταφερνω να τον εχω εξω και να ασχολουμαι μαζι του εγω ή η κοπελα μου 2-3 ωρες... Στην διατροφη του δεν εχει αλλαξει τιποτα... Τρωει συσκευασμενη τροφη, φρεσκα μυρωδικα, πιπερια και μηλο... Εχω διαβασει οτι τα ringnecks περνανε μια παραξενη φαση ενηλικιωσης σε καποιο σταδιο της ηλικιας τους... Υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση μ αυτο;
 
Αν δεν κάνω λάθος, γιατί δεν είχα ποτέ, η φάση αυτή είναι γύρω από τους 18 μήνες. Είναι αρκετά μικρό ακόμα. Μήπως αυτό, το ακατάστατο ωράριο τον μπερδεύει και τον εκνευρίζει;
 
Αυτο σκεφτομαι και γω... και αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι δεν μπορω να κανω κατι στην παρουσα φαση... Και κατι αλλο.. Και με τον υπνο νομιζω εχουμε θεμα καθως τα βραδυα τον ακουω πολλες φορες να κουνιεται μεσα στο κλουβι του...
 
Δεν υπάρχει κάποιος χρόνος κοινός ελεύθερος να του αφιερώσεις, ασχέτως σε τι βάρδια δουλεύεις; Ώστε να είναι πάντα ο ίδιος; Όλα τα πουλιά ψιλοκουνιούνται τα βράδυα. Δεν μένουν εντελώς σε βαθύ ύπνο όλο το βράδυ.
 
Υπαρχει 3-5 το απογευμα ο συνηθεστερος... Αλλα μετα σκοτεινιαζει μεσα στο σπιτι... Μπορω να αναβω φως μεχρι τις 6?
 
Ε βέβαια, δεν του στερείς σημαντικό κομμάτι του ύπνου του έτσι. Δοκίμασε αυτό, ώστε να αποκατασταθεί μία ρουτίνα. Αυτό βοηθάει την ψυχολογία τους, το καθημερινό ίδιο πρόγραμμα και τους δίνει ασφάλεια. Περίμενε και άλλες γνώμες βέβαια. Άντε μακάρι να ηρεμήσει το "παιδί" :).
 
Ααα ξέχασα να σου πω, αφού θα αφήνεις ηλεκτρικό φως, στην συνέχεια θα πρέπει να το μειώνεις (με ντίμερ ή αλλιώς) και να του δίνεις την ευκαιρία να φάει στο κλουβί και να κοιμηθεί χαμηλώνοντας ακόμα περισσότερο τον φωτισμό. Μην το σβήνεις δηλαδή απότομα μετά το πέρας του παιχνιδιού σας.
 
Καλησπερα σε ολους σας! 4 μηνες μετα τις επιθεσεις που δεχομουν τα πραγματα εχουν αλλαξει αρδην... Ο Νταμιαν πλεον ερχεται μονος του και ξεκουραζεται στα χερια μου ζητωντας συνεχεια χαδια! Εχει βελτιωθει πολυ στα σφυριγματα του και μαθαινει συνεχως πραγματα απο μενα και απο την τηλεοραση που του αφηνω ανοιχτη καποιες ωρες που λειπω! Βεβαια με την ομιλια δεν εχω καταφερει τιποτε ακομη... Αυτο το διαστημα τον εκπαιδευω στο να ερχεται απο μακρυα με κροταλισμα των δαχτυλων και μπορω να πω οτι αυτες τις δυο μερες που το δοκιμαζω τον βλεπω να ανταποκρινεται... :D Τελος να πω οτι στην αλλαγη συμπεριφορας επαιξε ρολο το κεχρι που του εδινα εντος και εκτος κλουβιου απ τα δαχτυλα μου και σε ενα καλυτερο προγραμμα σχετικα με τις εξοδους του!
 
Το πιστευω Μαρια! Βεβαια ακολουθει ενα δυσκολο 10ημερο καθως αυριο ταξιδευουμε για Δραμα... Το κακο ειναι οτι παλι θα περασει αλλαγη στη θερμοκρασια... Ελπιζω να μην αλλαξει κατι αλλο... Ειδωμεν...
 
Θα τον πάρετε μαζί σας απ' ότι κατάλαβα ε; Καλά να περάσετε. Αφού θα είναι μαζί σας, καλά θα νοιώθει :)
 
Καλησπερα σε ολους! Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη... Οι διακοπες μας τελειωσαν επιστρεψαμε σπιτι και μπορω να πω οτι αυτο το 10ημερο στη Δραμα ηταν πολυ ωραιο! Αρχικα ο Νταμιαν προσαρμοστηκε και αρχισε να κατακταει τους παντες μεσα σε μια μερα! Εκανε αγαπες στον καθενα και δεν ειχε κανενα προβλημα! Βεβαια οι εξοδοι του ηταν λιγακι περιορισμενοι λογω του οτι η μικρη μου αδερφη τρομαζε οταν τον εβλεπε να πεταει..😛 Αυτο δεν τον επηρεασε καθολου ομως καθως ειχε συνεχεια παρεα ακομα και ωρες που ελειπα απ το σπιτι! Σταματησε να ριχνει πουπουλα αν και περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να ριξει και την ουριτσα του αλλα ιδωμεν... Το μονο πραγμα που με στεναχωρησε πολυ ηταν οτι στο γυρισμο ο οδηγος δεν μ αφησε να τον παρω μαζι μου και την εβγαλε 8 ωρες στις αποσκευες.. Αυτο ομως δεν φανηκε να τον πειραζει πολυ, αν κ περασε ενα μεγαλο σοκ, μιας και μιση ωρα αφου μπηκαμε σπιτι ξεκινησε να σφυριζει χαρουμενα και να θελει χαδια! Πλεον νομιζω πως ηρθε η ωρα να τον φερω σε επαφη με το bird harness μιας και οταν ξεκιναω να τον χαιδευω το απολαμβανει τοσο πολυ που τον παιρνει ο υπνος στα χερια μου :) Δυστυχως δεν εχω φωτογραφικη και βιντεο για να σας ανεβασω τα καμωματα του ☹
 
Δεν νομίζω πως έχει αυτό το δικαίωμα ο οδηγός, τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.
Ωραία τα νέα σας, όποτε μπορέσεις, θα χαρούμε να το καμαρώσουμε :)
 
... Το μονο πραγμα που με στεναχωρησε πολυ ηταν οτι στο γυρισμο ο οδηγος δεν μ αφησε να τον παρω μαζι μου και την εβγαλε 8 ωρες στις αποσκευες..

Σε επομενο τετοιο σκηνικο καλεις επι τοπου την αστυνομια και τον αναφερεις. Εχει απαγορευτει αυτο εδω και καιρο κι ειναι πολυ επικινδυνο για τα ζωα. Μερικα εχουν βγει νεκρα απο εκει μεσα. Εκει ειναι χωρος για βαλιτσες μονο κι οχι για ζωντανα πλασματα.
 
Δεν το γνωριζα Ανεστη.. Απο την επομενη φορα αυτο θα γινεται...
 
Back
Top