Γενικά Δεύτερες σκέψεις για απόκτηση παπαγάλου

mirtopap

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2023
Μηνύματα
89
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την γνώμη σας στο θέμα απόκτησης πάροτλετ. Όντας μαθήτρια λυκείου, βλέποντας τον χρόνο που χρειάστηκε για να διαβάσω για την εξεταστική φέτος είδα ότι το πρόγραμμα μου θα είναι αρκετά επιβαρυμμένο. Μήπως δεν θα ήταν καλή ιδέα η απόκτηση ενός ζώου τελικά; Θα γυρίζω στις 2 από το σχολείο και θα έχω τουλάχιστον 4 ώρες φροντιστηρίου την ημέρα. Είμαι εσωστρεφής και δεν βγαίνω με άτομα της ηλικίας μου καθόλου αλλά και από τις ώρες που θα έχω ελέυθερες οι πιο πολλές θα είναι τις ώρες που θα κοιμάται. Είχα παπαγάλους στο παρελθόν αλλά τότε είχα και πιο πολύ χρόνο... Τι πιστεύετε;
 
Καλησπέρα.
Μήπως δεν θα ήταν καλή ιδέα η απόκτηση ενός ζώου τελικά;
Στην φάση που βρίσκεσαι όντως δεν είναι καλή ιδέα να επιβαρύνεις το πρόγραμμά σου με ένα κατοικίδιο.
Το ωράριο των σχολών των Πανεπιστημίων είναι επίσης απαιτητικό, έχει μαθήματα πρωινά, μεσημεριανά, απογευματινά και πολλές φορές μεσολαβούν κενά κάποιων ωρών από το ένα μάθημα στο επόμενο.
Καλό είναι λοιπόν να είσαι ανεξάρτητη και να μην επιβαρυνθείς με την φροντίδα ενός παπαγάλου που θα σε αγχώσει γιατί δεν θα έχεις τον χρόνο να το φροντίσεις όπως πρέπει.

Καλή επιτυχία στις σπουδές σου !
 
@myrtotsorapi
Μπράβο που το σκέφτεσαι και το μελετάς τόσο καιρό και δεν προχωράς παρορμητικά σε μια τόσο σοβαρή δέσμευση(οπως δυστυχως κάνει πολύς κόσμος όλων των ηλικιών). Συμφωνώ και εγώ πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για κάτι τέτοιο. Σε περιμένουν πολλές αλλαγές και θα υπάρχουν πολλοί παράγοντες που δεν θα μπορείς να ελέγξεις όσο καλές προθέσεις και να έχεις, με σοβαρές συνέπειες για το πουλάκι (και φυσικά για εσένα που θα το νοιάζεσαι). Σε λίγα χρόνια που θα έχεις βρει μια νέα ισορροπία θα μπορείς αν το αποφασίσεις να το φροντίσεις και να το χαρείς πολύ περισσότερο.

Εντωμεταξύ σαν ιδέα, εάν το ενδιαφέρον σου για τα πτηνά είναι ευρύτερο, η μελέτη και ίσως η ενασχόληση με κάτι σχετικό να σε κρατουσαν σε επαφή (εγώ ασχολιόμουν με birdwatching αντίστοιχα και πηγαινα σε διάφορα της Ορνιθολογικής που τώρα δεν μπορώ με τόσα ζωντανά).

Καλή συνέχεια!
 
καλυτερα βρε κοπελα μου να αναβαλλεις για το μελλον την αποκτηση παπαγαλου,οταν εχεις περισσοτερο χρονο, και οικονομικη ευχερεια..εντωμεταξυ δεν ειναι κακο να ενημερωνεσαι σε σοβαρα φορουμ οπως το petbirds για να αποκτησεις πολλες γνωσεις για θεματα των πτερωτων μας φιλων που θα σε χρησιμευσουν στο μελλον σιγουρα- Τωρα κοιταξε να χαρεις τα φοιτητικα χρονια που ερχονται,χωρις ευθυνες και δεσμευσεις! καλη επιτυχια!
 
@myrtotsorapi
Μπράβο που το σκέφτεσαι και το μελετάς τόσο καιρό και δεν προχωράς παρορμητικά σε μια τόσο σοβαρή δέσμευση(οπως δυστυχως κάνει πολύς κόσμος όλων των ηλικιών). Συμφωνώ και εγώ πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για κάτι τέτοιο. Σε περιμένουν πολλές αλλαγές και θα υπάρχουν πολλοί παράγοντες που δεν θα μπορείς να ελέγξεις όσο καλές προθέσεις και να έχεις, με σοβαρές συνέπειες για το πουλάκι (και φυσικά για εσένα που θα το νοιάζεσαι). Σε λίγα χρόνια που θα έχεις βρει μια νέα ισορροπία θα μπορείς αν το αποφασίσεις να το φροντίσεις και να το χαρείς πολύ περισσότερο.

Εντωμεταξύ σαν ιδέα, εάν το ενδιαφέρον σου για τα πτηνά είναι ευρύτερο, η μελέτη και ίσως η ενασχόληση με κάτι σχετικό να σε κρατουσαν σε επαφή (εγώ ασχολιόμουν με birdwatching αντίστοιχα και πηγαινα σε διάφορα της Ορνιθολογικής που τώρα δεν μπορώ με τόσα ζωντανά).

Καλή συνέχεια!

Το birdwatching το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι στην περιοχη μου δυστηχως! Ευχαριστω πολυ παντως!
[automerge]1686469497[/automerge]
καλυτερα βρε κοπελα μου να αναβαλλεις για το μελλον την αποκτηση παπαγαλου,οταν εχεις περισσοτερο χρονο, και οικονομικη ευχερεια..εντωμεταξυ δεν ειναι κακο να ενημερωνεσαι σε σοβαρα φορουμ οπως το petbirds για να αποκτησεις πολλες γνωσεις για θεματα των πτερωτων μας φιλων που θα σε χρησιμευσουν στο μελλον σιγουρα- Τωρα κοιταξε να χαρεις τα φοιτητικα χρονια που ερχονται,χωρις ευθυνες και δεσμευσεις! καλη επιτυχια!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top