Αναπαραγωγή Δεύτερη γέννα, τα έκανα καλά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Volt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Volt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
61
Καλησπέρα σας,
Οι νεοσσοί μου είναι 23 ημερών και η κάναρα μου έκανε δύο αυγά, τα μικρά άρχισαν να μπαίνουν στην δεύτερη φωλιάα με αποτέλεσμα να βάλω χώρισμα τα μικρά από το ζευγάρι.
Σήμερα δεν μου έκανε άλλο αυγό και για μην έχω θέματα με τα μικρά έβαλα και τον καναρο μαζί με τα μικρά για να τα τροφοδοτεί καλύτερα στην τροφή!
Τι λέτε έκανα καλά;
 
Πιστευω ναι το θεμα ειναι ποιος θα τα κλωθει οταν λειπει η καναρα για φαγητο ή η καναρα μπορει να δει διπλα το αρσενικο και να σταματησει απο τη φωλια,για παρατηρησε το πως θα πανε,πως θα κινηθουν και μας ενημερωνεις.Τι θα σου γραψουν και οι πιο εμπειροι εδω.
 
@LillyW σε λίγο οι νεοσσοί φυσιολογικα θα μπορούν να τρώνε μόνοι τους, όποτε θα βάλω τον καναρο από την άλλη πλευρά, μαζί με την κάναρα ξανά, ελπιζω να το κάνω σωστά!
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: LillyW
@LillyW σε λίγο οι νεοσσοί φυσιολογικα θα μπορούν να τρώνε μόνοι τους, όποτε θα βάλω τον καναρο από την άλλη πλευρά, μαζί με την κάναρα ξανά, ελπιζω να το κάνω σωστά!
Α ωραια!Αμα ξεκινησουν να τρωνε μονα τους ναι τοτε το αλλαζεις.Να πανε ολα καλα! 😀
 
Σήμερα δεν μου έκανε άλλο αυγό και για μην έχω θέματα με τα μικρά έβαλα και τον καναρο μαζί με τα μικρά για να τα τροφοδοτεί καλύτερα στην τροφή!
Ο κάναρος πρέπει να είναι μαζί με την κανάρα για να μπορεί να την ταΐζει όσο αυτή επωάζει τα αυγά.
Τα μικρά θα ταΐζονται από τον κάναρο μέσα από το κάγκελο, όταν έχεις χρόνο για να τα επιτηρείς μπορείς να αφαιρείς το κάγκελο τελείως για να ταΐζονται με μεγαλύτερη ευκολία.
σε λίγο οι νεοσσοί φυσιολογικα θα μπορούν να τρώνε μόνοι τους,
Στις 30 ημέρες συνήθως μπορούν να τρέφονται μόνα τους, μπορείς να τοποθετήσεις στην πλευρά των νεοσσών στην σχάρα ένα ρηχό σκεύος με αυγοτροφή και σπόρους για να αρχίσουν να προσπαθούν να φάνε.
Ακόμα και μετά τις 30 ημέρες πρέπει να έχεις σιγουρευτεί ότι μπορούν να φάνε μόνα τους και μετά τα απογαλακτίζεις από τους γονείς τοποθετώντας τα σε ένα ευρύχωρο κλουβί.
 
Back
Top