Ασθένειες Δεύτερη πτερόρροια κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε αν ειναι φυσιολογικό να περνά δεύτερη πτερροροια η θηλυκιά μου σε διάστημα 3-4 μηνών που ειναι στην κατοχή μου
 
Ειναι 2 χρονων κ δεν της εχω αλλαξει περιβάλλον ούτε διατροφή, την εχω σε μια ζευγαρωστρα 60 άρα με ενα αρσενικό που όμως ειναι με χώρισμα κ δεν βλέπονται
 
Την έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Είτε την έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο να αποφεύγεις την εναλλαγή μέσα έξω.
 
Μερικές φορές αν η πτερόρροια ξεκινήσει νωρίς το καλοκαίρι και με δεδομένο ο,τι στην Ελλάδα το "καλοκαίρι" κρατάει περισσότερο υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Θεωρώ όμως πως μια απο τις δυο δεν είναι έντονη και δεν αλλάζουν όλα τα φτερά. Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν σε παθολογικές καταστάσεις ή καταστάσεις στρεσαρίσματος, αλλαγής περιβάλλοντος κλπ...
 
Έχεις μήπως υπόψη σου ποιο μήνα γεννήθηκε η θηλυκιά σου; Ρωτώ διότι στο παρελθόν είχα έναν αρσενικό που από οτι μου είπαν ειχε γεννηθεί Αύγουστο ή Σεπτέμβρη και έκανε κάθε χρονο 2 πυερορροιες: μια την κανονική τον Αύγουστο - Σεπτέμβρη, και μια μικρότερη τον Μάρτιο - Απρίλη.
 
Θεωρώ όμως πως μια απο τις δυο δεν είναι έντονη και δεν αλλάζουν όλα τα φτερά
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη καθώς βίωσα και εγώ φέτος ακριβώς το ίδιο με μια από τις θηλυκές(2014). Αφού πέρασε την πρώτη της πτερόρροια λίγο πριν πιάσει η ψύχρα άρχισε να ξαναρίχνει πούπουλα. Σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια και χωρίς να επηρεαστεί η εξωτερική της εμφάνιση. Μιλάμε για διάστημα γύρω στις 15 μέρες περίπου. Όταν έπιασε το κρύο σταμάτησε να ρίχνει φτερά ενώ τώρα είναι μια χαρά. Ελπίζω τώρα που ο καιρός ζέστανε πάλι να μην έχουμε τα ίδια!

υ. Γ. Να σημειώσω ότι δεν είχε αλλάξει τίποτα στη διατροφή, περιβάλλον(πάντα έξω και σε σταθερό σημείο) και σε χώρο που ζει μόνη της.
 
Δεν γνωρίζω τον μήνα που γεννήθηκε, τα εχω έξω τα πουλιά σε ξύλινη κατασκευη που εχω φτιάξει κ εχω παρουσιασει εδω κ η προηγούμενη πτερορροια δεν ήταν τόσο έντονη, την πέρασε τέλη Αυγούστου, τώρα εχουν φύγει πολλά φτερά κ μάλιστα όλη η ουρά, τρώει, δεν δείχνει νωχελική βέβαια ειναι λιγο αδυνατισμένη
 
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις τη διατροφή της με λιπαρούς σπόρους (καναβούρι, νίζερ, περίλλα, λινάτι, κία, καμελίνα κτλ), βραστό αυγό και βιταμίνες στο νεράκι. Από τη στιγμή που είναι ζωηρή και κινητική λογικά πάντα δεν είναι άρρωστη κι δε χρειάζεται να τη βάλεις μέσα.. Απλά στο μικροσκόπιο! Στενή παρακολούθηση!

Οι κουτσουλιές της πως είναι;
 
Εχω ήδη φροντίσει για την ενίσχυση της διατροφής της κ βιταμίνες, όσο για τις κουτσουλιές δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή
 
Έχεις μήπως υπόψη σου ποιο μήνα γεννήθηκε η θηλυκιά σου; Ρωτώ διότι στο παρελθόν είχα έναν αρσενικό που από οτι μου είπαν ειχε γεννηθεί Αύγουστο ή Σεπτέμβρη και έκανε κάθε χρονο 2 πυερορροιες: μια την κανονική τον Αύγουστο - Σεπτέμβρη, και μια μικρότερη τον Μάρτιο - Απρίλη.
Δηλαδή καναρίνια που γεννιούνται εκτός εποχής μπορεί να παρουσιάσουν πέρα από πολλαπλή απώλεια φτερών και γενικότερα προβλήματα υγείας;
 
Δηλαδή καναρίνια που γεννιούνται εκτός εποχής μπορεί να παρουσιάσουν πέρα από πολλαπλή απώλεια φτερών και γενικότερα προβλήματα υγείας;
Δεν ξέρω, εγώ σε πτερόρροια αναφέρομαι.
Απλά αναρωτιέμαι, τέτοια εποχή στην Αλεξανδρούπολη έχει αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Την περασμένη Τετάρτη που ήμουν εκεί, ειχε 2 βαθμούς στις 8.00. Αναρωτιέμαι λοιπον τα εξής δυο: πως τη βγάζει το πουλακι έχοντας λιγότερα πούπουλα και κάνοντας περισσότερες καύσεις λόγω κρύου και πως δεν έχει ανασταλεί η πτερόρροια του σε αυτές τις θερμοκρασίες. Πούπουλα απο το κεφάλι και γύρω από τα μάτια δεν έχει χάσει, έτσι δεν ειναι;
 
απο το κεφάλι δεν εχει χάσει πολλά, μόνο λιγο γύρω απο τα μάτια, τα πιο πολλά ειναι στα φτερά πτήσης κ η ουρά ! Κ εγω γι αυτο δημιούργησα το θέμα γιατί μου φάνηκε περίεργο μιας κ κάποιες μέρες η θερμοκρασία το πρωί κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα
 
Δυό πτερόρροιες στον ίδιο χρόνο, κάνουν μόνον τα "νεούδια". Και σ' αυτά τα κινητήρια και η ουρά δεν αντικαθίστανται. Τα ενήλικα πουλιά κάνουν μόνον μία. Οι όποιες απώλειες πτερώματος σε ενήλικα πουλιά εκτός εποχής, πρέπει να αναζητιούνται σε άλλες αιτίες. Πιθανότατα παθολογικές. Μέσα σ' αυτές πρέπει να συμπεριλάβουμε το υψηλό στρες.
 
Δυό πτερόρροιες στον ίδιο χρόνο, κάνουν μόνον τα "νεούδια

Α μάλιστα. Για αυτό η κυρία κόκκινη μωσαϊκού ηλικίας 9 μηνών μας "ντύθηκε" ξανά... Ευχαριστούμε κε Μάκη για μια ακόμη φορά.
 
Νεουδι δεν ειναι σίγουρα γιατί εχει γίνει ήδη Μαμα δυο φορές την χρονια που διανύουμε, τώρα σίγουρα κάτι συνέβη, αλλά δεν μπορω να εξηγήσω πως μπορεί να στρεσαριστηκε κ δείχνει καλά στην υγεία της, εννοείται πως σίγουρος δεν μπορω να είμαι γιατί ζωντανός οργανισμός ειναι! Σήμερα πάντως που ήμουν πολυ ώρα σπιτι κ την παρατήρησα δείχνει ευδιάθετη κ βγάζει καινούργια φτερά στην ουρά πτήσης κ γύρω απο τα μάτια
 
Απλά αναρωτήθηκα μήπως έχει κάποια ορμονική διαταραχή. Στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει ενα παρόμοιο θέμα με καναρα η οποία έχανε πούπουλα απο το κεφάλι, το λαιμό και γύρω από τα μάτια και σε κάποια site του εξωτερικού, αναφερόταν οτι σε παρόμοιες καταστάσεις ίσως να φταίει κάποια δυσλειτουργία του θυρεοειδούς και οτι ειναι σε αυτές τις περιπτώσεις απαραίτητη η λήψη ιωδίου. Αλλά το δικό μου πουλακι δεν έχανε πούπουλα από άλλου ούτε και φτερά απο την ουρά ή πτήσης, οπότε άκυρη η υπόθεση μου. Ελπίζω να ντυθεί γρήγορα, ώστε να ειναι έτοιμη το χειμώνα.
 
Πάντως νομίζω ότι σε φυσιολογική πτερόροια δεν χάνουν τόσα φτερά, ώστε να έχουν και κενά (πχ γύρω από τα μάτια).. Νομίζω δεν είναι φυσιολογικό.. ☹
 
Back
Top