Αναπαραγωγή Δε γεννανε τα ζεμπρακια μου

kostelidis

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
57
παιδια εχω μια ερωτηση.. στην κατοχη μου εχω δεκα ζεμπρακια. το καθενα εχει τον δικο του χωρο μαζι με το ζευγαρι του φυσικο. εχω ομως ενα ζευγαρι που το βλεπω εδω κ 2 μηνες να ζευγαρωνει συνεχως. αλλα τοσο καιρο ενω εχουν κανει την φωλια τους δεν γενναει η θυληκια. η διατροφη τους ειναι πλουσια.. Δεν τους λειπει τιποτα. Γιατι ομως;☹
 
το μικρο το καλαθακι που ειναι καταληλο για ζεμπρακια.. κ ασβεστιο εχουν..
 
Aφού έχουν φτιάξει φωλιά και ζευγαρώνουν και έχουν τα πάντα από διατροφή ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!
Θα έπρεπε να είχε κάνει κανα αυγουλάκι. Κάποιο πρόβλημα στην θηλυκιά ίσως..
 
Υπάρχει μήπως περίπτωση τα δύο αυτά πουλάκια να είναι αδέρφια;
Γιατί ενα άλλο παιδί είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μάλλον το ζευγάρι του είναι αδέρφια...
Ενα άλλο ενδεχόμενο είναι η ηλικία των πουλιών, κυρίως του θηλυκού! Μπορεί να είναι έιτε πολύ μικρό είτε πολύ γέρικο.. Ξέρεις την ηλικία του;
 
κ τα δυο ειναι πουλια του 2008. κ δεν ειναι αδερφια γιατι το ενα ειναι δικο μου πουλι κ το αλλο το αγορασα απο πετ.. λετε να αλλαξω θυληκια;
 
Καταρχήν να ξαναπούμε ότι ζέστη και αυγά/φωλιές είναι ο χειρότερος συνδυασμός. Πέρα από αυτό 2 μήνες δεν είναι και πολύ μεγάλο διάστημα. Υπάρχει πιθανότητα κάποια θηλυκιά να μην μπορεί να κάνει καθόλου αυγά αλλά αυτό μου έχει τύχει σε καναρίνια, ποτέ σε ζεμπράκια μέχρι τώρα. Καλό θα ήταν να τα άφηνες ένα διάστημα χώρια και μετά το καλοκαίρι (και αφού κάνεις μια καλή προετοιμασία) να ξαναδοκίμαζες, αν και τότε δεν γεννάει πιθανότατα να έχει κάποιο πρόβλημα.
 
Back
Top