Αναπαραγωγή Δε ζευγαρωνουν, θα ηθελα συμβουλες

george98048

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Ιωάννινα
2 βδομαδες διπλα διπλα με αυγό, μαρουλακι και μηλαράκι.3 βδομάδες μαζί να ταίζει το ένα το άλλο αλλά να τσακώνονται κιολας κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Εβγαλα τον αρσενικό για κανα 5αρι μέρες και προχτές τον ξαναεβαλα. Παρατηρησα να ταιζονται αλλα και να τσακώνονται μαλλον.
χαρακτηριστικα ο αρσενικος ειχε κατσει στο πανω ντερεκι ανοιγοκλεινε τα φτερα και τσιριζε,το ιδιο και η θηλυκια και στο τελος είχαμε αερομαχία.
Τοσο καιρο δεν εχει μπει ουτε ενα σχοινι στη φωλια.
κανονικα δεν θα επρεπε να εχει κανει αβγα η καναρα και ας ηταν και ασπορα με΄τά απο τοσο καιρο;
Ρε μπας και μου πουλησαν αρσενικο για θυληκο;
Το δαχτυλιδι του θυληκού ειναι 08.

Αρσενικο: λιποχρωμικό κοκκινο μωσαικο
Θυληκο :κιτρινο απλο σκουφατο

συμβουλες παιδια γιατι εχω σαλταρει
 
Εγω θα σου ελεγα να μην τα ζευγαρωσεις φετος γιατι ειναι πολλη αργα και εχουν πιασει για τα καλα η ζεστες.
και του χρονο μπορει να εχεις επιτυχιες
 
Καλέ μας φίλε αντιλαμβάνομαι την λαχταρα σου για να κανεις αναπαραγωγη, αλλά πίστεψέ με, διάλεξες λάθος εποχή. Η αναπαραγωγη τελείωσε. Μπήκε Ιουνης και η τοση ζέστη είναι κακός σύμβουλος. Αν επιμείνεις να κανεις φετος αναπαραγωγή θα χάσεις τα πουλιά σου. Ο καυσωνας και η επερχόμενη πτερόρροια θα τα ταλαιπωρήσουν αφάνταστα.:)

Αν αγαπας και σέβεσαι τα πουλιά σου, άκου το ένστικτό τους. Δεν θελουν να ζευγαρωσουν τετοια εποχή γιατι διαισθάνονται τους κινδυνους. Δοκιμασε του χρόνου! ξερω είναι δυσκολο να κανεις υπομονη, αλλα θα επιβραβευθείς!
 
απαντηση

αυτο που δεν εχει κανει αβγα εστω και ασπορα πως το εξηγεις; Μηπως ειναι μικρη;
 
Είσαι 100% σίγουρος οτι έχεις κάποιο θηλυκό;
Αν τελικά είναι θηλυκό το σκουφάτο, είναι ακατάλληλο
για να ζευγαρώσει με το αρσενικό σου. Θα είναι μεγάλο κρίμα
να μην του έχεις μια κανάρα κόκκινη μωσαικού.
Εξ άλλου και το σκουφάτο κάλιστα μπορεί να δώσει αξιόλογα πουλάκια με σκουφί
αν του βρείς ένα ταίρι με σχετικά μεγάλο κεφάλι και μαλακό πτέρωμα.
Καλύτερα λοιπόν να το αναβάλεις το ζευγάρωμα για την επόμενη περίοδο αφου προετοιμαστείς κατάλληλα ( με τα σωστά πουλάκια).
Νομίζω οτι και εσύ θα ευχαριστηθείς και τα πουλάκια (τις ράτσες) δεν θα χαλάσεις. 😉
 
κι εγω ειμαι της γνωμης να μην ζευγαρωσουν τωρα που αρχισαν οι ζεστες.
Κι εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα, από αμοιβαια αδιαφορια (το εχω σε αλλο ποστ).
Δεν πειραζει, παμε για του χρονου. 🙂
 
Είσαι 100% σίγουρος οτι έχεις κάποιο θηλυκό;
Αν τελικά είναι θηλυκό το σκουφάτο, είναι ακατάλληλο
για να ζευγαρώσει με το αρσενικό σου. Θα είναι μεγάλο κρίμα
να μην του έχεις μια κανάρα κόκκινη μωσαικού.
Εξ άλλου και το σκουφάτο κάλιστα μπορεί να δώσει αξιόλογα πουλάκια με σκουφί
αν του βρείς ένα ταίρι με σχετικά μεγάλο κεφάλι και μαλακό πτέρωμα.
Καλύτερα λοιπόν να το αναβάλεις το ζευγάρωμα για την επόμενη περίοδο αφου προετοιμαστείς κατάλληλα ( με τα σωστά πουλάκια).
Νομίζω οτι και εσύ θα ευχαριστηθείς και τα πουλάκια (τις ράτσες) δεν θα χαλάσεις. 😉

Φιλε Μακη, με προβληματισες. Υπαρχει περιπτωση τα δικα μου να μην ηθελαν να ζευγαρωσουν, λογω ασυμφωνιας ρατσας;
Το αρσενικό είναι ιζαμπελλα κοκκινο, ή αχατης κόκκινο. Το θηλυκο είναι λιπόχρωμο κοκκινο (μαλλον). Επισυναπτω και φωτο για το αν εχω δικιο για τις ρατσες.

Φιλικά
Χρήστος
 

Συνημμένα

  • rosa_01.webp
    rosa_01.webp
    30,5 KB · Προβολές: 74
  • rosa_02.webp
    rosa_02.webp
    25,5 KB · Προβολές: 76
  • rot_01.webp
    rot_01.webp
    32,8 KB · Προβολές: 72
Υπαρχει περιπτωση τα δικα μου να μην ηθελαν να ζευγαρωσουν, λογω ασυμφωνιας ρατσας;

Καμία τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει, αλλού να αναζητήσεις τα αίτια.

Τα πουλιά είναι πολύ πιθανόν να είναι πράγματι όπως τα γράφεις.
 
Εχω ακολουθησει ολη την διαδικασια προετοιμασιας. Φετος ειναι η δευτερη φορα που τα εβαλα μαζι, περυσι έκανε 2 αυγα, αλλα τα εκρυψε κατω απο τις κλωστες και τα παρατησε.
Μαλλον δεν υπαρχει ελξη μεταξυ τους.
Ξερεις που πρεπει να ψαξω για θηλυκο αχατη κοκκινο;

Χρηστος
 
Χρήστο έρχονται κατα καιρούς απο Ολλανδία και Βέλγιο αλλα...
Τώρα που πέρασε η εποχή της αναπαραγωγής θα έλεγα να
περιμένεις τις χειμωνιάτικες εκθέσεις. Εκεί θα δείς, θα ακούσεις,
θα γνωρίσεις, και θα αποφασίσεις για το καλύτερο.Λίγο υπομονή.

Υ. Γ Να μη γράψουμε άλλο εδώ στο thread του Γιώργου, και του το "βαραίνουμε"
με προσωπικά πράγματα.
 
Back
Top