Αναπαραγωγή Δε ζευγαρωνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rainbow

Banned
Εγγραφή
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
153
Πόλη
Κιλκίς
Το ζευγαρι μου το χω εξω στο μπαλκονι, ο αρσενικος τα πρωινα κελαηδαει, η καναρα μου εκανε φωλια οχι και τοσο καλοφτιαγμενη παρ'ολα αυτα ειδα την αμαρα της ειναι πρισμενη, φιλακια πεφτουν συχνα, επειδη και τα δυο πουλια ειναι πυρωμενα εβγαλα το χωρισμα σε μια φαση, περιμενα την αλλη μερα μηπως μου κανει αυγο αλλα τιποτα, ο αρσενικος την κηνυγαει που και που αλλα η καναρα δε του καθεται, ετσι σημερα εβαλα ξανα το χωρισμα εβγαλα τα νηματα απο τη φωλια, η καναρα απο την πρωτη στιγμη ξαναπαιρνε νημα και το πηγαινε στη φωλια, δε μπορω να καταλαβω γιατι δε ζευγαρωνουν, μηπως τα πουλια επηρεαζονται απο τις κλιματολογικες συνθηκες; (αυτες τις μερες ειχαμε πολλες βροχες και συννεφα, αστατος καιρος)
 
Δημήτρη παίζει ρόλο μεγάλο η θερμοκρασία κατά την περίοδο της αναπαραγωγής ειδικά αν τα πουλιά τα έχεις σε θερμοκρασία φύσης αργούν να πυρώσουν. Εντάξει η κανάρα ο αρσενικός δεν λες τι πουλί είναι όμως, όπως και να έχει χρειάζεται υπομονή και επιμονή, σου εύχομαι καλή επιτυχία να χεις
 
Ξαναβγάλε το χώρισμα κ υπομονή...άσε κ το νήμα μέσα
 
Οσοι εχουν τα πουλια στο μπαλκονι πρεπει να ξερουν οτι ειναι ποιο δησκολη η αναπαραγωγη τους απο οτι να τα ειχανε σε ενα ενα δοματιο με ελανχομενες σηνθηκες! Επισης πρεπει να εχουν πολυ υπομονη και επιμονη γιατι το πυρομα τον πουλιων δεν εξαρτατε απο εμας ολοκληροτικα αλλα σε ενα μεγαλο βαθμο απο της καιρικες σηνθηκες, για να καταλαβουν οι περισοτεροι εγω που τα εχω στο μπαλκονι απο τα 11 ζευγαρια μονο τα 6 εχουν ζευγαρωσει και με επητυχης γενα μονο 1, για τα υπολιπα 5 θα ερθει καποια στηγμη η ωρα τους!
 
Ξαναβγαλα το χωρισμα και πριν μια ωρα καθοντουσαν στο πατωμα και ο αρσενικος την ταιζε,θα συνεχισω να τα εχω ετσι
 
Τα πουλια θα ζευγαρωσουν εσυ τα καθυστερεις με τα πειραματα σου δηλ πρεπει να το κανουν μπροστα σου για να εισαι συγουρος;λοιπον αφησε τα μονα τους και σε 1 μηνα περιπου θα εχεις και γεννητουρια!
 
Πρωτο αυγο σημερα τωρα το αλλαξα με ψευτικο στις 15:30 μολις γυρισα απο τη δουλεια αλλα δεν εκατσε ξανα στη φωλια,ΕΒγαλα και την αυγοτροφη
 
Τα αβγά Δημήτρη θα πρέπει να τα παίρνεις νωρίς το πρωί από τη φωλιά. Μην τα αφήνεις για το απόγευμα.

Καλή συνέχεια!
 
Τα αβγά Δημήτρη θα πρέπει να τα παίρνεις νωρίς το πρωί από τη φωλιά. Μην τα αφήνεις για το απόγευμα.

Καλή συνέχεια!
Σ'ευχαριστω, Αν τα παιρνω το απογευμα υπαρχει προβλημα. Αυριο ειναι Σαββατο θα μπορεσω να το παρω πρωι αλλα εαν μου κανει και τεταρτο παμε δευτερα, στις 7:30 φευγω
 
Στις 7:30 μπορεί να είναι ήδη στη φωλιά το καινούργιο αβγό.

Δεν κάνει να τα παίρνεις το απόγευμα γιατί τα αβγά πρέπει να αποσύρονται πριν επωαστούν. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο στο πρώτο ή δεύτερο αβγό, αλλά στα επόμενα που η κανάρα κάθεται όλο και περισσότερη ώρα στη φωλιά.
 
Rainbow καλησπέρα.
Φρόντισε να εχεις σοθπιοκόκαλο και αυγό βρασμένο στο κλουβί για να πάρει η καναρά το απαραίτητο ασβέστιο που χρειάζεται για να φτιάξη γερο τσόφλι στα αβγά της.
Μόλις κάνει το τέταρτο αυγό θα αφαίρεσης το αυγουλάκι.
Και μη ξεχάσεις μια φορα την ημερα να γυρνάς τα αυγά που πήρες από τη φωλια γιατί αλλιώς μπορεί να χαλάσουνε.
Το αυγό θα της το ξαναβάλεις την δωδέκατη μέρα.
 
τη δευτερα μην της το παρεις το αυγο κι επεστρεψε τα κανονικα στη φωλια ηδη θα κλωσσαει 4... Αν κανει και πεμτπο την τριτη. το πολυ πολυ να εχεις ενα νεοσσο με μια μερα διαφορα απο ολα τ αυπολοιπα, μικρο το κακο...
 
Σημερα πηρα και δευτερο αυγο αλλα δυο θα μου κανει σιγουρα, η καναρα καθεται μεσα στη φωλια οταν θελει να ταιστει κουναει τα φτερα της για να ρθει ο αρσενικος να την ταισει

Τη δευτερα θα τα βαλω ολα μαζι
 
Σημερα το πρωι ο πρωτος νεοσσος εκανε την εμφανιση του αλλα η καναρα μου δεν τον ταιζει και καθεται στη φωλια ισως επειδη τα αλλα αυγα δε σπασανε ακομη

Α και κατι αλλο που μου συναιβει απο τα 5 αυγα που μου κανε το Σαββατο βρηκα μονο τα 3, ενα παραξενο πραγμα κατω στον πατο δε βρηκα τιποτα, ουτε ενα τσοφλι, τελος παντων ακομη δεν ειναι σιγουρο τιποτα μεχρι να κλεισουν 30 ημερες και απογαλακτιστουν
 
Μήπως τα υπόλοιπα αυγά είναι κάτω από το νήμα;Κοίταξες καλά; Όσο για το ότι καθεται πάνω στο μικρό είναι φυσιολογικό γιατί κλωσσάει ακόμα τα υπόλοιπα αυγά.Ακόμα και όταν βγουν όλα πάλι θα κάθεται πάνω τους ανα διαστήματα. Μην αγχώνεσαι
 
Μήπως τα υπόλοιπα αυγά είναι κάτω από το νήμα;Κοίταξες καλά; Όσο για το ότι καθεται πάνω στο μικρό είναι φυσιολογικό γιατί κλωσσάει ακόμα τα υπόλοιπα αυγά.Ακόμα και όταν βγουν όλα πάλι θα κάθεται πάνω τους ανα διαστήματα. Μην αγχώνεσαι

Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι η καναρα μου δε χρησιμοποιησε πολλες κλωστες, η τσοχα φαινεται ολοκληρη
 
Back
Top