Αναπαραγωγή Δε θέλει με τίποτα να ζευγαρώσει

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παρεα εχω νευρα! 😡Η Λουσιντα δε θελει με τιποτα να ζευγαρωσει!meh!mehΤης εχω αλλαξει τρεις καναρους,της κανω ολα οσα πρεπει, αλλα και παλι τιποτα.👎Δεν θελει με τιποτα. Σημερα ξαναβγαζω τη φωλια με το νημα, μιας και το μονο που εκανε για ακομη μια φορα, ηταν απλα να το πεταξει ολο κατω...👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κατερίνα, την έχεις πιάσει τώρα τελευταία; Φαίνεται φουσκωμένη από κάτω; Μήπως να παραμέριζες τα πούπουλά της στην κοιλιά με βρεγμένα δάχτυλα και να μας έβαζες φωτογραφία αφού την έκανες εντελώς λούτσα; Δείχνει καλά, ζωηρή; Μου κάνει εντύπωση αυτό το πουλί. Άρχισα κι αναρωτιέμαι μήπως τελικά είναι άρρωστο... Και δεν θέλει να ζευγαρώσει για αυτόν τον λόγο.
 
Κατερίνα κάθε φορά που αγγίζεις ένα πουλάκι με τα χέρια σου κάθε φορά που κάνεις αλλαγές στο κλουβί του έστω και μια μικρή μετακινησει του κλουβιου πας το ζευγάρι να χάσει το λιγότερο μια εβδομάδα πίσω από την αναπαραγωγή του, το ότι σκορπα το νήμα δεν μου λέει κάτι, πολλές καναρες το κάνουν αυτό ακόμα και μήνα μου έχει τύχει να παίζει με το νήμα να το σκορπα να βάζει λίγο μέσα στην φωλιά να το ξαναπεταει έξω και ξαφνικά μέσα σε 3 ώρες να φτιάχνει φωλιά και την επόμενη να κάνει αυγό φέτος είχα μια καναρα που δεν έκανε φωλιά και γεννουσε στην τσόχα μια άλλη δεν έκανε φωλιά και την έστρωσε ολη το αρσενικό, έχουμε να κάνουμε με ζωντανους οργανισμους που δεν ακολουθουνε πάντα τους κανόνες, αν μας λες πως σε 3-4 μήνες έχεις αλλάξει 3 αρσενικά σε ένα ίσως δύσκολο θηλυκό λογικό είναι να μην καταφέρει να ηρεμήσει να νιώσει ασφάλεια και να ζευγαροσουν, μήπως το πουλάκι σου είναι μικρό σε ηλικία;
 
Γιαννη μου δεν την εχω πιασει, οποτε δεν ξερω. Θα κανω αυτο που μου λες και θα σας ανεβασω φωτο. Δε φαινεται αρρωστη παντως..👎

Νικο εχεις απολυτο δικιο, πιθανως να φταιω κι εγω..Αλλα πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω.👎Παντως το πουλακι δεν ειναι μικρο ηλικιακα, μπορει να ζευγαρωσει.
Θα σας κρατω ενημερους.👍
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το νήμα τι είναι; Μήπως δεν της κάνει; Την φωλιά μην τη βγάζεις ούτε να αλλάζεις Καναρους συνέχεια. Και η δικιά μου δεν τα πάει καλά με τον καναρο της αλλά ήδη είμαι στην δεύτερη γέννα.
 
Κατερίνα αν θέλεις μια φιλική συμβουλή σταμάτησε της προσπάθειες, ακόμη και σήμερα να καθόταν στην φωλιά τα μικρά θα βγαινανε 5 με 6 Ιουνίου και θα απογαλακτιστουν 5 με 6 Ιουλίου, μετά της 20 Ιουλίου αρχίζει η πτερορια οπότε μένει ελάχιστος καιρός ξεκούρασης για τους γονείς που θα βρίσκονται είδη στην δεύτερη προσπάθεια για γέννα, και εσύ το Μάρτιο θα έχεις πάλι πρόβλημα με ανωριμα πουλιά γιατί είναι αργά γεννημενα, άσε τα πουλιά σου να ξεκουραστουνε να μπούνε ήρεμα στην πτερορια και πρώτα ο Θεός τον Φεβρουάριο βάζεις το ζευγάρι σου σε ένα ήσυχο μέρος, με καλό φωτισμό, χωρίς να τα ενοχλης πάρα μόνο για τα βασικά τροφή καθάρισμα, δώσε τους όσο χρόνο χρειαστεί οσο νημα χρειάζεται για να χαλάσουν και μην πειράξεις την φωλιά με βαλε βγαλε, και αυτά μόλις θα είναι έτοιμα θα σου χαρίσουν όμορφα πουλάκια.
 
Back
Top