Αναπαραγωγή Δε λεει να πυρωσει ενω μαζευει κομματια απο εφημεριδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gklavasj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gklavasj

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
35
Πόλη
Ρόδος
αυτο το πραγμα δεν μπορω να το ματαλαβω εχει δυο εβδομαδες που μαζευη χαρτι και ψαχνει να κανει φωλια. Εδω και3 ημερας εβαλα τον καναρο και ειδα οτι την βατευη αλλα αυτη δεν ειναι πριζμενη τη να κανω
 
Αν της εχεις βαλει φωλια και δεν φτιαχνει αλλαξε μερος την φωλια ισως δεν της αρεσει το μερος αν παρολα αυτα δεν χτιζει δεν ειναι ετοιμη,υπομονη θελει τον χρονο της
 
καλημερα! Εκτος απο αυτα που λεει ο αρης πιο πανω θελω να συμπληρωσω οτι ισως πρεπει να δοκιμασεις να αλλαξεις και το υλικο που εχεις δωσει να κανει φωλια.
 
Αλλαξε την εφημερίδα που εχεις στον πάτο και χρησιμοποίησε λευκο χαρτί. Το μελάνι της εφημερίδας θεωρείται τοξικό για τα πουλιά.
Αξιοπρόσεκτη είναι και ηεπισήμανση του Γιώργου σχετικά με το υλικό φωλιας. Ισως δεν δείχνει προτίμηση στο συγκεκριμένο υλικό και θέλει κατι διαφορετικό. Τι υλικό φωλιάς τους εχεις δώσει;
 
για το ''λευκο χαρτι'' που λεει η τζωρτζινα εννοει Α4 που χρησιμοποιουμε για τον εκτυπωτη!
 
ευχαριστο για της απαντησης που μου δοσατε και ειναι κατανοειτες αλλα δεν εχετε καταλαβη την ερωτισημου.
1 δεν ειναι πυρομαινη [φουσκομενει απο πισω[
2 μαζευη ευφημεριδα σαν να ειναι ετειμη για ζευγαρομα
3 ο καναρος την βατευη και την ταειζη
4την φωλια την εχω βαλει για να την τσεκαρω τη πουλια πιανει
αυτο το πουλι θα με τρελανει
 
αποκλειεται να ειναι πυρωμενη και να την βατευει ο καναρος. Κοιταξε την καλυτερα!
 
Αν δεν ειναι πυρωμενη δεν θα ζευγαρωνε και θα γινοταν τρελο κυνηγητο και τσακωμος. Περιμενε, δωστης και ασβεστιο συμπληρωμα
 
ευχαριστο για της απαντησης που μου δοσατε και ειναι κατανοειτες αλλα δεν εχετε καταλαβη την ερωτισημου.
1 δεν ειναι πυρομαινη [φουσκομενει απο πισω[
2 μαζευη ευφημεριδα σαν να ειναι ετειμη για ζευγαρομα
3 ο καναρος την βατευη και την ταειζη
4την φωλια την εχω βαλει για να την τσεκαρω τη πουλια πιανει
αυτο το πουλι θα με τρελανει

1)Είναι πυρωμένη. Οταν γίνει αυτό(πυρώσει)
η κοιλιά γίνεται λία και τριγωνική, δεν φουσκώνει.
Η αμάρα θα φουσκώνει όταν κατεβαίνει αυγό.
2) Είναι πυρωμένη
3) Είναι πυρωμένη
4) Αφού έδωσες φωλιά και κλωστές θα την φτιάξει (Βάλε τσόχα στη φωλιά)

Υ. Γ Ρήξε μια ματιά εδώ
Διάκριση φύλου στα καναρίνια
 
Κοιτα εαν προσπαθει να φτιαξει φωλια σε καποια τα'ι'στρα η στην αυγοθηκη η σε καποιο απο αυτα που βαζεις βιταμινες γιατι ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και παρατηρησα οτι προσπαθουσε να κανει σε αυτα φωλια, χωρις να τα καταφερνει(λογω της βιταμινης δεν στεκοντουσαν τα νηματα). Οποτε τα εβγαλα και τελικα κατεληξε να φτιαξει φωλια εκει που επρεπε.Βεβαια να ελενξεις μηπως ειναι και καποια απο τα προαναφερομενα, σιγουρα πρεπει να αφιερωσεις και λιγο χρονο για να τα παρατηρησεις(χωρις να τα στρεσαρεις βεβαια).
 
Back
Top