Φροντίδα Δε με συνήθησε ακόμη ή είναι κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Feanor
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Feanor

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Σέρρες
Γεια σας.
Είμαι ο Χρήστος και ζω στις Σέρρες. Πριν 2 βδομάδες και κάτι έκανα έναν καινούριο φίλο, τον Φέανορ. Ειναι ένα αρσενικό κόκατιλ, άσπρο-κίτρινο, πολύ όμορφο αλλά και πολύ ζόρικο.
Είχα επισκευτεί το φορουμ αυτό αρκετές φορές πριν πάρω τον Φέανορ όπως και άλλες ιστοσελίδες. Είμαι σχεδόν 16 αλλά πιστεύω αρκετά υπεύθυνος και ώριμος για να φροντίζω σωστά τον Φέανορ. Διάβαζα επί ώρες τις συμβουλές για όλους τους παπαγάλους σε κάθε ιστοσελίδα. Αφού σιγουρεύτικα ότι τα έμαθα όλα αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα. Το μόνο που δεν υπολόγισα σωστά και πραγματικά με έπιασε απροετοίμαστο ήταν ότι ο Φέανορ δεν ήταν και πολύ φιλικός μαζί μου.
Στην αρχή τον κατάλαβα και του έδωσα τον χρόνο του να προσαρμωστεί αλλά μέχρι και 2 βδομάδες μετά δεν κατάφερα να τον πλησιάσω πολύ γιατί με δαγκώνει, τουλάχιστων δεν φυσάει απηλιτικά τόσο συχνά. Όταν του βγάζω το υπόστρωμα για να το καθαρήσω αρχίζει να φυσάει και να πετάει εδώ και εκεί μέσα στο κλουβί του. Φοβάμαι ότι κάποτε θα χτυπήσει. 'Ισως δεν με συνήθησε ακόμη ή είναι κάτι άλλο;
Θα ήθελα πολύ την συμβουλή σας ως πιο έμπειροι. Για αυτό το λόγο γράφτηκα στο φόρουμ σας εξ'αρχής.
 
καλως ηρθες μικρε! Θελει λιγο υπομονη, αργες κινησεις, να του ψυθιριζεις γλυκολογα και να τον δωροδοκησεις με καποιο σνακ που να του αρεσει! Μην αγχωνεσαι
 
Καλως ηρθες Χρηστο και καλη διαμονη!

2 εβδομαδες ειναι πολυ συντομο το διαστημα για να δεις τα αποτελεσματα που περιμενεις! Αυτος ο ηχος που λες σα να φυσαει ειναι χαρακτηριστικος και τον κανουν κυριως τα θηλυκα κοκατιλ... :D

Εαν θελεις μπορεις να μας τον παρουσιασεις και να δουμε και φωτο του σε ενα νεο θεμα στις παρουσιασεις πουλιων! 😉
 
Back
Top