Φροντίδα Δημιουργία μεγάλου κλουβιού και κλειστού χώρου για παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chronis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chronis

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Έχω αποφασίσει να δημιουργήσω ένα χώρο στην βόρεια Ελλάδα για παπαγάλους ώστε να ζουν ημί ελεύθερα, ένα πολύ μεγάλο κλουβί και ένα κλειστό χώρο για εκτροφή και προστασία από το κρύο τον χειμώνα, μάλλον από ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι ένα είδος και δεν μπορώ να αποφασίσω πιο, μ’αρέσουν τα ring neck, δεν ξέρω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω και αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά. Οποιαδήποτε πληροφορία η σκέψη θα είναι χρήσιμη.
 
Πολύ καλή η σκέψη σου.
Αν είναι μεγάλος ο χώρος μπορείς να βάλεις περισότερα από ένα είδος παπαγάλων χωρίς κανένα πρόβλημα.
Και επειδή έθιξες το οικονομικό ήθελα να σου πω οτι εκτός απ το κόστος της κατασκευής, θα πρέπει να μελετήσεις και το κόστος της συντήρησης ( τροφές, φρούτα, φάρμακα, βιταμίνες και όλα τα σχετικά) που όταν είναι πολλά τα πουλιά είναι μεγάλο.
 
Γραφεις πως μενεις στην Αθηνα... Βορεια Ελλαδα που εννοεις; Θα μετακομισεις η θα τα φροντιζει αλλος;
 
ελπιζω να το κανω σε ενα μεγαλο οικοπεδο εξω απο την βεροια. Προς το παρον θα τα φροντιζει αλλος που ξερει περισοτερα απο εμενα... εγω θα μετακομισω εκι αλλα αργοτερα.
 
μια λεπτομερεια, επειδη εθιξες το οικονομικο. Φανταζομαι οτι οταν λες εκτροφη εννοεις κατι σχεδον επαγγελματικο. τα ρικνεκ ειναι πολυ συνηθισμενα στην πιατσα και ισως να μην σε συμφερει να ασχοληθεις. καποια αλλα πουλια ισως να ηταν πιο προσοδοφορα για σενα. ισως αν ασχοληθεις με ρικνεκ να αργησεις να κανεις αποσβεση. στα λεω αυττα γιατι δεν σε βλεπω για χομπυστα. αφου θα ασχοληθει καποιος αλλος για αρχη.
καλη επιτυχια σε οτι και αν κανετε και να σεβεστε τα πουλια πανω απο ολα
 
ευχαριστω

μια λεπτομερεια, επειδη εθιξες το οικονομικο. Φανταζομαι οτι οταν λες εκτροφη εννοεις κατι σχεδον επαγγελματικο. τα ρικνεκ ειναι πολυ συνηθισμενα στην πιατσα και ισως να μην σε συμφερει να ασχοληθεις. καποια αλλα πουλια ισως να ηταν πιο προσοδοφορα για σενα. ισως αν ασχοληθεις με ρικνεκ να αργησεις να κανεις αποσβεση. στα λεω αυττα γιατι δεν σε βλεπω για χομπυστα. αφου θα ασχοληθει καποιος αλλος για αρχη.
καλη επιτυχια σε οτι και αν κανετε και να σεβεστε τα πουλια πανω απο ολα

Ευχαριστώ για το μήνυμα
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα απλά ο χώρος που θέλω να κάνω είναι αρκετά μεγάλος 10μ, επι 6μ, επί 4μ ύψος, αυτό μπορώ να το κάνω τώρα, αργότερα θα είναι δύσκολο να συντηρηθεί με πολλά πουλιά. Θα πρέπει λοιπόν να γίνει σαν μια μικρή μονάδα η οποία θα μου δίνει χρήματα για την συντηρώ, δεν με ενδιαφέρει να βγάλω χρήματα από αυτό, το προσωπικό μου κέρδος είναι να έχω αυτά τα πουλιά δίπλα στο σπίτι μου σε ένα πολύ ωραίο περιβάλλοντα χώρο που έχω είδη κάνει. Δεν ξέρω την αγορά τι πουλαει και τι όχι εμένα μου αρέσουν όλοι οι παπαγάλοι άλλα πρέπει να αποφασίσω ένα είδος στην αρχή που να αναπαράγετε σχετικά γρήγορα να μπορέσω να συντηρηθώ για κάποιο διάστημα και μετά βλέπουμε. Γιαυτο σκέφτηκα το ring neck, αν σκέπτεσαι κάτι άλλο πες μου θα με βοηθήσει πολύ.
 
αν ειναι διπλα στο σπιτι σου ξεχνας τις αμαζονες (πολυ φασαρια στην αναπαραγωγικη περιοδο. κονουρες, μονκ, μεγερ και σενεγαλης θα ηταν καλυτερη λυση. Βρισκεις σχετικα ευκολα πουλια ταισμενα απο τους γονεις, ειναι μικροτερα και το καθε μωρο εχει τουλαχιστον τριπλασια τιμη απο τα ρικνεκ
 
αν ειναι διπλα στο σπιτι σου ξεχνας τις αμαζονες (πολυ φασαρια στην αναπαραγωγικη περιοδο. κονουρες, μονκ, μεγερ και σενεγαλης θα ηταν καλυτερη λυση. Βρισκεις σχετικα ευκολα πουλια ταισμενα απο τους γονεις, ειναι μικροτερα και το καθε μωρο εχει τουλαχιστον τριπλασια τιμη απο τα ρικνεκ

Ευχαριστώ φίλε μου, θα κοιτάξω να τα δω στο internet και φυσικά έξω στα pet shop.:)
 
Back
Top