Αναπαραγωγή Δημιουργούν Προβλήματα τα Δαχτυλίδια του 2007;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν αρχίσει ήδη να περνούν δαχτυλίδια ταυτότητες, εάν έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα λόγω του χρώματος τους (μαύρο). Εννοώ δηλαδή, εάν στην προσπάθεια της η κανάρα να καθαρίσει τη φωλιά, προσπαθεί να αφαιρέσει το δαχτυλίδι από το πόδι του νεοσσού θεωρώντας το ακαθαρσία, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό ή και το πέταγμα του μικρού έξω από τη φωλιά.

Κρίνετε σκόπιμο το «καμουφλάζ» του δαχτυλιδιού με μπεζ λευκοπλάστ για την αποφυγή πιθανών προβλημάτων ή δεν έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο μέχρι στιγμής;
 
Προς το παρον, δεν εχω προσωπικα αντιμετωπισει, προβληματα αφαιρεσης, δακτυλιδιων απο τις καναρες.
Αυτο ισχυει και απο καναρες που εφεραν δακτυλιδια κλειστου τυπου και απο καναρες που εφεραν ανοικτου τυπου (τα οποια σε ορισμενα πουλια τα ειχα αφαιρεσει για συγκριτικους λογους -συμπεριφορα).
Το μονο προβλημα που ανιμετωπισα, ηταν χασιματα δακτυλιδιων, που κατα την αποψη
μου, οφειλοντο σε λαθος ημερομηνια περασματος η μαλλον οχι σωστη εκτιμησης καλης
αναπτυξης νεοσσων.
Τα πουλια ηταν στην φωλια τους, δεν ειχαν καποιο τραυματισμο, κι επιχειρωντας δυο ημερες μετα την αρχικη ημερα, την επανατοποθετηση, ο συνεχης ελεγχος μου εδειξε
την αποδοχη των δακτυλιδιων απο τις καναρες.
Σε καθε περιπτωση αν εβλεπα νεοσσο τραυματισμενο, η πεταμενο εκτος φωλιας,θα χρησιμοποιουσα την λυση του καμουφλαζ,την οποια στα πρωτα μου δακτυλιδια την επιχειρησα, αλλα " μου εσπασε τα νευρα ", και την εγκατελειψα.
 
εγω στο πρωτο δαχτυλιδομα ολλα πηγαν καλα χορης να τα καμουφλαρω στο δευτερο δαχτυλιδομα αφου τα εβαλα μετα απο 2 ωραις που το ξανα ειδα ειχαι πεταξει εξω απο την φολια και το πουλι μαζι και εκανα το καμουφλαζ και ολλα πηγαν μια χαρα ουτε καν που το ειδαι η καναρακαι σημερα που περασα παλι εκανα το ιδιο κολπο και ολλα πηγαν μια χαρα
 
Καλησπέρα,

μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάστηκε να "καμουφλάρω" τα δαχτυλίδια. Σε φίλο όμως εκτροφέα εδώ στην περιοχή μου, έτυχε να χάσει 4 μικρά από μια φωλιά, επειδή η κανάρα τα πέταξε έξω μετά το δαχτυλίωμα.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΩ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΟ ΧΑΝΖΑΠΛΑΣΤ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΜΩΣ, ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΩΛΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΧΑΝΖΑΠΛΑΣΤ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΩΝ.
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΑΣ.
 
Back
Top