Φροντίδα Δημιουργούν πρόβλημα οι ρύποι στα καναρίνια σε περιοχές μεγάλης κυκλοφορίας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stylkons1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stylkons1

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Χίος
Αν τα πουλάκια (καναρίνια) τα έχω σε εξωτερικό χώρο (5ος όροφος) πάνω σε κεντρική οδό της αθήνας υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν πρόβλημα από τους ρύπους?
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@stylkons1
Σίγουρα δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες για τα πουλάκια.
Δεν θα πάθουν κάτι άμεσα όμως η μακροχρόνια έκθεση των καναρινιών σε ένα ρυπογόνο περιβάλλον, σίγουρα θα επιβαρύνει την συνολική υγεία τους.
Το πιθανότερο είναι να παρουσιάσουν σε μικρό χρονικό διάστημα προβλήματα, στο ήδη ευαίσθητο αναπνευστικό τους σύστημα.
Ο καθαρός αέρας, είναι βασικός παράγοντας για την μακροζωία των καναρινιών, και γενικότερα όλων των πτηνών.
 
στον εσωτερικο χώρο έχει διαθέσιμο παράθυρο που βλέπει σε παράδρομο οχι στην κεντρική οδο,οχι οτι θα έχει και τόσο μεγάλη διαφορά απο άποψη καθαρότητας αέρα βέβαια.
κλείνω προς τον εσωτερικό χώρο για να έχω το κεφάλι μου ύσηχο απο αρπαχτικά κτλ καθώς πριν 5 χρόνια μου είχαν σκοτώσει τα 3 μου καναρίνια. το μπαλκόνι έχει τέντες βέβαια αλλα δεν αρκούν χρειάζεται και μια προστατευτική κατασκευή αν αποφασσίσω τελικά να τα έχχω έξω
 
Back
Top