Φροντίδα Δημιουργούν πρόβλημα στα παπαγαλάκια οι σόμπες χαλαζία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User 27256
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User 27256

Guest
Καλησπέρα σας!

Έχω ένα budgie και επειδή ξεκίνησαν τα κρύα ανάψαμε μια νέα σόμπα χαλαζία στο ίδιο δωμάτιο που έχουμε το παπαγαλάκι συνολικά για 1 ώρα (σε απόσταση ασφαλείας).

Η σόμπα είναι η Conceptum CH-Q3F και δυστηχώς δεν έχω βρεί κάτι επίσημο όσον αφορά Τεφλόν και αναθυμιάσεις που μπορεί να επηρεάζουν τον παπαγάλο, μόνο πως έχουν μπάρες χρώμιου πράγμα που δεν ξέρω αν είναι καλό, αν υπάρχει κάποοιος που γνωρίζει σχετικά, θα χαρώ να μάθω για να προσέχω παραπάνω!

Την ερώτηση την κάνω γιατί όταν άναψα την σόμπα μου ήρθε η μυρωδιά του καμένου πλαστικού και με έβαλε σε σκέψεις..

Προφανώς θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον που χρησιμοποιεί σόμπα χαλαζία και ίσως αν μπορεί κάποιος να μου πει αν δημιούργησα ήδη πρόβλημα στο παπαγαλάκι;
 
Συνήθως αυτό συμβαίνει σε νέες συσκευές άναψε την σε ανοικτό χώρο και άφησε την να κάψει όσο χρειαστεί ώστε να φύγουν οι μυρωδιές
 
@johnrider υπάρχει περίπτωση να έβλαψα τον παπαγάλο ανάβοντας την στον ίδιο χώρο για 1 ώρα; Επίσης αυτό που μου λέτε το σκέφτηκα αλλά το κάνει κάθε φορά που θα την ανάψουμε, και μετα από λίγα λεπτά η μυρωδιά φεύγει, υπάρχει κύνδινος για Τεφλόν;
 
Back
Top