Γενικά Διάκριση φύλου καναρινιών από απόσταση

GeorgeMets

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2017
Μηνύματα
52
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα

Σας δείχνω τα μικρά της πρώτης και Δεύτερης γέννας, τα μικρά της πρώτης γέννας είναι πέντε με το άσπρο δαχτυλίδι (αν φαίνεται) και της Δεύτερης 2 μόνο (Έκανα την βλακεία να μην στηρίξω καλά την φωλιά, έπεσαν 3 αβγά κάτω και μου κρύωσαν)

Και επειδή αύριο απογαλακτίζονται και τα 5 μικρά της τρίτης γέννας θέλω να τα χωρίζω σε κλούβες όπως η εικονιζόμενη ανά φύλλο.

Ψάχνω για έμπειρο μάτι για διάκριση…. Καθώς πρώτη φορά έκανα αναπαραγωγή.

breeding_2020_low.jpg
 
θέλω να τα χωρίζω σε κλούβες όπως η εικονιζόμενη ανά φύλλο.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα χωρίσεις ανά φύλο.
Ψάχνω για έμπειρο μάτι για διάκριση
Δεν υπάρχει τρόπος να αναγνωριστεί το φύλο τους από μια φωτογραφία, μόνο παρατηρώντας την συμπεριφορά τους θα δεις ποια θα αρχίσουν να σαλιαρίζουν (προσπάθεια τραγουδιού), αυτά συνήθως είναι τα αρσενικά.
 
Να τα χαιρεσαι!
Τα λευκά και τα μπλε πάνω στη σχάρα ειναι ταΐστρες; Αν ναι, θα σου έλεγα να τοποθετήσεις άλλες κλασικές στα κάγκελα και σε ύψος που να μην μπορούν να κουτσουληθουν από τα πουλιά. Διαφορετικά, ενδεχομένως και να κινδυνέψουν από λοιμώξεις που θα μεταφέρονται από τα περιττώματά τους.
 
Kαλησπέρα @ianos

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου

Αυτά στο δάπεδο δεν είναι πατήθρες είναι αυτά :

https://www.petmat.gr/portal/ptina/...straki-taistraki-odikon-dapedou-f-7-cm-detail

Φροντίζω να μην είναι κάτω από τις πατήθρες, και τα αντικαθιστώ κάθε μέρα μαζί με τα υπολείμματα φαγητού
[automerge]1592127005[/automerge]

Καλησπέρα @ΙΩΑΝΝΗΣ@

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Ναι έχεις δίκιο, απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν τα έχω σπίτι, και έρχομαι σε επαφή μαζί τους μία ώρα την ημέρα το πολύ
[automerge]1592127652[/automerge]
@CarduelisAthens Ο Πατέρας είναι το αρσενικό που μου χάρισες πέρυσι.

Ασυγκράτητος.. Το Βαφτίσαμε “Σπαλιάρα” από τα 21 αβγά που έκανε η κανάρα, τα 20 ήταν γόνιμα.

Τα 5 αυγά από την Τέταρτη γέννα, τα πήρα και τα έδωσα σε άλλη θυλυκιά ενός φίλου και έβγαλε 5 πουλάκια..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top