Γενικά Διάκριση φύλου στα παπαγαλάκια budgie

Μάθετε πώς να αναγνωρίζετε το φύλο των Budgie. Ποια τα χαρακτηριστικά που θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε αν το παπαγαλάκι σας είναι αρσενικό ή θηλυκό.

Πώς ξεχωρίζουμε το αρσενικό από το θηλυκό παπαγαλάκι budgie​

Έχουμε βρει το σωστό pet shop και έχουμε αγοράσει επιτέλους ένα όμορφο και υγιές παπαγαλάκι Budgie. Το επόμενο μας θέμα αφού το έχουμε τακτοποιήσει, είναι το φύλο του.

Αρσενικά budgie​

Τα αρσενικά παπαγαλάκια budgie.

Νεαρό αρσενικό​

Σε μερικά Budgie είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε το φύλο είτε γιατί είναι νεαρά, είτε γιατί δεν βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής. Τα αρσενικά νεαρά έχουν ένα ρόδινο χρώμα στον χαλινό τους. Σε μερικές μεταλλάξεις όπως τα pieds τα lutinos και τα albinos τα αρσενικά διατηρούν και στην ενηλικίωση αυτό το ρόδινο χρώμα που έχουν τα νεαρά αρσενικά.

1-Νεαρά-Αρσενικά-Budgie.jpg

Ενήλικο αρσενικό​

Στα αρσενικά Budgie τα ενήλικα έχουν ένα φωτεινό μπλε χρώμα στον χαλινό τους. Έχουν βρεθεί Budgie που ο χαλινός τους φέρνει προς το μαύρο (σπάνια περίπτωση αλλά υπαρκτή). Επίσης είναι σπάνιο να βρούμε lutino Budgie με μπλε χαλινό (αν και συμβαίνει).

2- Ενηλικο-αρσενικο-budgie.jpg
  1. Ενήλικο αρσενικό Budgie που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση.
  2. Ενήλικο αρσενικό Budgie που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση.
  3. Ενήλικο αρσενικό Budgie που δεν βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση.
  4. Ενήλικο άρρωστο αρσενικό Budgie που πάσχει από διογκωμένους όρχεις που έχει προκαλέσει έναν ανώμαλο χρωματισμό του χαλινού.

Θηλυκά budgie​

Τα θηλυκά παπαγαλάκια budgie.

Νεαρό θηλυκό​

Τα νεαρά θηλυκά έχουν άσπρο χαλινό με ελάχιστο γαλάζιο. Σε μερικές περιπτώσεις ο χαλινός στα νεαρά θηλυκά μαυρίζει η καφετίζει.

3-νεαρο_θηλυκο_Budgie.jpg
  1. Νεαρό θηλυκό Budgie που μόλις έχει γίνει σεξουαλικά ώριμο.
  2. Πολύ νεαρό θηλυκό Budgie.
  3. Νεαρό θηλυκό Budgie που μόλις έγινε σεξουαλικά ώριμο.
  4. Νεαρό θηλυκό Budgie 2-3 μηνών.

Ενήλικο θηλυκό​

Τα ενήλικα θηλυκά Budgie έχουν καφέ χαλινό όταν βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής και άσπρο με μπλε αποχρώσεις χαλινό όταν δεν βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής.

4-ενήλικα-θηλυκά-Budgie.jpg
  1. Σεξουαλικά ώριμο θηλυκό Budgie που δεν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής.
  2. Σεξουαλικά ώριμο θηλυκό Budgie που δεν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής.
  3. Θηλυκό Budgie που μόλις μπαίνει στην αναπαραγωγική φάση.
  4. Σεξουαλικά ώριμο θηλυκό Budgie με μια ορμονική διαταραχή λόγω μιας ασθενείας.

Θηλυκό Budgie που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση​


5-Θηλυκό-Budgie-σε-αναπαραγωγική.jpg
  1. Θηλυκό Budgie που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση
  2. Σεξουαλικά ώριμο θηλυκό Budgie που βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής
  3. Σεξουαλικά ώριμο θηλυκό Budgie που βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση
  4. Θηλυκό Budgie που βρισκόταν σε αναπαραγωγική φάση αλλά δεν βρίσκεται πλέον λόγω ασθένειας
Αυτά ισχύουν για όλες τις μεταλλάξεις (ακόμα και για τα pied τα lutinos και τα albinos).

Σχετικό περιεχόμενο​

Παπαγάλοι Budgerigar
23 ερωταπαντήσεις για την αναπαραγωγή των budgie
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φώτη πολύ ωραίο το άρθρο άλλα θα διαφωνήσω. Εμένα η Πωλίνα ήταν ροζ σαν το λουτίνο που λες ότι είναι νεαρό αρσενικό.

Όταν είναι νεαρό σπάνια μπορείς να ξεχωρίσεις και μόνο αν έχεις εμπειρία και πάλι μπορεί να πέσεις έξω.
 
Άγγελε αν εννοείς αυτό στην πρώτη φωτό δεν είναι λουτίνο αλλά κίτρινο Budgie. Αν προσέξεις δεν έχει κόκκινα μάτια.

ΥΓ: Πρόσθεσε κι εσύ φωτογραφίες από τα δικά σου που να φαίνεται ο χαλινός τους.
 
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι τα θηλυκά έχουν καφέ χαλινό και τα αρσενικά μπλε χαλινό. Από κει και πέρα όταν είναι μικρά και τα ρουθούνια είναι άσπρα μπορει να μπερδευτείς, συνήθως τα αρσενικά μικρά έχουν άσπρο με μπλε απόχρωση και τα θηλυκά άσπρο με ροζ απόχρωση και μετά γίνεται καφέ.
 
Tι εννοείς ποιο είναι το original; Εννοείς αυτά που υπάρχουν στην φύση; Αν ναι τα πράσινα. Σαν αυτό της φωτογραφίας.
 

Συνημμένα

  • Wild budgie 3.webp
    Wild budgie 3.webp
    25,4 KB · Προβολές: 2.339
Το κομμάτι δέρματος στα ρουθούνια, πάνω από το ράμφος.
 
Γεια σας. Αν ένα μπάτζι έχει γαλάζιο χαλινό και γύρω από τα ρουθούνια είναι άσπρο, είναι θηλυκό;
 
Το Άρθρο Διάκριση φύλου στα παπαγαλάκια Budgie έχει ενημερωθεί.

Συγκεκριμένα: Επιμέλεια κειμένου και φωτογραφιών. Μεταφορά των μηνυμάτων στα σχόλια του άρθρου.

Δείτε το Άρθρο ενημερωμένο...
 
Σύμφωνα με το άρθρο, η φωτογραφία 4 δείχνει ένα πουλάκι θηλυκό που δεν είναι ακόμη σεξουαλικά ώριμο. Είναι όντως θηλυκό μικρής ηλικίας ή πρόκειται για αρσενικό (αγγλικό) επίσης μικρής ηλικίας το οποίο είναι ίσως αλμπίνο.

νεαρο-θηλυκο-Budgie.webp

Ρωτώ επειδή έγινε σχετική παρατήρηση από φίλο αναγνώστη και επειδή δεν έχω προσωπική άποψη, θα ήθελα την άποψη όσων γνωρίζουν, προκειμένου να κάνουμε τη διόρθωση εφόσον χρειάζεται.
 
Στα albinos (αν είναι) η διάκριση του φύλου πολλές φορές είναι δύσκολη ακόμα και για ενήλικα. Όντως τα νεαρά αρσενικά budgies, ασχέτως αν είναι κοινά ευρωπαϊκά ή εγγλέζικα, έχουν ροζ-μωβ χαλινό. Όμως εδώ έχουμε και τα σαφή λευκά στεφάνια γύρω από τα ρουθούνια που παραπέμπουν σε θηλυκό.

Χωρίς το απόλυτο του εμπειρογνώμονα, θεωρώ πως το άρθρο αναφέρει σωστό το συγκεκριμένο πουλάκι ως θηλυκό.
 
Μαρία μου με όλο τον σεβασμό και την αγάπη που σου έχω νομίζω ότι κάνεις λάθος. Είναι όντως δύσκολο στα αλμπίνο και τα λουτίνο να ξεχωρίσουμε το φύλο τους. Όμως, και σε αυτά εδώ τα ενήλικα αρσενικά βλέπουμε λευκούς κύκλους γύρω από τα ρουθούνια.

b214644ef7ca5c6916b598192b1700ec--pigeon-toed-make-you-feel.webpMale01.webp

Συνήθως τα θηλυκά έχουν μεγάλους λευκούς κύκλους. Αυτό είναι ένα θηλυκό αλμπίνο μπάτζι.
Female Albino-.webp

Εδώ ένα αρσενικό.
0_879d9_e42ff68f_L.webp
 
Σιγά βρε, δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι για μια αντίθετη άποψη, αλίμονο. :D

Όπως και στην απάντησή μου είπα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου εμπειρογνώμονα, και δεν κατέθεσα άποψη ασυζητητί, μια απλή γνώμη, την οποία και συνεχίζω να έχω, παρά την ωραία απάντησή σου, μετά την οποία το έψαξα λίγο και έχω να πω τα εξής:

Το άρθρο μας κάτω κάτω δίνει τις πηγές του. Η συγκεκριμένη φωτογραφία, προέρχεται από εδώ http://www.birds-online.de/allgemein/geschlecht-weibchen_en.htm. Το πουλάκι δεν είναι albino. Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει. Γιατί η πηγή να είναι αλάνθαστη; Ναι, βέβαια μπορεί και αυτοί να κάνουν λάθος, όμως αν παρατηρήσουμε τα υπόλοιπα παπαγαλάκια, περιλαμβάνεται και ένα αρσενικό με ορμονικό πρόβλημα και διογκωμένους όρχεις, ένα πουλί που όλοι μας θα χαρακτηρίζαμε θηλυκό, με μόνο στοιχείο τον παρόντα χαλινό. Άρα πιστεύω πως το φύλο των πουλιών είναι τσεκαρισμένο και δεν χαρακτηρίζονται βάσει εμπειρίας.

Βάσει αυτού διατηρώ την οπτική μου εντύπωση και γνώμη. Επίσης να πω, πως το στεφάνι στα αρσενικά (αν υπάρχει) είναι άτονο, ανοιχτόχρωμο αλλά όχι ακριβώς λευκό όπως στα θηλυκά.

Πάντως οφείλω να πω, πως στα νεαρά πτηνά δεν είναι εύκολο να πει κάποιος σίγουρη γνώμη και προσωπικά το αποφεύγω, όχι για να μη χαρακτηριστώ από πιθανό λάθος αλλά για να μην αποπροσανατολίσω τον κάτοχο.
 
Έχει μπει σημείωση στο άρθρο εκεί που υπάρχει η αναφορά στο συγκεκριμένο πουλάκι.
 
Έχει μπει σημείωση στο άρθρο εκεί που υπάρχει η αναφορά στο συγκεκριμένο πουλάκι.
Ποιος διετύπωσε κατά πρώτον την αμφιβολία Σταύρο; Που βρίσκονται τα σχόλιά του; Να ζητήσουμε και στον αρθρογράφο @Fotis_K να συμμετάσχει.
 
Ενημερώνονται όλοι οι συμμετέχοντες για το θέμα εκτός αν έχουν επιλέξει οι ίδιοι να μην λαμβάνουν πλέον ενημέρωση. Όποιος θέλει να συμμετέχει στη συζήτηση, μπορεί να το κάνει. Είναι δική του απόφαση.
 
Αφού εκ των πραγμάτων η διάκριση του φύλου από τον χαλινό σε συγκεκριμένες ποικιλίες δεν είναι εφικτή, η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν έχει να προσφέρει τα μέγιστα εκεί που είναι. Νομίζω ότι οι πληροφορίες που δίνονται σχετικά με τον χαλινό των ανήλικων ατόμων και των δύο φύλων είναι ικανοποιητικές και αυτό το κάτι παραπάνω μπερδεύει.

Η φωτογραφία μπορεί να μεταφερθεί σε καινούριο υπότιτλο, υπογραμμίζοντας την δυσκολία διάκρισης, συμπεριλαμβάνοντας και τις υπόλοιπες μεταλλάξεις.

Γενικά υπάρχουν άλλα δύο σημεία του άρθρου, τα οποία μπορεί να προκαλέσουν σύγχυση πάνω στο ίδιο θέμα.
  • Σε μερικές μεταλλάξεις όπως τα pieds τα lutinos και τα albinos τα αρσενικά διατηρούν και στην ενηλικίωση αυτό το ρόδινο χρώμα που έχουν τα νεαρά αρσενικά.
Αυτή η σημείωση αφορά και τα δύο φύλα αλλά δεν αναφέρεται.
  • Αυτά ισχύουν για όλες τις μεταλλάξεις (ακόμα και για τα pied τα lutinos και τα albinos).
Αυτή η πρόταση κλείνει το άρθρο, δεν έχει ξεκάθαρο υποκείμενο και σε κάθε περίπτωση αυτό που επισημαίνει είναι λάθος.
 
Back
Top