Γενικά Διάμετρος δαχτυλιδιών για καναρίνια, καρδερίνες και καρδερινοκάναρα

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Ειπα για την φετινη χρονια να παρω δαχτυλιδια κλειστου τυπου. Ρωτησα εναν τυπο που φτιαχνει δαχτυλιδια και μου ειπε, για Καναρινια, καρδερινες και για καρδερινοκαναρα πως φορανε δαχτυλιδι 2,9. Ισχυει αυτο;

Εψαχνα μηπως βρω καποιο παρομοιο ποστ αλλα λογο οτι ειμαι απο κινητο μου ητανε λιγο δυσκολο λογω των πολλων σελιδων.
 
Βασίλη αν θες μπορείς να παραγγείλεις απο το ίντερνετ δαχτυλίδια (μόλις βγουν του 2016) και απο ότι βλέπω και εκεί η διάσταση είναι σωστή και αυτά είναι 2.9mm
 
Υπαρχει ενας ιδιοτης που βαζει πανω οτι στοιχεια θελεις.
Δηλαδη αυτα τα ειδη που ανεφερα φορανε 2,9?
 
Ωραια, σας ευχαριστω πολυ Σταυρο και Γιωργο.
Βασίλη κοίταξε πάλι το μήνυμά μου γιατί δεν είχα προσέξει πως είχες ρωτήσει στο πρώτο σου μήνυμα και για καρδερίνες.

Γι'αυτο ρωτησα αν ειναι λιγο μικροτερα τα αλλα..
Θα πρέπει να περιμένεις λίγο να απαντήσει κάποιος τι ισχύει με βάση τις προδιαγραφές των συλλόγων, αν είναι αυτός ο λόγος που θέλεις να βάλεις δαχτυλίδια. Εάν θέλεις απλά να κάνεις ταυτοποίηση των πουλιών για το προσωπικό σου αρχείο, είτε 2,7 είτε 2,9 είναι μια χαρά, αρκεί στη δεύτερη περίπτωση να τα περάσεις λίγο αργότερα στα μικρά.
 
Εγω το κανω καθαρα για μενα. Οπως ειπες για να εχω αρχειο.

Για ποιο λογο να περασω αργοτερα τα δαχτυλιδια; Νομιζω την 6η μερα τα περναμε..
 
εγω πάντως και στις δύο καρδερίνες μου έχω 2,9 mm και δεν παίρνει μικρότερο το πόδι είναι ίδιο με του καναρινιού !

και εγω για τα περιστέρια (επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει σύλλογος) φτιάχνω μόνος μου κλειστά δαχτυλίδια στην ίδια διάμετρο με αυτα των συλλόγων για να ξεχωρίζω τα πουλιά μου και να ξέρω πότε γεννήθηκαν
 
Για ποιο λογο να περασω αργοτερα τα δαχτυλιδια;
Επειδή είναι κάπως μικρότερες οι καρδερίνες, εάν περάσουν νωρίς υπάρχει πιθανότητα να βγουν και να χρειαστεί να ενοχλείς ξανά τα πουλιά μέχρι να μείνουν στο πόδι τους.
εγω πάντως και στις δύο καρδερίνες μου έχω 2,9 mm και δεν παίρνει μικρότερο το πόδι είναι ίδιο με του καναρινιού !
Γιώργο, παλιότερα οι σύλλογοι απαιτούσαν δαχτυλίδια μικρότερης διαμέτρου από αυτή των καναρινιών, για να μειώσουν τις πιθανότητες προσπάθειας κάποιων να περάσουν δαχτυλίδια σε προσφάτως ανεξαρτητοποιημένα πουλιά (σχεδόν ενήλικα) που αιχμαλωτίστηκαν από τη φύση, για να τα "ξεπλύνουν" μέσω κάποιου διαγωνισμού βαφτίζοντας τα ως πουλιά εκτροφής πλέον.
 
αυτα τα δαχτυλιδια ειναι καποιου συλλογου η κοινά;
Μπορείς να προμηθευτείς κάτω από τις κατάλληλες προϋποθέσεις είτε από σύλλογο είτε να αγοράσεις μηδενικά από κατάλληλα καταστήματα.
 
Ωστόσο εγώ θα έλεγα ως πρώτη σου αναπαραγωγή ever, να μην χρησιμοποιήσεις μεταλλικά κλειστού τύπου, αλλά σιλικόνης μαλακά για να μην ρισκάρεις σε περίπτωση μη αποδοχής.
Ή και να μην βάλεις καθόλου αν έχεις μικρή παραγωγή που θα μπορείς να τα ξεχωρίζεις.
Είναι ένα βήμα πιο προχωρημένο, κατά το οποίο μπορεί να προκύψουν προβλήματα που δεν θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις.
Άφησέ τα στην επόμενη γέννα τα δαχτυλίδια.
 
Πουλιά που τα έχουμε με ονόματα, δεν χρειάζονται δαχτυλίδια.

Δεν αναφέρομαι φυσικά στο μέγεθος της αγάπης που τους έχουμε καθώς είναι πιθανόν και κάποιος που εκτρέφει 100+ πουλιά να τα αγαπάει εξίσου με οποιονδήποτε άλλον, αλλά είναι υποχρεωμένος να τα ταυτοποιήσει για να μπορεί να θυμάται ποιο είναι ποιο.
 
George98 είπε:
αν θες μπορείς να παραγγείλεις απο το ίντερνετ δαχτυλίδια συλλόγου

αυτα τα δαχτυλιδια ειναι καποιου συλλογου η κοινά;

Aπο το ιντερνετ ΔΕΝ μπορείς να προμηθευτείς δακτυλίδια συλλόγου.
 
Back
Top