Ασθένειες Διάρροια καναρινιών μετά από καθημερινή χορήγηση μηλόξυδου

PantelisTs

PB Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2021
Μηνύματα
450
Πόλη
Νίκαια
Πείτε μου τη γνώμη σας. Είναι 2-3 μέρες που συμβαίνει. Ο πατος είναι σημερινός. Τα υπόλοιπα στίγματα νερου είναι λόγω του μπάνιου.
Εχω κανει πατάτα με το μηλόξυδο στην ποσοτητα. Έβαζα κάθε μέρα ένα κουταλάκι της σουπας. Κ μαντέψτε. Οχι βιολογικό.
Είναι και τα 2 πολυ ευδιαθετα και ο αρσενικός φενεται πυρωμενος.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210309_142031_800x600.webp
    IMG_20210309_142031_800x600.webp
    32,2 KB · Προβολές: 34
  • IMG_20210309_142040_800x600.webp
    IMG_20210309_142040_800x600.webp
    26,6 KB · Προβολές: 34
  • IMG_20210309_085237_800x600.webp
    IMG_20210309_085237_800x600.webp
    64,7 KB · Προβολές: 34
Καμιά βδομάδα σιγουρα. Δεν είχα διαβάσει το άρθρο για το μηλόξυδο και φαντάστηκα ότι θα κάνει και καλο για την μετέπειτα θεραπεία της epithol για τα ακάρεα.
Επειδή είμαι οριακός αυτό το μήνα για πτηνιατρο αν υπάρχει κάποιος να μου πει αν είναι επείγον ή αν μπορώ να το αναβάλω μέχρι τις 26 που πληρωνομαι.
 
Εχω κανει πατάτα με το μηλόξυδο στην ποσοτητα. Έβαζα κάθε μέρα ένα κουταλάκι της σουπας. Κ μαντέψτε. Οχι βιολογικό.
Δεν έχει σημασία αν είναι βιολογικό ή όχι σε αυτήν την περίπτωση. Σταμάτησε τα πάντα. Μόνο καθαρό νερό και σπόρους. Μετά από τρεις ημέρες ανέβασε φωτογραφία.
 
Καταρχην ηρεμησε δεν ειναι σιγουρο οτι θα παθουν κατι τα πουλακια σου!Το οτι εχουν διαροια δεν σημενει οτιειναι και αρωστα, απλα σταματα αμεσα το μηλοξυδο και παρατηρησε τις κοτσυλιες τους!
 
Το έχω σταματήσει. 3η μέρα σήμερα. Χθες μου φάνηκε ότι ήταν πιο σφιχτά.
Απλά σήμερα προσθεσα και λίγο φυσικο χυμο πορτοκάλι στο νερό τους(λιγότερο από το μισό, αρραιωμενο με νερο).Ίσως λόγω οξύτητας να τα πειραξε.
Ο αρσενικός φενεται να έχει πιο πολυ θέμα. Θα τους αλλάξω τις ποτιστρες τωρα με καθαρό ποσιμο νερό.
Θα ανεβάσω και αυριο καινούργιες φωτογραφίες.
 
Παντελή καλησπέρα, εγώ βάζω κάθε μήνα στα πουλιά μου 25 ml μηλόξυδο(όχι βιολογικό) σε ένα λίτρο νερό για 7 ημέρες και δεν είχα πρόβλημα πάντως.
 
Απλά σήμερα προσθεσα και λίγο φυσικο χυμο πορτοκάλι στο νερό τους(λιγότερο από το μισό, αρραιωμενο με νερο)
Τι εννοείς, μισό πορτοκάλι σε μία ποτίστρα;

Μην κάνεις τέτοια πράγματα βρε παιδί μου. Δεν χρειάζονται τα πουλάκια τίποτα περισσότερο από καθαρό νεράκι κάθε μέρα. Ειδικά στη φάση που βρίσκονται, είναι πραγματικά αναγκαίο να έχουν μόνο νερό και σπόρους. Τίποτε άλλο.

Αν ακούς ή διαβάζεις κάποια πράγματα δεξιά κι αριστερά που μπορεί να σου φαίνονται εντυπωσιακά και μπαίνεις στον πειρασμό να τα εφαρμόσεις στα πουλιά, κάνε τον κόπο και ρώτησε μας εδώ για να σου πούμε κι εμείς μια γνώμη. Μη δοκιμάζεις ότι βρεις και κυρίως σε δόσεις εκτός κάθε ορίου.
 
Τι εννοείς, μισό πορτοκάλι σε μία ποτίστρα;

Μην κάνεις τέτοια πράγματα βρε παιδί μου. Δεν χρειάζονται τα πουλάκια τίποτα περισσότερο από καθαρό νεράκι κάθε μέρα. Ειδικά στη φάση που βρίσκονται, είναι πραγματικά αναγκαίο να έχουν μόνο νερό και σπόρους. Τίποτε άλλο.

Αν ακούς ή διαβάζεις κάποια πράγματα δεξιά κι αριστερά που μπορεί να σου φαίνονται εντυπωσιακά και μπαίνεις στον πειρασμό να τα εφαρμόσεις στα πουλιά, κάνε τον κόπο και ρώτησε μας εδώ για να σου πούμε κι εμείς μια γνώμη. Μη δοκιμάζεις ότι βρεις και κυρίως σε δόσεις εκτός κάθε ορίου.
[automerge]1615375835[/automerge]
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Έτσι κ εγώ. Διάβασα 5 πραγματα και χωρίς να διαβάσω για τυχών παρενεργειες τα εφάρμοσα σαν πειραμα πανω στο ζευγαράκι. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ο πατος δεν είχε καμια σχεση με τον χθεσινό.
Ήταν όλα ξερα.
Άφησα μόνο το μίλετ και τους σπόρους. Αυγοτροφη να ξεκινήσω από σήμερα ή να περιμενω καλυτερα ένα 24ωρο καλου κακου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@vasiliotsom έτσι όπως παει κέτερινγκ θα γίνει το κλουβί. Στη μια ταΐστρα σπόρους στην άλλη μίλετ και την άλλη grit. Έχεις να προτεινεις τίποτα καλό? Γιατί δεν έχω ξαναπάρει.
 
[automerge]1615375835[/automerge]
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Έτσι κ εγώ. Διάβασα 5 πραγματα και χωρίς να διαβάσω για τυχών παρενεργειες τα εφάρμοσα σαν πειραμα πανω στο ζευγαράκι. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ο πατος δεν είχε καμια σχεση με τον χθεσινό.
Ήταν όλα ξερα.
Άφησα μόνο το μίλετ και τους σπόρους. Αυγοτροφη να ξεκινήσω από σήμερα ή να περιμενω καλυτερα ένα 24ωρο καλου κακου;
Αν ειναι καλα τα πουλακια βαλε απο αυριο αυγοτροφη και απο δω και περα δεν χρειαζονται υπερβολες ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις!
 
@Φοίβος μόνο στην μπανιέρα έβαζα. Απλά το έκανα καθημερινά για αρκετές μέρες. Τώρα το απόγευμα ο αρσενικός τσιμπουσε το σουπιοκόκαλο. Να ξεκινήσω ασβέστιο και πολυ βιταμίνες?
 
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Έτσι κ εγώ. Διάβασα 5 πραγματα και χωρίς να διαβάσω για τυχών παρενεργειες τα εφάρμοσα σαν πειραμα πανω στο ζευγαράκι
Δεν πειράζει πλέον, αρκεί όταν έχεις έστω και την παραμικρή αμφιβολία να μας κάνεις μια ερώτηση εδώ.

Αυγοτροφη να ξεκινήσω από σήμερα ή να περιμενω καλυτερα ένα 24ωρο καλου κακου;
Όχι ακόμη. Περίμενε να τελειώσει εντελώς αυτό που συνέβη. Από αύριο και βλέπουμε.

Να ξεκινήσω ασβέστιο και πολυ βιταμίνες?
Μόνο πολυβιταμίνη για τρεις ημέρες στη δοσολογία που προτείνει ο παρασκευαστής. Ποιο σκεύασμα έχεις.

Τέλος, μη σε πιάνει τρέλα με τα συμπληρώματα διατροφής. Μια πλήρης διατροφή δεν χρειάζεται συμπλήρωμα. Σε αυτό πρέπει να επικεντρωθείς. Τα συμπληρώματα διατροφής τις περισσότερες φορές τονώνουν μόνο τη δική μας ψυχολογία και επιβαρύνουν άσκοπα το συκώτι των πουλιών.
 
@Stavros από Δευτέρα θα τους ξεκινήσω το "πυρωτικο"(landmark 15ml). Σκεφτόμουν παράλληλα να δινω και ασβέστιο(landmark 15ml).
Όποτε φαντάζομαι η πολυβιταμινη ειναι too much.
Η απορία μου είναι. Για ποσες μέρες είναι ένα εύλογο διάστημα να τους τα δινω τα σκευάσματα; Φαντάζομαι οτι τα δίνω και στα 2 λ.
Αν υπάρχει προβλημα με το θέμα που ξεφεύγω να ανοίξω ένα καινουργιο.
 
Αυτά είναι τα σημερινά. Αριστερά είναι ο αρσενικός
 

Συνημμένα

  • IMG_20210311_121600_800x600.webp
    IMG_20210311_121600_800x600.webp
    47,5 KB · Προβολές: 15
Back
Top