Ασθένειες Διάρροια, πώς αντιμετωπίζεται?

Σταμάτης

Ex Smokie
Εγγραφή
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.399
Πόλη
Κορυδαλλός
Γεια σας!
Θα ήθελα την βοήθεια σας. Τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι το καναρίνι μου έχει διάρροια. Του δίνω βιταμίνες (κόκκινες) και βλέπω ότι και οι κουτσουλιές του κοκκινίζουν. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει αυτό. Του έχω δώσει και αυγό καλά βρασμένο. Δεν ξέρω τι μπορεί να το έχει πειράξει. Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω; 😕
 
(Ουτως ή αλλως κοψε αμεσως τις ''κοκκινες βιταμινες''.ΑΜΕΣΩΣ!)
. Γιατι κ. Μακη; Τι τρεχει με τις "κοκκινες" και "κιτρινες βιταμινες";Φανταζομαι πως εννοεις τα γνωστα σακουλακια που κυκλοφορουν στα pet shop... Θα ηθελα να μαθω περισσοτερα.
 
-Το βασικότερο νομίζω είναι οτι δεν ξέρουμε τι ακριβώς έχουν μέσα τους.
Τί σόι είναι οι χρωστικές τους (που επιδρούν άμεσα στο συκώτι). Πριν πόσο καιρό έχουν παραχθεί. Τι συντηρητικά περιέχουν και διατηρούνται για μήνες
εκτεθημένες σ' όλες τις καιρικές συνθήκες στους οχι και τόσον καθαρούς
χώρους των pet-shopς
-Αυτή η αίσθηση υγρασίας και γυαλάδας, που έχουν, προκείπτει απο
αρκετά μεγάλες ποσότητες αμφιβόλου ποιότητος γλυκόζης,ή κάποιων άλλων ουσιών που χρησιμοποιούνται αντί για μέλι.
-Βέβαια δεν περιέχουν αυγό γιατί θα χάλαγαν πολύ γρήγορα και τελικά είναι άχρηστες αν όχι επικύνδινες.
 
Προσωπικά δεν θεωρώ τυχαία την ονομασία τους "βιταμίνες". Μάλιστα, αυτός που ενδιαφέρεται να αγοράσει αυτό το προϊόν το ζητάει λέγοντας "δώσε μου και μια βιταμίνη". :D

Φυσικά η λέξη "βιταμίνη" παραπέμπει σε κάτι "καλό" και δεν ξέρω (παρόλο που είναι λάθος ορισμός) κατά πόσο είναι δίκαιο να φέρει αυτή την ονομασία κάποιο προϊόν που δεν ξέρει ούτε καν αυτός που το πουλάει τι ακριβώς περιέχει μέσα.
 
Ευχαριστούμε για τις άμεσες απαντήσεις σας, ξεκινήσαμε να του χορηγούμε την Aviomycine από σήμερα το πρωί και θα σας ενημερώσουμε για τα αποτελέσματα!
 
Συμφωνω στο να μην δεινουμε αυτες τις τροφες ως βιταμινες!
Σιγουρα δεν ξερουμε τι εχουν μεσα!
Εγω την εχω κοψει και προσπαθω να τους εχω οσο το δυνατον πλουσια διατροφη
 
Back
Top