Ασθένειες Διάρροια σε Κοκατίλ 8-9 μηνών

nikolasstefan

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα παιδιά, έχω ένα θυληκό κοκατίλ (8-9 μηνων) ήμερο μαζί μου μέσα στο σπίτι όλα φυσιολογικά και πολύ δεμένο μαζί μας, όταν πρίν 3 μέρες μας έκανε ένα άσπορο αυγό, ακολούθησε και ένα δεύτερο εχθές..η συμπεριφορά της δεν με ανησυχεί γιατι προφανώς είναι λογικό να έχει τα ορμονικά της, αυτό που ήθελα να ρωτήσω έχει να κάνει με τις κουτσουλιές της καθώς τις κρατάει και μόλις τη βγάλω απ το κλουβί κάνει διάρροια, το χρώμα της δεν έχει αλλάξει απλά είναι πολύ νερουλή, υπάρχει περίπτωση να είναι και αυτό φυσιολογικό λόγω της κατάστασης των ορμονών της; Ευχαριστώ πολύ...
 
Καλημέρα και καλώς ήρθες.Αυτό που περιγράφεις στην ουσία δεν είναι διάρροια αλλά περιττώματα "μαζεμένα".Αφότου έκανε και το δεύτερο αυγό, άρχισε να μπαίνει ο οργανισμός της σε διαδικασία κλωσίματος που σημαίνει όλη την ημέρα μέσα στη φωλιά (εάν υπήρχε) και έξοδος 3-4 φορές τη ημέρα για "ξεμούδιασμα" και κουτσούλιμα.Αν αναλογιστείς ότι τα περισσότερα πτηνά κουτσουλάνε μία φορά κάθε 1 με 2 ώρες έχεις την απάντηση στο ερώτημά σου. Έχε μόνιμα στο κλουβί σουπιοκόκκαλο και χορήγησε συμπλήρωμα ασβεστίου σε σταγόνες μέσα στο νερό της για λίγες μέρες. Μπορείς να δίνεις και μήλο 1-2 φορές την εβδομάδα.Απόφυγε αγγούρι και γενικά φρούτα και λαχανικά πλούσια σε νερό.
 
της κάνεις υπερβολική διατροφή με λαχανικα;τι της δεινεις;
Βασικά δεν τρώει καθόλου λαχανικά όσες προσπάθεις και αν της έχω κάνει γενικά η διατροφή είναι σταθερή με εξαίρεση 1 φορά την εβδομάδα που της δίνω βραστό αυγό και ένα είδος αυγόψωμου που φτιάχνω μόνος μου επίσης 1 φορά την εβδομάδα... Κατά τα άλλα σπόρους για κοκατίλ της δίνω απ την πρώτη μέρα...
 
τι εννοεις αυγοψωμο; Μας λες την συνταγή;
Ναι, λοιπόν, κι εγώ απ το ίντερνετ τη βρήκα και ειδικά τα budgie τρελαίνονται...500 γρ αλεύρι ολική άλεσης, 4 αυγά (και τα τσόφλια μαζί αλεσμένα στο μπλέντερ), 1 κουταλάκι ρίγανη, 1 κουταλάκι μέλι σε λίγο ζεστό νερό, 1 σφηνάκι ελαιόλαδο, 2 κουταλάκια baking powder, τα ζύμωσα όλα μαζί τα έψησα 45' και τα έκοψα σε μπάρες, αν θέλεις το τρίβεις κιόλας αλλά ολόκληρο το βλέπουν και σαν παιχνίδι και ασχολούνται περισσότερο...
 
Για όσους έχουν τέτοιου είδους ανησυχίες πολύ καλή ειναι και η συνταγή της Σίσσυς:
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου.Πιο δύσκολη συνταγή, με περισσότερα υλικά (αυτό βέβαια προσαρμόζεται), αλλά πολύ καλή.
 
Καλημέρα και καλώς ήρθες.Αυτό που περιγράφεις στην ουσία δεν είναι διάρροια αλλά περιττώματα "μαζεμένα".Αφότου έκανε και το δεύτερο αυγό, άρχισε να μπαίνει ο οργανισμός της σε διαδικασία κλωσίματος που σημαίνει όλη την ημέρα μέσα στη φωλιά (εάν υπήρχε) και έξοδος 3-4 φορές τη ημέρα για "ξεμούδιασμα" και κουτσούλιμα.Αν αναλογιστείς ότι τα περισσότερα πτηνά κουτσουλάνε μία φορά κάθε 1 με 2 ώρες έχεις την απάντηση στο ερώτημά σου. Έχε μόνιμα στο κλουβί σουπιοκόκκαλο και χορήγησε συμπλήρωμα ασβεστίου σε σταγόνες μέσα στο νερό της για λίγες μέρες. Μπορείς να δίνεις και μήλο 1-2 φορές την εβδομάδα.Απόφυγε αγγούρι και γενικά φρούτα και λαχανικά πλούσια σε νερό.
Όντως απ τη στιγμή που τα κρατάει κι εμένα μου φάνηκε καπως φυσιολογικό απλά είναι πολύ νερουλές γι αυτό και με ανησύχησε λίγο... Επίσης ΜΟΛΙΣ μου έβγαλε λίγα σάλια καθώς βγήκε, σαν 2 σταγόνες η ποσότητα και διαφανές γενικά ίσως είναι απ τα ορμονικά της απλά πρώτη φορά βλέπω τη συμπεριφορά του κοκατίλ κατά την φάση της αναπαραγωγής γι αυτό και το ψάχνω... Με τα budgie συνήθισα και μέχρι να μάθω έχασα και κάποια γι αυτο και τώτα τα ψάχνω από πριν...
 
επίσης ΜΟΛΙΣ μου έβγαλε λίγα σάλια καθώς βγήκε, σαν 2 σταγόνες η ποσότητα και διαφανές
Οι παπαγάλοι δεν έχουν σάλιο. Μήπως όμως μόλις είχε πιει νερό και υπήρχαν στο ράμφος της μερικές σταγόνες;
 
Οι παπαγάλοι δεν έχουν σάλιο. Μήπως όμως μόλις είχε πιει νερό και υπήρχαν στο ράμφος της μερικές σταγόνες;
Δεν είδα αν είχε πιει νερό αλλά δεν μου φάνηκε για φτάρνισμα να πω την αλήθεια... Θα το παρακολουθήσω καλύτερα και θα σου πω. Γενικά όταν καθαρίζει το πτέρωμα της έχει τύχει να φταρνιστει για αυτό δε νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο...
 
Η κουτσουλιές περιέχουν και ούρα που επίσης κατακρατούνται. Και είναι πολλά. Γι αυτό και και φαίνονται τόσο νερουλές.
Λοιπόν καλησπέρα καταρχήν, μου έκανε σύνολο 4 αυγά, πέρασαν 9 μέρες απ το τέταρτο, σιγά σιγά θα αρχίσω να τα αφαιρώ ένα ένα αλλά ενώ η συμπεριφορά της επανέρχεται, οι κουτσουλιές παραμένουν νερουλές και κάποιες φορές είναι σχεδόν σαν νερό! Επίσης έχει 2-3 μέρες που μυρίζουν κιόλας, κάπου διάβασα για μύκητες. Λέτε όλα να είναι απ τη φάση αναπαραγωγής που περνάει; Πιο πολύ τώρα μ έχει ανησυχίσει αυτή η έντονη μυρωδιά...
 
Αφού έχει τελειώσει την ωοτοκία, ξεκίνα να αφαιρείς τα αυγά, ένα κάθε μία ή κάθε δύο μέρες για να μην στρεσαριστεί το πουλί. Κάποιες φορές οι κουτσουλιές μπορεί να φαίνονται σχεδόν σαν νερό, όπως λες, γιατί μπορεί να περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα ούρων. Επίσης είχα ξεχάσει να αναφέρω σε κάποια από τα παραπάνω μηνύματα ότι ένα από τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων κουτσουλιών είναι η δυσοσμία έτσι ώστε να σε προετοιμάσω για το τι να περιμένεις.Αν χρησιμοποιείς εφημερίδα ή χαρτί σαν υπόστρωμα κάνε πιο συχνά αλλαγή. Η υγρή υφή των συγκεκριμένων κουτσουλιών όντως μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη μυκητών. Γι αυτό σου πρότεινα πιο συχνή αλλαγή, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εγώ αυτό το πρόβλημα το έλυσα χρησιμοποιώντας σαν υπόστρωμα εφημερίδα, ρίχνοντας από πάνω άμμο υγιεινής για γάτες που έχει την μορφή ψιλού χαλικιού. Η άμμος απορροφάει σχετικά γρήγορα την υγρασία ξεραίνοντας την κουτσουλιά, προλαμβάνοντας τυχόν δυσοσμίες. Θεωρώ πως μόλις αφαιρεθούν όλα τα αυγά το πουλί θα επανέλθει σταδιακά στους κανονικούς του ρυθμούς.
 
Αφού έχει τελειώσει την ωοτοκία, ξεκίνα να αφαιρείς τα αυγά, ένα κάθε μία ή κάθε δύο μέρες για να μην στρεσαριστεί το πουλί. Κάποιες φορές οι κουτσουλιές μπορεί να φαίνονται σχεδόν σαν νερό, όπως λες, γιατί μπορεί να περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα ούρων. Επίσης είχα ξεχάσει να αναφέρω σε κάποια από τα παραπάνω μηνύματα ότι ένα από τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων κουτσουλιών είναι η δυσοσμία έτσι ώστε να σε προετοιμάσω για το τι να περιμένεις.Αν χρησιμοποιείς εφημερίδα ή χαρτί σαν υπόστρωμα κάνε πιο συχνά αλλαγή. Η υγρή υφή των συγκεκριμένων κουτσουλιών όντως μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη μυκητών. Γι αυτό σου πρότεινα πιο συχνή αλλαγή, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εγώ αυτό το πρόβλημα το έλυσα χρησιμοποιώντας σαν υπόστρωμα εφημερίδα, ρίχνοντας από πάνω άμμο υγιεινής για γάτες που έχει την μορφή ψιλού χαλικιού. Η άμμος απορροφάει σχετικά γρήγορα την υγρασία ξεραίνοντας την κουτσουλιά, προλαμβάνοντας τυχόν δυσοσμίες. Θεωρώ πως μόλις αφαιρεθούν όλα τα αυγά το πουλί θα επανέλθει σταδιακά στους κανονικούς του ρυθμούς.
Το θέμα είναι ότι δεν τα κάνει καθόλου στο κλουβί, έχω το νου μου και την βγάζω κάθε τόσο για να μη τα κρατάει, οπότε το βράδυ είναι το πρόβλημα μόνο και το πρωϊ δημιουργείται αυτό που σου είπα, οπότε με προβληματίζει μόνο η μυρωδιά της κουτσουλιας... Αν αναπτυχθεί κάποιος μύκητας στις κουτσουλιές μετά πως το καταλαβαίνω πιο συγκεκριμένα; και φυσικά τι χρειάζεται η διατροφή;
 
αν αναπτυχθεί κάποιος μύκητας στις κουτσουλιές μετά πως το καταλαβαίνω πιο συγκεκριμένα; και φυσικά τι χρειάζεται η διατροφή;
Επειδή κοντά στη φάση ωοτοκίας το μηλόξυδο το αποφεύγουμε, το οποίο θα ήταν ιδανικό σε άλλη περίπτωση, δώσε λίγες μέρες (2-3) τσάϊ τριών βοτάνων.
Αργότερα δώσε και σκορδόνερο ή και λίγο κοπανισμένο σκόρδο σε αυγοτροφή ταυτόχρονα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και μύκητες να αναπτυχθούν στην κουτσουλιά δεν έχουν σχέση με την παθολογία του πουλιού αλλά με την υγρασία του περιβάλλοντος. Μιλάω πάντα για την συγκεκριμένη περίπτωση.Από διατροφή χορηγείς κανονικά το μείγμα σπόρων όπως και πριν, αυγοτροφή μία φορά την εβδομάδα, μισό αυγό, για 15 λεπτά βρασμένο, μία φορά την εβδομάδα, έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο διαθέσιμο στο κλουβί και προαιρετικά μπορείς να δίνεις και minerals που έχουν αρκετή περιεκτικότητα σε ασβέστιο και τα δικά μου (πάρροτλετ) τα καταναλώνουν με μανία την αναπαραγωγική περίοδο. Τα φρούτα και τα λαχανικά καλό είναι να τα αποφεύγεις αυτό το διάστημα με εξαίρεση το μήλο 1-2 φορές την εβδομάδα.Αυτή είναι περίπου η διατροφή που ακολουθώ εγώ.Αν υπάρχουν κάποια μέλη που έχουν ασχοληθεί σχολαστικότερα με τα κοκατίλ ή έχουν βιώσει ανάλογες καταστάσεις μπορούν να με διορθώσουν ή να με συμπληρώσουν.
 
Back
Top