Ασθένειες Διάρροια σε αναπαραγωγική περιοδο στα budgies

ΆνναΤ

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Έχω ένα ζευγάρι budgies για ενάμιση περίπου χρόνο. Φέτος κάνουν πολλές απόπειρες για ζευγάρωμα παρόλο που δεν τους έχω βάλει φωλιά. Παρατήρησα όμως ότι έχουν αλλάξει οι κουτσουλιές και των δύο από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό. Πρέπει να ανησυχήσω; Μπορώ να κάνω κάτι για να τα βοηθήσω να μην εξασθενήσουν;
 
Παρατήρησα όμως ότι έχουν αλλάξει οι κουτσουλιές και των δύο από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό
Τι εννοείς; Ανέβασε μερικές φωτογραφίες με τις κουτσουλιές τους σε λευκό χαρτί Α4.

Η διατροφή τους ποια είναι;
 
Η διατροφή τους δεν έχει αλλάξει εδω και μήνες. Versele laga σπόρους, σουσάμι, σπόρους τσία σε χωριστές ταιστρες και λαχανικά, φρούτα με φειδώ θα έλεγα δηλαδή μικρές ποσότητες.
 

Συνημμένα

  • 20210322_140504.webp
    20210322_140504.webp
    16,6 KB · Προβολές: 17
  • 20210322_140507.webp
    20210322_140507.webp
    15,1 KB · Προβολές: 15
  • 20210322_140443.webp
    20210322_140443.webp
    21,4 KB · Προβολές: 15
Εγώ δεν βλέπω διάρροια εδώ. Ίσως λίγα περισσότερα ούρα αλλά αυτό εξαρτάται και από την ποσότητα υγρών που λαμβάνει, είτε από το πόσιμο νερό είτε από την τροφή.
 
Πολύ χαίρομαι με αυτο που μου λέτε! Είναι διαφορετικές από πριν. Παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι ζευγαρώνουν;
 
Παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι ζευγαρώνουν;
Για να τις αξιολογήσεις καλύτερα, πρέπει για δύο τρεις ημέρες να καταναλώνουν ΜΟΝΟ τους σπόρους τους και νερό. Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις και στη συνέχεια να ανεβάσεις ξανά φωτογραφίες για να δούμε αν θα υπάρξει διαφορά.
 
@ΆνναΤ στην πρώτη φωτογραφία οι κουτσουλιές είναι διάρροια, αν προσέξεις είναι αρκετά υγρές και ασχηματιστες. Οι σωστές κουτσουλιές στα Μπάτζι πρέπει να είναι σφυχτες μικρές και σκουρόχρωμες, στην δεύτερη φωτογραφία δείχνουν πολύ καλύτερες. Μάλλον ένα από τα δύο πουλάκια κάνει διάρροια και καλό θα ήταν να κάνεις εξέταση κουτσουλιας και μέχρι τότε να δίνεις μόνο σπόρους
 
@meniam Συγγνώμη,αλλά νομίζω ότι δεν έχεις αξιολογήσει σωστά την έννοια της διάρροιας.Διάρροια έχουμε όταν το περριτωμα της κουτσουλιας δεν είναι διαμορφωμένο άλλα ασχηματιστο ή απλωμένο.Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Μπορείς να το διαβάσεις και εδώ : Thread 'Εξέταση περιττωμάτων για τη διάγνωση ασθενειών των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/ .Φιλικά.
 
@Vada ο πτηνίατρος ο κύριος σαντοριναίος μου είπε είναι διάρροια απλά όχι σε προχωρημένο στάδιο, και το δικό μου έκανε τέτοιες κουτσουλιές και μας έδωσε προβιοτικα για μια βδομάδα και έγιναν πάλι στρογγυλές και σφιχτές
 
@Stavros ultra levure 50mg μια κάψουλα διαλυμένη σε μισό λίτρο νερό
[automerge]1616495100[/automerge]
Και είπε να δίνουμε προληπτικά για τρεις μέρες κάθε μήνα
[automerge]1616496153[/automerge]
Αναφέρομαι σε αυτές τις κουτσουλιες που είναι ανοιγμένες και όχι στρογγυλές, τώρα και εγώ αυτά που είπε ο γιατρός σας λέω δεν ξέρω από μόνη μου απλά η αλήθεια είναι ότι με το φάρμακο άλλαξαν τελείως όψη
 

Συνημμένα

  • IMG_20210323_123240.webp
    IMG_20210323_123240.webp
    18,9 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top