Ασθένειες Διάρροια σε θηλυκό καναρίνι

AnestisJr

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2017
Μηνύματα
48
Πόλη
Παιανία
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Χαίρομαι που ανήκω πλέον στην παρέα!

Δυστυχώς το πρώτο μου ποστ έχει να κάνει με κάτι που με έχει προβληματίσει σχετικά με το θυληκό καναρίνι μου.

Είναι κάποιες μέρες τώρα που οι κενώσεις του είναι υδαρείς, μη σχηματισμένες και συχνές.

Που μπορεί να οφείλεται και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω.

Για την καλύτερη ενημέρωση σας σχετικά με το θέμα, σας παραθέτω φωτογραφίες.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

111t0ETxV.webp 222DcdI7v-min.webp 333PVeR1z-min.webp
 
Καλώς ήρθες Ανέστη!
Δώσε μας κάποιες περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσεις να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
Το πουλάκι είναι μόνο του στο κλουβί; Γιατί διακρίνονται και νορμάλ κουτσουλιές. Τι ηλικία έχει; Ζευγάρωσε, γέννησε φέτος;
Πόσο καιρό το έχεις εσύ;
Πέρα από την διάρροια, διακρίνεται κυρίως πολύ νερό στις κουτσουλιές. Έχεις διαπιστώσει να πίνει πολύ νερό;
Αν επίκειται ωοτοκία, υπάρχει ενδεχόμενο οι υδαρές κουτσουλιές να οφείλονται και σε αυτό.
Απάντησε και περίμενε άλλες γνώμες και εύχομαι να είναι περαστικά και να μην χρειαστεί να απευθυνθείς σε γιατρό.
 
Καλησπέρα Μαρία και ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!

Το πουλάκι είναι μόνο του στη μεριά της ζευγαρώστρας. Επείδη σήμερα πήρα τον αρσενικό περιμένω λίγο να υπάρξει μία πρώτη προσέγγιση πρίν τα βάλω μαζί. Όσες κουτσουλιές διαφαίνονται, είναι δικές της. Γιαυτό που λές για την ωοτοκία, σήμερα βρήκα ένα αυγουλάκι στον πάτο του κλουβιού σπασμένο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν δικό της γιατί πρίν την ζευγαρώστρα την είχα σε κλουβάκι με άλλη θυληκιά (βλέπετε την πάτησα γιατί τα είχα αγοράσει για ζευγάρι και τελικά μου βγήκαν κοριτσάκια). Νερό πίνει φυσιολογικά. Της είχα χορηγήσει από εχθές σκορδόνερο, υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό; Είναι περίπου ενός χρονού και δεν έχει ζευγαρώσει γεννήσει ακόμα, εγώ το έχω περίπου 6 μήνες.
 
Επείδη σήμερα πήρα τον αρσενικό περιμένω λίγο να υπάρξει μία πρώτη προσέγγιση πρίν τα βάλω μαζί.
Δυστυχώς αν υπολογίσουμε πως χρειάζεσαι και τον απαραίτητο χρόνο καραντίνας, δεν νομίζω πως θα προλάβεις να αξιοποιήσεις την φετινή χρονιά αναπαραγωγικά.
Της είχα χορηγήσει από εχθές σκορδόνερο, υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό;
Όχι, δεν νομίζω.
Γιαυτό που λές για την ωοτοκία, σήμερα βρήκα ένα αυγουλάκι στον πάτο του κλουβιού σπασμένο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν δικό τη
Το πιθανότερο, η ηλικία της εξάλλου συνηγορεί σ' αυτό.
Παρακολούθησέ την, αύριο και βγάλε πάλι φωτογραφία τις κουτσουλιές σε λευκό χαρτί και δες αν κάνει άλλο αυγό επίσης.
 
Περιόρισε μια δυο μέρες τη διατροφή της μόνο σε σπόρους.
Βάλε στο νερό της 4-5 σταγόνες με ασβέστιο. Για τις επόμενες 2-3 μέρες.
Να μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη.
 
Δηλαδή έσφιξαν οι κουτσουλιές;
Τον αρσενικο τον κρατάς μακριά, σε άλλο κλουβι απο το θηλυκο, ώστε να μην υπαρχει κίνδυνος μετάδοσης ασθενειών;
 
Δηλαδή έσφιξαν οι κουτσουλιές;
Τον αρσενικο τον κρατάς μακριά, σε άλλο κλουβι απο το θηλυκο, ώστε να μην υπαρχει κίνδυνος μετάδοσης ασθενειών;

Καλησπέρα! Είναι σχηματισμένες πλέον. Είναι σε ξεχωριστά κλουβάκια, ναι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top