Ασθένειες Διάρροια σε κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boot
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

boot

PB Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
88
Πόλη
Καβάλα
Το καναρίνι αυτό είναι θηλυκό 3 ετών και αν και φέτος ζευγάρωσε δε γέννησε αυγά παρά μόνο καθόταν στην φωλιά σαν να είχε. Τον τελευταίο μήνα περίπου παρουσίασε διάρροια. Από το pet shop που το πήγα μου δώσανε aviomicyne (tafarm) αν δεν κάνω λάθος στην σύνταξη, για 10 ημέρες και μετά για πέντε ημέρες πολύβιταμίνες χωρίς να βελτιωθεί η κατάστασή του. Δεν παρουσιάζει άλλο σύμπτωμα και η γενική του εικόνα είναι πολύ καλή. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
 
Γιάννη από τις φωτογραφίες είναι εμφανές το πρόβλημα που μακροσκοπικά χαρακτηρίζεται ως εντερικό. Οι μικροοργανισμοί που μπορούν να προκαλέσουν διάρροια σε ένα πουλί είναι τα μικρόβια, τα παράσιτα - σκουλήκια. Ο μόνος τρόπος για να αναγνωριστεί ποιος μικροοργανισμός προκαλεί τα εντερικά προβλήματα είναι η μικροσκοπική εξέταση. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Το Aviomycine είναι αντιβίωση με ευρύ φάσμα που καταπολεμά αρκετά μικρόβια αλλά δυστυχώς όχι τα παράσιτα - σκουλήκια και αφού δεν υπήρξε βελτίωση προφανώς το πρόβλημα δεν προέρχεται από μικρόβια.

Ίσως λοιπόν θα πρέπει να χορηγηθεί στη συνέχεια κάποια θεραπεία για κοκκίδια προκειμένου να αποκλειστεί και αυτή η περίπτωση. Πολύ μεγάλο ρόλο (εκτός από το φάρμακο) στην επιτυχία της θεραπείας, παίζει η καθαριότητα. Η χορήγηση του φαρμάκου από μόνη της δεν είναι αρκετή καθώς μπορεί τα "αβγά" των κοκκιδίων που αποβάλλονται με τα περιττώματα να επανεισαχθούν στον οργανισμό μέσω του στόματος. Καθημερινή αλλαγή λοιπόν του υλικού που χρησιμοποιείς στον πάτο του κλουβιού και ψεκασμός με κάποιο απολυμαντικό.

Edit
Έχει περάσει το δεκαήμερο της θεραπείας με Aviomycine;
Το πουλί θα πρέπει να βρίσκεται μακριά από τα υπόλοιπα.
 
Έχει περάσει το δεκαήμερο από την χορήγηση του φαρμάκου. Το πουλί το έχω σε ξεχωριστό κλουβί ενώ στον πάτο του κλουβιού έχω σχάρα την οποία μαζί με τα υπόλοιπα εξαρτήματα του κλουβιού τα αντικαθιστώ κάθε 2 ημέρες με άλλα που έχω πλύνει με αραιό διάλυμα χλωρίνης. Είχα σκοπό να χορηγήσω αντικοκκιδιακό αλλά ήθελα πρώτα και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου.
 
Έχει περάσει το δεκαήμερο από την χορήγηση του φαρμάκου. Το πουλί το έχω σε ξεχωριστό κλουβί ενώ στον πάτο του κλουβιού έχω σχάρα την οποία μαζί με τα υπόλοιπα εξαρτήματα του κλουβιού τα αντικαθιστώ κάθε 2 ημέρες με άλλα που έχω πλύνει με αραιό διάλυμα χλωρίνης. Είχα σκοπό να χορηγήσω αντικοκκιδιακό αλλά ήθελα πρώτα και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου.

Φίλε boot καλησπέρα, πέραν των όσων σημαντικών σου έγραψε ο Σταύρος, θα ήθελες να μας πείς τι είδους διατροφή δίνεις στα πουλιά σου. Περαστικά στο πουλάκι εύχομαι να συνέλθει σύντομα.

Μφχ

Γιάννης
 
Έχει περάσει το δεκαήμερο από την χορήγηση του φαρμάκου. Το πουλί το έχω σε ξεχωριστό κλουβί ενώ στον πάτο του κλουβιού έχω σχάρα την οποία μαζί με τα υπόλοιπα εξαρτήματα του κλουβιού τα αντικαθιστώ κάθε 2 ημέρες με άλλα που έχω πλύνει με αραιό διάλυμα χλωρίνης. Είχα σκοπό να χορηγήσω αντικοκκιδιακό αλλά ήθελα πρώτα και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου.
-========================================================
4 ημερες Μπαιτριλ στο νερο η Νεοτεραμικινη για 7 μερες
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΗΣ
ΓΙΑ ΤΙ ΔΙΑΡΟΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΗ ΔςΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ
ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΕ ΓΝΩΣΗ Κ ; ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ

Κ ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΑΔΕΣ ΟΧΙ ΑΥΤΟΤΡΟΦΗ
 
Στο συγκεκριμένο δίνω την κοινή ανάμικτη τροφή ενώ έχω σταματήσει από την αρχή των συμπτωμάτων να δίνω αυγοτροφή και πρασινάδα. Στην αρχή του χορήγησα και ψωμί με γάλα.
 
EPISIMANSI
AN ENA POULI EXEI PROBLIMA DIARIAS KOITAME PROTA NA STAMATISOUME TI DIARIA KAI META A XREIAZETE KANOUME XRHSH FARMAKOU KI AYTO GIATI TO FARMAKO MPOREI NA EPIDINOSI TIN KATASTASI TOU POULIOU ANTI NA TO KANEI KALA .
DEN DINEIS PRASINA
DOSE STO POULI H TRIMENI FRIGANIA H KARBOUNO EIDIKO GIA TI DIARIA
XORIGISI TOU BAYTRIL PROTEINO MONO SE POLU DISKOLES PERIPTOSEIS KAI PROXORIMENES KI AYTO GIATI EINAI PARA PARA POLU YSXIRO FARMAKO ANTI BAKTHRIAKO .
PROTASI DIKI MOU LOIPON FILE EINAI STAMATA TI DIARIA PROTA
AN KILIA EINAI PRISMENI KAI KOKKINI BALE ANTIKOKIDIAKO
TO OR8OTERO BEBEA 8A HTAN NA MILISEIS ME KAPOION KTHNIATRO POU NA MPOREI NA SE BOH8ISI
 
Back
Top