Ασθένειες Διάρροια στα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex99

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπέρα σας! Πώς είστε; Εύχομαι να είστε πάρα πολύ καλά.
Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα καναρίνια μου και όπως αντιλαμβάνεστε από τον τίτλο, το πρόβλημα μας είναι η διάρροια. Στο σημείο αυτό να σας πω ότι έχω επικοινωνήσει με κτηνίατρο και χορήγησε το εξής φάρμακο, Aviomycine Solution 15ml. O ένας μου ο αρσενικός δυστυχώς πέθανε πριν 2 ημέρες. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να συμβεί το ίδιο και στα υπόλοιπα πουλάκια. Από την διατροφή τους (προ λίγο) αφαίρεσα το αυγό (το οποίο το είχαν διαθέσιμο σε καθημερινή βάση) και τα φρούτα (τα είχαν διαθέσιμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά την διάρκεια της εβδομάδας). Είμαι σχετικά καινούργιος και έρχομαι αντιμέτωπος πρώτη φορά με ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα. Είναι πολύ πιθανόν αρκετοί από εσάς να έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο, και ακριβώς για αυτόν τον λόγο ζητάω την βοήθεια σας. Θα ήθελα να μου πείτε πως χειριστήκατε την κατάσταση, έκανα καλά που αφαίρεσα αυτά από την διατροφή τους; Οι σταγόνες που μου χορήγησε ο κτηνίατρος αρκούν από μόνες τους; Να αγοράσω κάποιες βιταμίνες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση,
Αλέξανδρος.
 
@alex99 ξεκινώντας από το τέλος, όταν υπάρχει ιατρική γνωμάτευση και χορήγηση θεραπείας "εμείς" καλό είναι να σωπαίνουμε...
[automerge]1613082024[/automerge]
Αυγό καθημερινά δεν κάνει καλό εκτός και αν ταΐζουν νεοσσούς, δεν μας λες κάτι τέτοιο...
Επίσης φρούτα και λαχανικά αραιά και που, πολύ καλά πλυμμένα και στεγνά...
Φυσικά όταν δούμε παράξενη αφόδευση ή διάρροια σταματάμε τα πάντα, μόνο νερό και σπόρια...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@TZANNSPY Συμφωνώ απόλυτα, εξάλλου ήταν το πρώτο πράγμα που ανέφερα (όσον αφορά την γνωμάτευση). Κλείνοντας, επισύναψα ότι πολύ πιθανόν αρκετοί από εσάς θα έχετε έρθει στο παρελθόν αντιμέτωποι με αντίστοιχο πρόβλημα. Μία επιπλέον γνώμη (όσον αφορά την διατροφή, ή διάφορες άλλες ενέργειες πλην της φαρμακευτικής αγωγής) σίγουρα θα εκτιμηθεί.
 
Για τις απορίες σου μίλησε με τον γιατρό σου έστω και από το τηλέφωνο...
Πρόσεχε τα πουλιά από εξάντληση και αδυνάτισμα...
Ενημέρωσε μας για την πορεία τους...
 
@alex99 Σόρρυ γράφω σε δόσεις...
Ο γιατρός σου εξήγησε το λόγο της διάρροιας;
Όλα σου τα πουλάκια έχουν;
Κοίταξε τι κοινό έχουν...
Δυστυχώς η διάρροια μπορεί να είναι από κάτι πολύ απλό και εύκολα αντιμετωπίσιμο μέχρι το χειρότερο...
 
@TZANNSPY Ο κτηνίατρος μου ζήτησε να του πάω τα πουλιά εκεί, επειδή όμως έχουν αυγά και κάθονται στις φωλιές κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό. Του εξήγησα ότι ο ένας μου ο αρσενικός πέθανε πριν 2 ημέρες και ότι παρατήρησα να κάνουν διάρροια. Τώρα έχω 4, εκ των οποίων τα 3 είναι θηλυκά (και τα 3 κάνουν διάρροια). Μάλιστα η μία μετά την χορήγηση της αντιβίωσης δεν πλησιάζει καθόλου την φωλιά ενώ οι άλλες δύο κάθονται κανονικά. Ο γιατρός δεν μου εξήγησε κάποιον (πιθανό) λόγο για την διάρροια, όπως και δεν μου ανέφερε τίποτα για την διατροφή τους. Ακριβώς για αυτόν τον λόγο απευθύνθηκα εδώ.

Βέβαια θα ήθελα να ρωτήσω, θέλω να κάνω απολύμανση τα πάντα στα κλουβιά που έχω τα πουλιά. Γνωρίζει κάποιος να μου πει να πάρω κάποιο συγκεκριμένο προϊόν προκειμένου να τα απολυμάνω; ή μπορεί να το κάνω ακόμη και με οινόπνευμα;
[automerge]1613084191[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Τώρα έχω 4 καναρίνια. 1 αρσενικό και 3 θηλυκά. Τον αρσενικό με την μία θηλυκιά τα έχω σε μία μεγάλη ζευγαρώστρα. Τα υπόλοιπα 2 ξεχωριστά σε ατομικά κλουβιά.
[automerge]1613085148[/automerge]
Μόλις τώρα πέθανε και η θηλυκιά :( @TZANNSPY
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα φρούτα (τα είχαν διαθέσιμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά την διάρκεια της εβδομάδας
Τα φρούτα πρέπει να τα δίνουμε αραιά, 1 φορά την εβδομάδα είναι αρκετό.
Συνέχισε μόνο με σπόρους όπως είπε και ο Σπύρος @TZANNSPY και την αντιβίωση.
Το γεγονός ότι πέθανε ένας αρσενικός είναι ανησυχητικό.
Μπορείς να στείλεις ταχυδρομικώς κουτσουλιές για εξέταση για να έχεις μια καλύτερη εικόνα της κατάστασής τους στο εξεταστικό κέντρο https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
ή να πας κουτσουλιές στον κτηνίατρο σου για να τις εξετάσει στο μικροσκόπιο.
 
@TZANNSPY
[automerge]1613085148[/automerge]
Μόλις τώρα πέθανε και η θηλυκιά :( @TZANNSPY

Λυπάμαι πολύ...
Το πουλάκι, το θηλυκό, πρέπει να το στείλεις Κομοτηνή στο εργαστήριο της κας Χρύσας Δραμπίδου για νεκροψία και θεραπεία βάσει των ευρημάτων προκειμένου να σώσεις τα υπόλοιπα...
Δεν προλαβαίνω τώρα να σου δώσω στοιχεία. Γκούγκλαρε το όνομα και θα το βρεις ακόμη και στο Facebook...
ΜΗΝ ΠΕΤΆΞΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΥΚΌ βάλτο στο ψυγείο και πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί για οδηγίες αποστολής και κόστος φυσικά... Το οποίο είναι χαμηλό.
[automerge]1613086142[/automerge]
Με πρόλαβε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@
[automerge]1613086231[/automerge]
Τώρα στέλνεις το πουλί όχι κουτσουλιές.
 
Τώρα έχω 4, εκ των οποίων τα 3 είναι θηλυκά (και τα 3 κάνουν διάρροια). Μάλιστα η μία μετά την χορήγηση της αντιβίωσης δεν πλησιάζει καθόλου την φωλιά ενώ οι άλλες δύο κάθονται κανονικά. Ο γιατρός δεν μου εξήγησε κάποιον (πιθανό) λόγο για την διάρροια, όπως και δεν μου ανέφερε τίποτα για την διατροφή τους.
Στη θέση σου, αυτήν τη μία, θα την πήγαινα στον γιατρό (και το σώμα του πεθαμένου αν ήταν διαθέσιμο). Δεν έχεις να χάσεις κάτι, μια και δεν κάθεται στη φωλιά.
 
Από την παρασκευή μέχρι και σήμερα βλέπω διαφορές τόσο στις συμπεριφορές τους όσο και στην διάθεση τους. Ο αρσενικός απο εχθές δεν σταματάει να κελαηδάει ενώ οι θηλυκές κάθονται στις φωλιές τους. Όσον αφορά τώρα τις κουτσουλιές τους, δεν είναι έτσι όπως ήταν την Παρασκευή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει σταματήσει η διάρροια τους. Είναι όμως πολύ πολύ πολύ ελάχιστη (ως προς την ποσότητα αυτής) συγκριτικά με 3 ημέρες πριν. Η χορήγηση της αντιβίωσης είναι για ακόμη 4 ημέρες. Θα σας κρατήσω ενήμερους!
 
Με μεγάλη μου χαρά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι τα καναρίνια μου είναι όλα μια χαρά. Ο κτηνίατρος μου είπε χαρακτηριστικά "Ευτυχώς τα προλάβαμε" διότι πολύ λίγα καταφέρνουν να επιζήσουν. Θέλει πολύ προσοχή και φροντίδα εάν παρατηρήσουμε διάρροια ή ακόμα και εμμετό. Σίγουρα εσείς που ασχολείστε αρκετό καιρό ξέρετε πολλά περισσότερα πράγματα από όσα εγώ... Το φάρμακο πάντως έκανα την δουλεία του! Πριν λιγες μερες μου έσκασαν και 2 αυγά. Σας επισυνάπτω και φωτογραφία.
Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου απαντήσατε αμέσως όταν αντιμετώπισα θέμα.




151236972_508140403916493_7377232982103994205_n.webp
 
Καλορίζικα τα μικρά, με το καλό και τα υπόλοιπα!
Ο κτηνίατρος
Αν θες ανάφερε τα στοιχεία του Κτηνιάτρου, για να μπορεί να βοηθηθεί μελλοντικά κάποιος φίλος που θα αντιμετωπίσει προβλήματα.
 
Back
Top