Γενικά Διάφορες απορίες για καναρίνι

Deukalion

PB Known Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2015
Μηνύματα
3.964
Καλημέρα σε όλους,έχω συγκεντρώσει κάποιες απορίες μικρής σημασίας για νέα αυτοτελή thread και θέλω να τις καταθέσω εδώ. Η αναφορά γίνεται σε αρσενικό καναρίνι ενός έτους, μεγαλωμένο στο χέρι (βλ. σχετικά https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλές-για-ταισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23914/),τρέφεται με prestige και premium εναλλάξ, βρασμένα αυγά με κρόκο, ουδέτερη αυγοτροφή, πράσινα λαχανικά και μήλο κυρίως απο φρούτα, ενω ανα διαστήματα προσθέτω κία, καμελίνα κτλ. Καρότο δεν το έχω καταφέρει ακόμη. Τον έχω στο μπαλκόνι εκτός απο δύο μήνες τον χειμώνα.
Κατ'αρχάς πρόκειται για κίτρινο(προς πορτοκαλί) λιποχρωμικό, χιονέ, γερμανικό λοφιοφόρο;
Φέρει κόκκινο παράγοντα*; Με ενδιαφέρει αν μπορούσε να γίνει πιο "καραμανλικός",όπως όταν γεννήθηκε, δηλαδή με σκούρο σκουφί σαν φρύδια. Γίνεται αυτό με φυσικό τρόπο μέσω κάποιας τροφής;
Έχω και ένα καρδερινοκάναρο και επειδή αυτό είχε επιδείξει προτίμηση στη βρώμη έκτοτε προσθέτω σταθερά extra βρώμη και στα δύο. Η σύσταση της βρώμης είναι παραπλήσια του ασπουριού αλλά μήπως αυτό που κάνω είναι λάθος;
Ενίοτε άφηνα και τα δύο ελεύθερα μέσα στο σπίτι και γινόταν σκοτωμός. Πλέον τους αφήνω έναν έναν. Τον Φεβρουάριο σε μιά κοινή τους έξοδο έμεινα έκπληκτος απο την αντίδραση του καναρινιού, κορδώθηκε σαν λόρδος και άρχισε να κελαηδά μέσα στη μούρη του άλλου,υπ όψιν το ίδιο κάνει και με εμένα όταν του σφυρώ,έχοντας μια απίστευτη κινητικότητα και ένταση.Αυτή η συμπεριφορά είναι ανταγωνισμός,έτσι κάνουν όταν είναι πυρωμένα;
Το τελευταίο είναι κάπως γελοίο αλλά θα ρωτήσω. Το πουλάκι είναι απο μικρό σε εξοικείωση με τον άνθρωπο. Η φίλη μου ανακάλυψε το φθινόπωρο πως όταν βάζεις το δάκτυλο παρατεταμένο μέσα στο κλουβί το πουλί τα παίρνει κρανίο και αρχίζει τα δαγκώματα και το σκούξιμο. Πλέον, διατηρώντας το μέτρο, αυτό έχει μετατραπεί σε παιχνίδι εκ μέρους της.Ακόμα και 2-3 μέτρα μακρυά απο το κλουβί αν πετάξει δάκτυλο το πουλί στέκει ετοιμοπόλεμο. Σε εμένα ή όταν είναι ελεύθερο, σε εκείνη, δεν αντιδρά έτσι, ποτέ. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ να είναι νευρικό ή φοβισμένο ύστερα απο αυτό που περιέγραψα και προσωπικά το μόνο που φοβάμαι είναι μην τραυματιστεί απο το πάθος του.Χαλάει ο "χαρακτήρας" του, γίνεται επιθετικό΄, είναι λάθος,το κόβουμε;

Κάθε παρατήρηση θα μου είναι χρήσιμη!

*για γονείς, γέν. Δέντρο κτλ θα προσπαθήσω να βρώ το Πάσχα
ΥΓ: ενδέχεται να μην μπορέσω να απαντήσω άμεσα σε ερωτήσεις και να επανέλθω απο Δευτέρα.rsz_eb53c31b6b4c8adbb416d769dd3e64713683be98e0d219d4937baaf88e2b6f2e_full.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_3d75140f8f7202378897eded95bd6de82d21f5565b6b959ac77af7b8d6000864_full0.webp
    rsz_3d75140f8f7202378897eded95bd6de82d21f5565b6b959ac77af7b8d6000864_full0.webp
    19 KB · Προβολές: 97
  • rsz_59f369cfb12fea5d158fc72580567431f0c58914033f122c483f33e154c50893_full.webp
    rsz_59f369cfb12fea5d158fc72580567431f0c58914033f122c483f33e154c50893_full.webp
    19,6 KB · Προβολές: 87
  • rsz_b176c8225130677e727bbf1a243c6b12d88d759d28cf5663e49d3aef259c6aac_full.webp
    rsz_b176c8225130677e727bbf1a243c6b12d88d759d28cf5663e49d3aef259c6aac_full.webp
    16,5 KB · Προβολές: 84
  • rsz_e2869134536192ae2706c3de73e17887fc119f3fb0f2f33c39c4ac7158369c71_full.webp
    rsz_e2869134536192ae2706c3de73e17887fc119f3fb0f2f33c39c4ac7158369c71_full.webp
    20,3 KB · Προβολές: 92
Κατ'αρχάς πρόκειται για κίτρινο(προς πορτοκαλί) λιποχρωμικό, χιονέ, γερμανικό λοφιοφόρο;
Φέρει κόκκινο παράγοντα*; Με ενδιαφέρει αν μπορούσε να γίνει πιο "καραμανλικός",όπως όταν γεννήθηκε, δηλαδή με σκούρο σκουφί σαν φρύδια. Γίνεται αυτό με φυσικό τρόπο μέσω κάποιας τροφής;
Είναι ένα κίτρινο λιποχρωμικό λοφιοφόρο καναρίνι που κακώς πάει να γίνει πορτοκαλί και πολύ κακώς ψάχνεις να δεις αν είναι κόκκινου παράγοντα. Τα κόκκινου παράγοντα πουλιά γεννιούνται κόκκινα.. Οι χρωστικές βοηθούν στην βελτίωση της εικόνας του και όχι στην αλλαγή του χρώματος των φτερών του.
Έχω και ένα καρδερινοκάναρο και επειδή αυτό είχε επιδείξει προτίμηση στη βρώμη έκτοτε προσθέτω σταθερά extra βρώμη και στα δύο. Η σύσταση της βρώμης είναι παραπλήσια του ασπουριού αλλά μήπως αυτό που κάνω είναι λάθος;
Αν χαλάσει η ισορροπία στους σπόρους τότε πολύ σύντομα θα έχεις ένα παχύσαρκο πουλί... Που σταδιακά θα περιορίσει ακόμη και το τραγούδι του. Θα έγραφα πως θα έχανε και την δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά στο είδος τους αυτό είναι νόμος...
Η φίλη μου ανακάλυψε το φθινόπωρο πως όταν βάζεις το δάκτυλο παρατεταμένο μέσα στο κλουβί το πουλί τα παίρνει κρανίο και αρχίζει τα δαγκώματα και το σκούξιμο.
Να μη το κάνει τότε..
Ένδειξη κυριαρχίας στο χώρο του και φυσικά προστασίας σας κάνει.
Κι εσείς μπορεί να γελάτε.. αυτό όμως σίγουρα όχι.
Αν δεν ξέρουμε τη γλώσσα του σώματος που χρησιμοποιούν τα ζώα μας... Να μην τα πιέζουμε...
off ...
Χιμπατζής (αν δεν κάνω λάθος) σκότωσε τον άνθρωπο που επί πολλά χρόνια του μιλούσε χαμογελώντας... επειδή το χαμόγελο είναι ένδειξη επιθετικότητας στο είδος του.
 
Με ενδιαφέρει αν μπορούσε να γίνει πιο "καραμανλικός",όπως όταν γεννήθηκε, δηλαδή με σκούρο σκουφί σαν φρύδια. Γίνεται αυτό με φυσικό τρόπο μέσω κάποιας τροφής;
Όπως είναι, είναι πανέμορφος και τέλειος! Φτου φτου! Μην του δώσεις τίποτα για να αλλάξει τέτοια ομορφιά!

Αυτή η συμπεριφορά είναι ανταγωνισμός,έτσι κάνουν όταν είναι πυρωμένα;
Έτσι κάνουν σαν ένδειξη ότι : "κοίτα φίλε τραγουδάω πιο δυνατά από εσένα!". Και ναι είναι ανταγωνισμός. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και πυρωμένος.. Πυρωμένα είναι όταν τραγουδάνε και χοροπηδάνε ταυτόχρονα προς το θηλυκό! Σαν καραγκιόζιδες 😀 :D

όταν βάζεις το δάκτυλο παρατεταμένο μέσα στο κλουβί το πουλί τα παίρνει κρανίο και αρχίζει τα δαγκώματα και το σκούξιμο.
Το κλουβί είναι ο χώρος του είναι το σπίτι του και δε θέλει να μπαίνει κανένα δάχτυλο, κανένας εισβολέας! Καλό θα ήταν να μην τον συγχύζεται γιατί για εκείνον δεν είναι παιχνίδι... αλλά επιθετικότητα και του προκαλεί στρες! Καλύτερα ηρεμία και να μην τον τσιγκλάτε...
 
Όπως υποπτευόμουν.
Φυσικά και δεν θέλω να το κάνω κόκκινο, ουτε να χρησιμοποιήσω ποτέ χρωστικές. Ρώτησα απλά γιατί μέσω των άρθρων που διαβάζω μου είναι κάπως δύσκολο να κάνω ταυτοποίηση, πχ δεν είναι λεμονί όπως by the book είναι ένα κίτρινο καναρίνι.Αλλού λένε μην βάζετε κίτρινα με κόκκινα γιατί γίνεται "συγχώνευση" των γονιδίων, αλλού οτι τέτοιου είδους πουλιά είναι χρήσιμα σε μακροπρόθεσμες αναπαραγωγικές διαδικασίες(που δεν έχω ιδέα). Έκανα την ερώτηση απλώς για να μου πείτε αν φαίνεται οτι κάποιος πρόγονος ήταν κόκκινος,τίποτε άλλο. Σχετικά με το σκουφί, χρωματίζεται/αποχρωματίζεται μέσω της τροφής; Εστω εγκυκλοπαιδικά;Είναι χιονέ, καλά κατάλαβα;
Σχετικά με την βρώμη,θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας, που είναι και νόμος για μένα,ωστόσο θα έχω μείνει και με την απορία πώς κάνω κακό προσθέτοντας αμυλούχο σπόρο, σχεδόν ίδιο με το ασπούρι που είναι και η συντριπτική βάση κάθε μείγματος. Μιλάω για το καναρίνι, για το καρδερινοκάναρο έχω τροφή για καρδερίνες(manitoba) που την αραιώνω με 400g ασπούρι και βρώμη σύνολο στο 1kg.

Σαν καραγκιόζης κάνει Αλίκη, χοροπηδάει, αλλά έχω και θεληματικό πηγούνι.

Κατα τα άλλα θα τραβήξω μια εκτύπωση και θα την αφήσω κομοδίνο να κόψω αντιδράσεις.
 
το όλο thread Αλίκη, γιατί αν αρχίσω τα μήν αυτό, μήν το άλλο,όπως κάνω ήδη, δεν προκειται να την πείσω να ξεκολλήσει απο το πείραγμα-έτσι όμως απαλά στο κομοδίνο, είναι πιο μπρεχτικό και με επίκληση στην αυθεντία.
 
Θα έλεγα οτι πρόκειται φυσικά για ένα Γερμανικό σκουφάτο. Η χρωματική του ποικιλία είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΙΒΟΥΑΡ . Το πτέρωμά του είναι non intensive. Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για ένα πολύ αξιοπρόσεκτο πουλάκι. Ωραίο πτέρωμα, σπουδαίος σωματότυπος, καλό Ιβουάρ αλλά ΜΕΤΡΙΟ σκουφί.
-Το χρώμα του σκουφιού μπορεί ν' αλλάξει μόνον μέσω ενός επιλεκτικού ζευγαρώματος. Οχι διατροφικά.
 
Η χρωματική του ποικιλία είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΙΒΟΥΑΡ .
Άλλα τα μάτια του κριτή...
Εμένα μου θύμισε κακοβαμμένο (με αυτές τις κόκκινες βιταμίνες του εμπορίου)... Το συναντώ κάπως συχνά σαν φαινόμενο...
Υπάρχει τέτοια περίπτωση @mgerom?
 
Άλλα τα μάτια του κριτή...
Εμένα μου θύμισε κακοβαμμένο (με αυτές τις κόκκινες βιταμίνες του εμπορίου)... Το συναντώ κάπως συχνά σαν φαινόμενο...
Υπάρχει τέτοια περίπτωση @mgerom?
Φυσικά υπάρχει. Αλλα δεν έχει την ομοιομορφία που έχει εδώ η απόχρωση. Ιδιαίτερα στον λαιμό και στο κεφάλι.
 
E Καλά τώρα, δεν κάνουμε κρίση εδώ. Μια γνώμη λέμε και μάλιστα απο φωτό. Δεν απέχει το κακοβαμένο κόκκινο απο το λερωμένο κίτρινο και το Ιβουάρ. Μη το κάνεις θέμα, σιγά.
 
Χιμπατζής (αν δεν κάνω λάθος) σκότωσε τον άνθρωπο που επί πολλά χρόνια του μιλούσε χαμογελώντας... επειδή το χαμόγελο είναι ένδειξη επιθετικότητας στο είδος του.

Γορίλας ήταν και επρόκειτο για γυναίκα που την τραυμάτισε.
 
Θα έλεγα οτι πρόκειται φυσικά για ένα Γερμανικό σκουφάτο. Η χρωματική του ποικιλία είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΙΒΟΥΑΡ . Το πτέρωμά του είναι non intensive. Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για ένα πολύ αξιοπρόσεκτο πουλάκι. Ωραίο πτέρωμα, σπουδαίος σωματότυπος, καλό Ιβουάρ αλλά ΜΕΤΡΙΟ σκουφί.
-Το χρώμα του σκουφιού μπορεί ν' αλλάξει μόνον μέσω ενός επιλεκτικού ζευγαρώματος. Οχι διατροφικά.
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και τις παρατηρήσεις σας. Σίγουρα έχω αρκετά να διαβάσω επι του θέματος.Αν μπορούσατε, εσείς ή ο οποισδήποτε, να αναφέρετε επιγραμματικά κάποιες πιθανές αναπαραγωγικές προοπτικές που θα μπορούσα να έχω θα ήμουν ευγνώμων.
Εχω μηδενική εμπειρία, κανένα ζευγάρωμα δηλαδή.Άπλως αναζητώ ένα μπούσουλα να μελετήσω και να βρώ αυτό που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω.
 
@Deukalion αν δεχτούμε πως εσφαλμένα και βιαστικά έκρινα λάθος στο δεύτερο ποστ... Τότε έχεις στα χέρια σου ενα εργαλείο. Έτσι η αλλιώς μου αρέσει το καπέλο του. Με δεδομένη την αδυναμία μου στα λοφιοφόρα θα ήθελα μερικές ακόμη κοντινες φωτογραφίες του. Όσο για το χρωματισμό του καπέλου δυστυχώς δεν εξαρτάται από μας ή τις επιλογές μας αλλά από το τι γενετικά κουβαλά το φιλαράκι μας. Αν στο ίδιο ποστ εισέπραξες αρνητική διάθεση παρακαλώ πολύ να την αγνοήσεις. Δε είχα τέτοια πρόθεση... ειναι δυσκολος ο γραπτός λόγος. Εντάξει;
 
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και τις παρατηρήσεις σας. Σίγουρα έχω αρκετά να διαβάσω επι του θέματος.Αν μπορούσατε, εσείς ή ο οποισδήποτε, να αναφέρετε επιγραμματικά κάποιες πιθανές αναπαραγωγικές προοπτικές που θα μπορούσα να έχω θα ήμουν ευγνώμων.
Εχω μηδενική εμπειρία, κανένα ζευγάρωμα δηλαδή.Άπλως αναζητώ ένα μπούσουλα να μελετήσω και να βρώ αυτό που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω.
H ποικιλία αυτή των καναρινιών είναι δισυπόστατη. Πατάει με το ένα πόδι στην κατηγορία D (καναρίνια χρώματος) και με το άλλο στην κατηγορία E (καναρίνια εμφάνισης). Ενα καλό ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΚΟΥΦΑΤΟ σαν το δικό σου, πρέπει να είναι ένα τέλειο δείγμα της ποικιλίας χρώματος που ανήκει και να έχει ένα σκουφί συγκεκρημένων προδιαγραφών. Αρα η αρχική επιλογή, πρέπει να δίνει προσοχή σ' αυτούς τους δυό παράγοντες. Για κάποιους λόγους (αν θέλεις μπορώ να αναφερθώ σ' αυτούς) το ζευγάρι πρέπει να αποτελείται απο ένα πουλάκι με σκουφί και ένα ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΦΙ . Ετσι το όλο βάρος για την απόκτηση θηλυκού, πρέπει να το ρήξεις στο χρώμα και στην ποιότητα πτερώματος. Μπορείς να ψάχνεις για ένα θηλυκό Κόκκινο έντονο ή για κάποιο Κόκκινο Ιβουάρ έντονο.
 
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Για τα σκουφάτα γνωρίζω την διαδικασία επίσης το δικό μου καναρινάκι,όπως το πιάνω στο χέρι, φαίνεται οτι επιβεβαιώνει τον κανόνα χιονέ-μαλακό φρέρωμα άρα ορθά μου επισημαίνετε να ζευγαρώσει με έντονο-σκληρό φτέρωμα. Πάντως καθώς έψαξα εχθές για κοκκινο ιβουαρ στο forum. Βρήκα τα παρακάτω με τα οποία ουδεμία σχέση έχει το καναρίνι μου.
https://community.petbirds.gr/threads/Κόκκινα-ΕΝΤΟΝΟ-και-ΙΒΟΥΑΡ-για-σύγκριση.26388/
https://community.petbirds.gr/threa...ρες-κομπολόι-δίχως-χάντρες.23000/#post-252154
Οι μεταλλάξεις χρώματος μου έιναι προσωπικά εξαιρετικά δύσκολες να κατανοηθούν και να αναγνωριστούν. Έχω βρεί νομίζω όλα τα βιβλία για καναρίνια στα ελληνικά και διαβάζω,ξανά και ξανά τα άρθρα εδώ. Εύχομαι η επικείμενη συνάντηση να λάβει χώρα και να αναπτερώσει το ηθικό μου.
 
Εύχομαι η επικείμενη συνάντηση να λάβει χώρα και να αναπτερώσει το ηθικό μου.
Θα λάβει χώρα αν έχουμε πολλές συμμετοχές... Αλλά και 5 άτομα να είμαστε δε βρίσκω το λόγο να μην έρθεις! Θα μας κάνει φροντιστηριακό μάθημα ο κύριος Μάκης! :D
 
@Deukalion αν δεχτούμε πως εσφαλμένα και βιαστικά έκρινα λάθος στο δεύτερο ποστ... Τότε έχεις στα χέρια σου ενα εργαλείο. Έτσι η αλλιώς μου αρέσει το καπέλο του. Με δεδομένη την αδυναμία μου στα λοφιοφόρα θα ήθελα μερικές ακόμη κοντινες φωτογραφίες του. Όσο για το χρωματισμό του καπέλου δυστυχώς δεν εξαρτάται από μας ή τις επιλογές μας αλλά από το τι γενετικά κουβαλά το φιλαράκι μας. Αν στο ίδιο ποστ εισέπραξες αρνητική διάθεση παρακαλώ πολύ να την αγνοήσεις. Δε είχα τέτοια πρόθεση... ειναι δυσκολος ο γραπτός λόγος. Εντάξει;
Οι παρεξηγήσεις είναι για να λύνονται, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Κατανοώ πως υπάρχει μια γενικευμένη χρήση χρωστικών είτε απο πρόθεση είτε απο άγνοια απο διάφορους ερασιτέχνες και οτι κινείστε στο πνεύμα προστασίας αυτων των πουλιών απο τους ιδιοκτήτες τους.
Να ξεκαθαρίσω πως δεν με νοιάζει αν εν τέλει το πουλάκι είναι κάπως ξεχωριστό απλώς επειδή σκέφτομαι να προβώ σε αναπαραγωγή του χρόνου θέλω να ξέρω σε κάθε περίπτωση τί κάνω και γιατί το κάνω.
Λοιπόν δεν έχω δώσει ποτέ τίποτε κόκκινο, αυγοτροφή ή χημεία, ούτε παντζάρι, ουτε καρότο δεν τρώει. Στο αυγό τρώει μόνο ασπράδι, ελάχιστο κρόκο, δεν δίνω bella di note. (ακόμη και το καρδερινοκάναρο που έχω κίτρινο είναι σε σχέση με ότι βλέπω σε μπακάλικα και petshops).
Κάπου έχω διαβάσει πως και η βρώμη κάτι κάνει και βάφει, σωστά; Αν χρωματίστηκε μπορεί να έγινε επειδή είναι μεγαλωμένο στο χέρι απο 15 ημερών, με κρέμα και επικουρικά με πολτοποιημένο κρόκο αυγού. Θα στείλω και άλλες φωτογραφίες.
Ευχαριστώ πολύ.

Θα λάβει χώρα αν έχουμε πολλές συμμετοχές... Αλλά και 5 άτομα να είμαστε δε βρίσκω το λόγο να μην έρθεις! Θα μας κάνει φροντιστηριακό μάθημα ο κύριος Μάκης! :D
Θα έρθω Αλίκη και έτσι όπως πάει θα φέρω και τον μικρό στον ώμο μου.
 
Back
Top