Αναπαραγωγή Διάφορες ερωτήσεις για τα Budgie μου

mariamil1978

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
14
Πόλη
Τυμπάκι
Γεια σας. λοιπόν τα παπαγαλάκια μου έχουν 2 μικρά καμιά δεκαριά μέρες τώρα. Το ζευγάρι ζευγαρώνει πάλι κάθε μέρα και θα ήθελα να ρωτήσω:
μπορώ να αλλάξω φωλιά να βάλω μια άλλη που να μην ζεσταίνονται πολύ;
η θηλυκιά θα κάνει πάλι αυγά;
είχα άλλο ένα αρσενικό μαζί και χτες πήρα μια άλλη θηλύκια την οποία την έβαλα χωριστά γιατί έτσι μου είπαν. της έβαλα τον αρσενικό μαζί άλλα το κλουβί είναι μικρο και δεν είναι πολύ άνετα εκεί μέσα. μπορώ να τα βάλω όλα μαζί;
πολλές ερωτήσεις το ξερω αλλά παρακαλώ για την βοήθεια σας, Ευχαριστώ.
 
Μαρία,
Όχι, δεν θα βάλεις τα πουλιά όλα μαζί. Το ζευγάρι με τα μικρά σε ένα κλουβί μόνοι τους.
Το νέο πουλάκι, καλά θα ειναι να μείνει 40 ημέρες σε καραντίνα, μόνο του σε δικό του κλουβί και με αυστηρά δικά του σύνεργα, πχ ποτίστρα, ώστε αν έχει κάποιο μολυσματικό παράγοντα να φανεί και να μην τον μεταδόσει στα υπόλοιπα πτηνά σου.
Αν αγοράσεις κλουβια, φρόντισε να έχουν αποσπώμενο συρταρωτό πάτο και ομοίως σχάρα, που θα ειναι εύκολα στο καθάρισμα και να ειναι μήκους περίπου 60 εκατοστων.Αν χρειαστείς προτάσεις, είμαστε στη διάθεση σου.
Φωλιά δεν γίνεται να αλλάξεις, και καλό θα ήταν γενικά να αποφύγεις τις μετακινήσεις όσο έχουν μωρά ή αυγά. Πιθανά το θηλυκό σου θα προχωρήσει σε επόμενη γεννα.
 
Back
Top