Αναπαραγωγή Διαδικασία αναπαραγωγής ζευγαριού budgie

Ελευθερια Ρ

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2014
Μηνύματα
367
Πόλη
Πάτρα
Φετος τον Ιανουαριο αποφασισα να βαλω το ζευγαρι budgie μου σε διαδικασια αναπαραγωγης. Τους εχω βαλει φωλια και ξεκινησα να φτιαχνω την αυγοτροφη. Το θεμα ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που βαζω το ζευγαρι να αναπαραχθει και δεν ξερω αν θα εχω καλο αποτελεσμα εφοσον δεν εχω καθολου εμπειρια. Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας.


Ευχαριστω εκ των
προτερων.:)
 
που βρίσκονται τα πουλιά, είναι πειρωμενα, έχουν την κατάλληλη διατροφή ;
 
που βρίσκονται τα πουλιά, είναι πειρωμενα, έχουν την κατάλληλη διατροφή ;
Το ζευγαρι ειναι ετοιμο απο οτι βλεπω στον χαλινο του θυλικου. Εχω αρχισει να τους βαζω αυγοτροφη, σουπιοκοκαλο ειχαν παντα. Δεν ξερω τι αλλλο να κανω! Μη με παρεξηγεισετε για τα ορθ.λαθη 13 ειμαι.😛
 
ε και εγω ποσο είμαι, δευτερα πας;

μπορεις να βαλεις φωτο από τους χαλινους
 
Πολλά πράσινα χορταρικά εκτός από σπανάκι, την αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, καθαριότητα σχολαστική γιατί αν γεννήσουν αναγκαστικά θα παραμεληθεί το κλουβί και σταθερή θέση χωρίς καθόλου μετακινήσεις και σχετική ηρεμία στο δωμάτιό τους.
Να είναι φωλιά έτσι τοποθετημένη να μπορείς να την ανοίγεις χωρίς να τα ενοχλείς.
Να αγοράσεις υγρό ασβέστιο να υπάρχει στο σπίτι, μην δώσεις προκαταβολικά, λίγο ωμό σουσαμάκι που και που στην αυγοτροφή για την ενίσχυση του ασβεστίου.
Αν έχεις ισχυρή θέρμανση και ξηρό περιβάλλον, όταν θα δεις τα πρώτα αυγά, να έχεις ένα λεκανάκι, μπωλάκι με νερό σχετικά κοντά στο κλουβί.
Αυτά, όλα τα άλλα θα τα κάνουν μόνα τους.

Μη με παρεξηγεισετε για τα ορθ.λαθη 13 ειμαι.😛
Εσύ Ελευθερία μου, μέχρι στιγμής, μόνο ένα μικρό έκανες "θηλυκού". Κάποιοι άλλοι όμως... Ονόματα δεν λέμε :)
 
μπορεις να βαλεις φωτο από τους χαλινους
Ο χαλινος του θυλικου ειναι μπεζοκαφε και του αρσενικου μπλε σκουρο.
Πολλά πράσινα χορταρικά εκτός από σπανάκι, την αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, καθαριότητα σχολαστική γιατί αν γεννήσουν αναγκαστικά θα παραμεληθεί το κλουβί και σταθερή θέση χωρίς καθόλου μετακινήσεις και σχετική ηρεμία στο δωμάτιό τους.
Να είναι φωλιά έτσι τοποθετημένη να μπορείς να την ανοίγεις χωρίς να τα ενοχλείς.
Να αγοράσεις υγρό ασβέστιο να υπάρχει στο σπίτι, μην δώσεις προκαταβολικά, λίγο ωμό σουσαμάκι που και που στην αυγοτροφή για την ενίσχυση του ασβεστίου.
Αν έχεις ισχυρή θέρμανση και ξηρό περιβάλλον, όταν θα δεις τα πρώτα αυγά, να έχεις ένα λεκανάκι, μπωλάκι με νερό σχετικά κοντά στο κλουβί.
Αυτά, όλα τα άλλα θα τα κάνουν μόνα τους.
Ευχαριστω πολυ Μαρια. Θα σας ενημερωνω καθε μερα ωστε να εχετε ολοι νεα απο τις εξελιξεις σε περιπτωση που χρειαστω βοηθεια. (σιγουρα θα χρειαστω)😛
 
Γεια σου Ελευθερια!
Με το καλο τα πουλακια σου!
Τι ηλικια εχουν τα παπαγαλακια σου; αν επιτρεπεται! 😛
Εχω κι εγω ενα ζευγαρακι κ ειναι 11 μηνων!
 
Γεια σου Ελευθερια!
Με το καλο τα πουλακια σου!
Τι ηλικια εχουν τα παπαγαλακια σου; αν επιτρεπεται! 😛
Εχω κι εγω ενα ζευγαρακι κ ειναι 11 μηνων!
Το θηλυκο(Το εγραψα σωστα!) ειναι περιπου ενος ετους ισως λιγο παραπανω οπως και το αρσενικο.:)
 
Νομίζω Βασίλη για τα δικά σου φταίει η τοποθεσία του κλουβιού. Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο. Ίσως όταν ζεστάνει ο καιρός να διορθωθούν.
 
Νομίζω Βασίλη για τα δικά σου φταίει η τοποθεσία του κλουβιού. Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο. Ίσως όταν ζεστάνει ο καιρός να διορθωθούν.

Μαρια μακαρι να ειναι αυτο με την τοποθεσια του κλουβιου τους..
Σημερα ξεκινησα να κολλαω γωνιες για να τοποθετησω ξυλινη επενδυση και να βιδωθουν στον σκελετο του κλιμακοστασιου.
Ελευθερια συγνωμη που σου χαλαω το ποστ ☹
 
Ακομα δεν μπαινουν στην φωλια. Ισως επειδη εχω βαλει τη φωλια απο την εξωτερικη πλευρα του κλουβιου ωστε να μη πιανει χωρο. Η εισοδος για να μπουν στην φωλια ειναι μεσα στο κλουβι. Δεν καταλαβαινω, τι κανω λαθος;☹ Ο χαλινος του θηλυκου δειχνει οτι ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη.
 
Ποια εννοεις ως εξωτερικη πλευρα του κλουβιου; Στα μπατζι παντα απ'εξω βαζουμε τις φωλιες. Μην αγχωνεσαι, οταν αρχισει το φλερτ, τα ταΐσματα και τα ζευγαρωματα θα αναγκαστει το θηλυκο να ψαξει για φωλια σε σκοτεινο σημειο και τοτε θα μπει.
 
Ποια εννοεις ως εξωτερικη πλευρα του κλουβιου; Στα μπατζι παντα απ'εξω βαζουμε τις φωλιες. Μην αγχωνεσαι, οταν αρχισει το φλερτ, τα ταισματα και τα ζευγαρωματα θα αναγκαστει το θηλυκο να ψαξει για φωλια σε σκοτεινο σημειο και τοτε θα μπει.
Εννοω οτι το η φωλια ειναι εξω απο το κλουβι και η εισοδος για να μουν μεσα ειναι μεσα στο κλουβι. Ειπα να βαλω μονο την εισοδο μεσα ωστε να μη πιανει χωρο. (Αν εβαζα ολοκληρη τη φωλια μεσα δεν θα ειχαν χωρο να κουνηθουν)
 
Καλημερα Ελευθερια!
Αν θελεις δειξε μας πως ειναι η φωλια και το κλουβι που εχεις τα παπαγαλακια σου μεσα.
Επισης να ξερεις οτι μολις ειναι το θηλυκο ετοιμο θα μπει μεσα αλλα για να ζευγαρωσουν θα πρεπει να ειναι ετοιμο και το αρσενικο.
Εσυ συνεχεισε να τους κανεις καλη διατροφη και ολα τα υπολοιπα θα ερθουν απο μονα τους.
Μην βιαστης να κανεις αναπαραγωγη, αστα καπου σταθερα χωρις να τα ενοχλεις.
 
Back
Top