Αναπαραγωγή Διαδικασία αναπαραγωγής λούγαρων

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Εχω κάτι λουγαρακια σε ένα κλουβι,όπως έχω αναφερει κ σε ένα προηγούμενο ποστ, με χωρισμα. Από ότι έχω παρατηρήσει συνέχει δίνουν φιλιά το ένα στο άλλο κ ταιζονται μέσα απ το χώρισμα. Τι μου προτείνετε να κάνω να συνεχίσω να τους έχω το χώρισμα η να το αφαιρέσω; κ κάτι άλλο πότε μου προτείνετε να βάλω την φωλια ή τις φωλιές για να επιλέξουν ποια τους βολεύει, κ πότε να βάλω το νήμα;
 
Ηλία πιστεύω ότι εδώ και πολύ καιρό έπρεπε να τα έχεις ενώσει και να έχεις βάλει φωλιές. Προσωπικά τα ιθαγενή δεν τα βάζω ποτέ με χώρισμα. Ετοιμάζω το κλουβί με τις φωλιές και την κάλυψη και μετά τα βάζω μαζί. Τα παρατηρώ τις πρώτες 2 μέρες και αν ταιριάζουν (δηλαδή δεν μαλλώνουν) τα αφήνω μαζί. Μόνο σε περίπτωση που μαλλώνουν τα χωρίζω και αλλάζω τα ζευγάρια. Πάντως τώρα είναι κάπως αργά για να ξεκινήσεις αναπαραγωγή. Ακόμη και να πάνε όλα καλά αν κάνουν αυγά τα μικρά θα βγουν αρχές Ιουλίου, μέσα στην καρδιά του καλοκαιριού δηλαδή.
 
Ειδικά εάν θα τους κάνεις διατροφή για αναπαραγωγή,
προσοχή στις παχυντικές τροφές.
Τα λούγαρα παχαίνουν πολύ εύκολα.
 
Ρε παιδια να σας ρωτησω. Τα έβαλα το πρωι μαζι κ τους έβαλα κ το ΄νήμα. Η θηλική μέσα σε 7 ώρες την ετοίμασε την φωλιά, όμως ο αρσενικός δεν την κυνηγάει να την βατέψει κ πιστεύω ότι ίσως δεν έχει πυρώσε. τί μου προτείνετε να κάνω να τα αφήσω να δώ τι γίνεται μήπως κάνει κάτι ο αρσενικός κάτι ή να βάλω καποιο πυρωμενο καναρίνι να κάνει την δουλειά;
 
αν τον βλεπεις οτι δεν θελει βαλε καλυτερα ενα πυρωμενο!
 
Θα σου πω την εντελώς προσωπική μου άποψη : Άσε το αρσενικό λούγαρο. Αυτό το λέω γιατί πιστεύω ότι είναι κρίμα να έχεις μια ελπίδα να ζευγαρώσεις λούγαρα και να βγάλεις τελικά λουγαροκάναρα. Επίσης παρατήρησέ τα από απόσταση. Τα λούγαρα δεν είναι καναρίνια και μόνο αν είναι πάρα πολύ ήρεμα θα τα δεις να ζευγαρώνουν. Γενικά ο αρσενικός σου κελαηδάει; Η συχνότητα του κελαηδήματος είναι μια ένδειξη πυρώματος. Πάντως έχεις δύο πουλιά που έχουν ταιριάξει και μία θηλυκιά που σου κάνει φωλιά. Ακόμη και φέτος να μην κάνουν κάτι πιστεύω ότι η φετινή προσπάθεια θα είναι μια επένδυση για του χρόνου. Κι αν τα πουλιά ζευγαρώνουν και απλά δεν τα έχεις δει; Θα χαλάσεις τέτοιο ζευγάρι; Τα δικά μου τα λούγαρα πάντως ζευγαρώνουν κυρίως πολύ πρωινές ώρες (αλλά εγώ έχω πρόβλημα με τις θηλυκές), γύρω στις 7:00. Όλη την υπόλοιπη μέρα δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν.
 
Αν κρίνω απ το κελάηδημα δεν νομίζω να είναι πυρωμένο καθώς όταν το έχω μόνο του κελαηδάει πολύ περισσοτερο αν κ τώρα δεν μπορείς να πείς ότι δεν κελαηδαει καθόλου. Πάντως θα τα παρατηρήσω έτσι όπως μου ειπατε κ θα δω τι θα κάνω. Αμα τελικά αποφασίσω να βάλω καναρινι πυρωμένο τι χρώμα μου προτείνετε. κ κάτι άλλο έχει κανείς φοτο από λουγαροκάναρο.
 
Λούγαρο με Λευκό Καναρίνι
http://www.geocities.com/mules_hybrids/0118.jpg (Geocities closed in 2009)
Θα βρεις σχεδόν τα πάντα εκεί μέσα για υβρίδια.
http://www.geocities.com/mules_hybrids/
Στα δικά σου βέβαια έχει μια διαφορά, ότι το θηλυκό είναι το λούγαρο. Μπορεί να πάρεις κάπως διαφορετικά αποτελέσματα.
 
Και εγώ εχω βάλει να ζευγαρώσουν λούγαρα αλλα δεν βλέπω φως το καλο είναι οτι δεν τσακώνονται
 
Τα παρατηρησα χτες κ είδα ότι καπως πηγε ο αρσενικός να την βατεψει την ώρα που έτρωγε όμως έκεινη τον απέφυγε κ επίσης νομλιζω ότι η θηλυκή ίσως να έχει μια μικρή τάση επιθετικότητας προς τον αρσενοκό. Κ κάτι άλλο το πρωίμ απ ότι άκουγα ο αρσενικός κελαηδαγε όλη την ώρα όμως δεν τα παρατήρησα να δω αν ζευγαρώνουν για να μην τα ενοχλήσω. Ολα αυτά ε'ιναι δείγματα του ότι είναι πυρωμένος κ ο αρσενικός ή απλώς έτυχε; Κ κάτι άλλο η θυλική έχει 2 μέρες έτοιμη την φωλιά σε πόσες μ'ερες περιπου θα γεννήσει;
 
Ειδικά εάν θα τους κάνεις διατροφή για αναπαραγωγή,
προσοχή στις παχυντικές τροφές.
Τα λούγαρα παχαίνουν πολύ εύκολα.
συμφωνω πριν 3-4 μηνες εχασα ενα λουγαρακι απο παχυσαρκεια:). Ηλια και εγω πιστευω οτι ειναι αργα για αναπαραγωγη και εγω εχω ενα ζευγαρι καναρινια και ειπηδη ειναι αργα και θα τα λεπορουσα αν τα ζευγαρωνα και χθες του εβγαλα την φωλια απο τα κλουβι.
 
H 8ulhki teleiwse tn fwlia k klw8ei kanonika. O arsenikos exei trela8ei st kelahdhma( malon twra purwse). Na sas rwtisw twra: me auta ta dedomena an h prwth genna dn bgei afou twra exei purwsei o arsenikos na proxwrisw se deuteri genna, 8a einai kanonikh? K kati allo poses meres xreiazontai gia na bgoun t auga?
 
Δεν είναι απαραίτητο να πύρωσε τώρα. Μπορεί κάλλιστα να έκανε τη δουλειά του σιωπηλά. Πάντως και αυτή η γέννα αργά έγινε, για άλλη μετά από αυτή είναι σαν γκιλοτίνα για τα πουλάκια! Έχεις ένα καλό ζευγάρι, δεν αξίζει να το χάσεις από πτερόροια (γιατί αν μπει στην πτερόροια εξαντλημένη η θηλυκιά μπορεί και να την χάσεις), μπορείς να το βάλεις και του χρόνου και με την κατάλληλη προετοιμασία να πάρεις 3 γέννες χωρίς πολύ κόπο. Γιατί να ρισκάρεις;
 
Back
Top