Γενικά Διακοπές με τα budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marapo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marapo

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2020
Μηνύματα
1.059
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Πρώτη φορά διακοπές με τα μικρά μου κι έχω κάποιες απορίες. Για αρχή να πω ότι θα φύγουμε για 15 ημέρες, το ταξίδι θα είναι με αυτοκίνητο και θα διαρκέσει 2 με 2.30 ώρες περίπου. Η βασική ερώτηση είναι αν υπάρξει πρόβλημα να τα έχω σε μικρότερο κλουβι για τόσες ημερες. Έχω αυτό το κλασικό που δίνουν όλα τα πετ σοπ όταν αγοράζουμε budgie. Η άλλη λύση είναι επειδή θα πάμε με δύο αυτοκίνητα (ο σύζυγος δουλεύει) δεν ξέρω αν γίνεται να βάλει την 68αρα ζευγαρωστρα στα πίσω καθίσματα και να την δέσει με ζώνες. Η ιδέα με φοβίζει λίγο αλλά δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς. Αλλιώς το μικρό κλουβι θα το κρατάνε τα παιδιά μου στο πίσω κάθισμα. Τι θεωρείτε είναι το καλύτερο γι' αυτά;
 
Καλησπέρα @marapo εγω προσωπικά επειδή βλεπω πως κ το ταξειδι σου θα ειναι 2 με 2,5 ώρες, θα φοβόμουν να αφήσω τα παιδιά να κρατάνε το κλουβι καθαρά και μόνο για λόγους ασφαλείας.
 
@kom Το αυτοκίνητο είναι μικρό και το κλουβί σχεδόν θα ακουμπάει στα καθίσματα. Μου φαίνεται πιο σωστό να αισθάνονται την σιγουριά ότι είμαστε μαζί τους. Υπολογίζω βέβαια ότι θα σταματάμε να τους δίνω νεράκι και να ηρεμούν λίγο. Οπότε το δίωρο θα γίνει τρίωρο.😁
 
αν γίνεται να βάλει την 68αρα ζευγαρωστρα στα πίσω καθίσματα και να την δέσει με ζώνες. Η
Γίνεται.
Το έχω κάνει αρκετές φορές, χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Απλώς επειδή στα περισσότερα αυτοκίνητα τα καθίσματα δεν είναι επίπεδα να πεις στον σύζυγο να βάλει μια χοντρή πετσέτα κάτω από το κλουβί την οποία θα την προσαρμόσει έτσι ώστε να δημιουργηθεί επίπεδη επιφάνεια ανάμεσα από το κλουβί και το κάθισμα.
Άν κατά την διάρκεια του ταξιδιού διαπιστώσεις ότι είναι ανήσυχα μπορείς να τα σκεπάσες με ένα σεντόνι.
Καλό ταξίδι.🙋🙋
 
@Vada Σε ευχαριστώ. Αργεί λίγο το ταξίδι (αρχές Αυγούστου) αλλά επειδή κλείσαμε μόλις τα δωμάτια, προσπαθώ να το οργανώσω στο μυαλό μου για να είμαι προετοιμασμένη. Είμαι αγχωδης τύπος, ανυπομονώ και για τις διακοπές, καταλαβαίνεις.😁
 
Και εγώ έχω δέσει κλουβι με ζώνες (βέβαια καθόμουν και πίσω) πάντως 3,5 ώρες να το κρατάνε τα παιδιά είναι αδύνατον 😂 εγώ πιάστηκα στο μισάωρο. Ότι κι αν αποφασίσετε τα μικρά θα είναι μια χαρά (παιδιά και πτηνά) είτε το κλουβι τους να πάρετε είτε κάποιο πιο μικρό θα είναι ενταξει. Καλά να περάσετε!
 
@marapo Εγώ θα έπαιρνα και τα δυο. Στο ταξίδι τα πουλάκια στο μικρό και μπροστά με ζώνη και το μεγάλο πίσω μαζί με τα παιδιά δεμένο όπως είπες. Αν φαίνεται υπερβολικό τότε το μεγάλο. Όπως και να χει καλά να περασετε! ❤️
 
@Tony Forpus Νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο για τα μικρα. Τα αλλα μικρα (παιδια εννοω) ας ταλαιπωρηθουν λιγο, ετσι ειναι οι ευθυνες. Με αγχωνει ομως η συχνη αλλαγη κλουβιου μια που ειναι αγρια. Τελοσπαντων, ακομη το επεξεργαζομαι.😏
Σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες σας και τις προτασεις σας.
 
Ωχ τωρα με αγχωσες. Δεν εχω αλλη ζωνη. Δυο ζωνες εχει πισω για τα παιδια. Πως θα τα δεσω; Υπεθεσα οτι αν κρατανε το μικρο κλουβι στα ποδια τους θα τα καταφερουνε.
 
Ειλικρινα, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Στην περιπτωση μας, ισχυει χιλιοι καλοι χωρανε.😀
Φανταστειτε το suzukaki μου (alto παλιο) με 4 επιβατες, δυο παπαγαλακια και μπαγκαζια. Θα μεινουμε αξεχαστοι στα διοδια που δεν φτανω κιολας, βγαινω η μιση απο τα παραθυρο για να πληρωσω.😜
 
Παρόλο την μαυρισμένη ψυχή μας με όλα αυτά που συμβαίνουν, καταφέραμε και φύγαμε για τις διακοπές μας.
Τελικά, πήρε ο σύζυγός την ζευγαρωστρα με τα πουλάκια μας και τον γιο μου δίπλα να τα προσέχει. Την σκεπασαμε και αφήσαμε κενό μπροστά και δίπλα για να βλέπουν το παιδί και να αισθάνονται έστω λίγο ασφάλεια.
Ελπιζω αύριο, να ξεπεράσουν το σοκ του ταξιδιου και να βρουν τον καλό τους εαυτό.
Συν οτι οι τελευταίες ημέρες ήταν δύσκολες για αυτά. Μια ο καύσωνας, μετά ο καπνός. Υποφερανε κλεισμενα μέσα στο σπίτι.
Τους πήρα και πτυσσόμενο τραπεζάκι και είναι άρχοντες.
 
Μόλις τα βγάλαμε έξω και κελαηδανε και πετάνε πέρα δώθε! Το μόνο που είδα και δεν μου αρέσει είναι ότι στο θυληκο έχουν κολλήσει οι κουτσουλιές στην αμάρα και προσπαθεί επίμονα να τα βγάλει. Βάλαμε μπανιέρα μήπως την βοηθήσει. Θα την παρακολουθώ.
 
Το μόνο που είδα και δεν μου αρέσει είναι ότι στο θυληκο έχουν κολλήσει οι κουτσουλιές στην αμάρα και προσπαθεί επίμονα να τα βγάλει.
Ειναι κατι που συνεβη μετα το ταξιδι δηλαδη?
 
Τόσο πολύ ναι. Είχα δει δυο τρεις φορές όσο καιρό την έχω, αλλά έφευγαν αμέσως. Η αλήθεια είναι πάντα τσεκαρω κάτω το χαρτί και τους πισινους. Για σιγουριά.😝 Τώρα ξαναεχει και ελπίζω να μην δημιουργηθεί πρόβλημα μέχρι να γυρίσουμε. Τρώει κανονικά, φωνάζει και καθαρίζεται. Δεν βλέπω αλλαγή στην συμπεριφορά της.
 
Back
Top