Φροντίδα Διακοπές χωρίς τα παπαγαλάκια

Mariannatsak

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2021
Μηνύματα
247
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα. Επειδή θα πάω διακοπές μόνο 3 μέρες σκέφτομαι να τα αφήσω μόνα στο σπίτι. Αν λείπαμε πιο πολύ θα τα έπαιρνα μαζί μ. Τα έχω ξανά αφήσει μόνα τους 3 μέρες αλλά πρώτη φορά καλοκαίρι μήνα. Μπορείτε να με βοηθήσετε τι να προσέξω. Σκεφτομαι να τους αφήσω ανοιχτό τον ανεμιστήρα αλλά φοβαμαι μην πιάσει φωτιά συνέχεια ανοιχτός.
 
Για τρεις μέρες δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αρκεί να μην βρίσκονται σε χώρο που θα υπάρχει μόνιμο σκοτάδι επί 72 ώρες και να υπάρχει αρκετός αερισμός, ει δυνατόν διαμπερής (να κάνει ρεύμα) προκειμένου να ρίχνει τη θερμοκρασία του χώρου. Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν αυτά, φρόντισε μόνο να μη βρίσκεται στην κατεύθυνση του ρεύματος που τα δημιουργεί ο αέρας, αλλά κάπου παραδίπλα.

Καθάρισμα του κλουβιού μία μέρα πριν φύγετε, φρέσκια τροφή και νερό το πρωί και να περάσετε καλά.

Σκεφτομαι να τους αφήσω ανοιχτό τον ανεμιστήρα αλλά φοβαμαι μην πιάσει φωτιά συνέχεια ανοιχτός.
Οι πιθανότητες να πάρει φωτιά είναι ελάχιστες. Το όφελος επίσης. Ένας ανεμιστήρας δεν προσφέρει και πολλά πράγματα αν ανακυκλώνει τον ίδιο ζεστό αέρα σε ένα δωμάτιο χωρίς εξαερισμό.
 
Για τρεις μέρες δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αρκεί να μην βρίσκονται σε χώρο που θα υπάρχει μόνιμο σκοτάδι επί 72 ώρες και να υπάρχει αρκετός αερισμός, ει δυνατόν διαμπερής (να κάνει ρεύμα) προκειμένου να ρίχνει τη θερμοκρασία του χώρου. Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν αυτά, φρόντισε μόνο να μη βρίσκεται στην κατεύθυνση του ρεύματος που τα δημιουργεί ο αέρας, αλλά κάπου παραδίπλα.

Καθάρισμα του κλουβιού μία μέρα πριν φύγετε, φρέσκια τροφή και νερό το πρωί και να περάσετε καλά.
Έχω ένα παράθυρο με στόρια ευελπιστώ να μπαίνει αέρας. Πάντα τα καθαρίζω πριν φύγω. Αν αφήσω ανεμιστήρα είναι επίφοβο ;
 
Μην αφήσεις ανεμιστήρα, άσε 2 παράθυρα να κάνει ρεύμα αλλά φυσικά να είναι ασφαλές και το σπίτι. Βάλε 2-3 ταιστρες και ποτίστρες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αν έχεις τη δυνατότητα και μια κάμερα πιο πολύ για να μην έχεις άγχος άμα συμβαίνει κάτι.
 
Μην αφήσεις ανεμιστήρα, άσε 2 παράθυρα να κάνει ρεύμα αλλά φυσικά να είναι ασφαλές και το σπίτι. Βάλε 2-3 ταιστρες και ποτίστρες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αν έχεις τη δυνατότητα και μια κάμερα πιο πολύ για να μην έχεις άγχος άμα συμβαίνει κάτι.
Έχω κάμερα και έχω και ένα μπολάκι φια το κάθε πουλί.
 
Μια χαρά είσαι τότε, εγώ γενικά αφήνω 4 ταιστρες για 2 πουλιά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όπως επίσης οι ποτίστρες απτή ζεστή το νερό εξατμίζεται βάλε παραπάνω δεν χάνεις κάτι.
 
Back
Top