Φροντίδα Διακοπή ρεύματος σε εσωτερική εκτροφή

ΑΒΑΤΟΝ

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.549
Πόλη
Αθήνα
Διακοπή ρεύματος.

Τι κάνω; (εκτός τον σταυρό μου)

Και μη μου πείτε να βάλω φώτα ασφαλείας γιατί αν γίνει διακοπή ρεύματος το βράδυ θα ξυπνάνε χωρίς λόγο τα πουλιά.
 
Γιου πι ες. UPS - Βικιπαίδεια Για καμια ωρα εως και παραπανω για μερικες λαμπες χαμηλης καταναλωσης τυπου λεντ που εχεις.

Το έψαξα...

Περίπου στα 15 λεπτά περίπου (αν θυμάμαι) καλά.

Το είχα υπολογίσει με έναν ηλεκτρολόγο.

Μην ζητήσεις λεπτομέριες γιατί δεν θυμάμαι καθόλου περί watt της εκτροφής μου.

Και μην μου πεις να δώσω ένα σκασμό λεφτά για πολύ μεγάλο UPS γιατί δεν θα το κάνω.
 
Δεν νομιζω οτι εχεις κι αλλη λυση για τις διακοπες ρευματος αλλα ας περιμενουμε κι αλλες γνωμες. Και γεννητρια να σκεφτεις να βαλεις περισσοτερα θα πληρωσεις.
 
Υπάρχει ασφαλιστική δικλείδα που προϋποθέτει, αν φυσικά θυμάμαι καλά...
1. Φώτα ασφαλείας με όσο το δυνατό οικονομικότερη ισχύ κατανάλωσης. Τα Led σε αυτή τη κατάσταση πλεονεκτούν φοβερά πολλαπλασιάζοντας τις ώρες λειτουργίας από την διαθέσιμη ενέργεια του συσσωρευτή. Δεν ξέρω την ενεργειακή κατάσταση της μπαταρίας μου τώρα αλλά παλιά με κάλυπτε για 1 και κάτι ώρες με αποδεκτό φως για να φωλιάσουν αν βρίσκονται οριακά στη δύση... Αν φυσικά είναι μέρα απλά συνεχίζουν τις λειτουργίες τους κανονικά. Αν πάλι επανέλθει το ρεύμα... ελπίζω να ακολουθηθεί η κανονική και ρυθμισμένη διαδικασία.
2. Κύκλωμα με χρονοδιακόπτη λειτουργίας (αυτόνομος ενεργειακά) και ρελέ ή άλλο μηχανισμό που θα διασφαλίζει ο,τι τα φώτα ασφαλείας θα ανάψουν όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος στην κατάσταση "ΟΝ" του χρονοδιακόπτη και θα παραμείνουν σβηστά αν βρίσκεται στην κατάσταση "OFF". Δεν είμαι ειδικός... απ' όσα θυμάμαι. Μιλώντας αποκλειστικά για την δική μου εγκατάσταση γνωρίζω πως δουλεύουν με δυο διαφορετικά "ρεύματα" το κύριο 220volt, και το βοηθητικό 5volt αν δεν κάνω λάθος. Η διακοπή της ΔΕΗ γίνεται στα 220volt και όχι στο βοηθητικό ρεύμα που έχει δικό του συσσωρευτή (μπαταρία). Για αυτό άλλωστε στις διακοπές του ηλεκτρικού δεν χρειάζομαι να κάνω ρυθμίσεις κυκλωμάτων εκ νέου.
Νομίζω πως σε μένα δουλεύει μα ασφαλώς δεν είμαι σίγουρος... Δεν έτυχε ποτέ να γίνει διακοπή και να βρίσκομαι νύχτα εκεί.
Σήμερα ή το πολύ αύριο... Θα προκαλέσω μαι "διακοπή" να δω κι εγώ τις αντιδράσεις το κυκλώματος και τα ξαναλέμε.
Στις περιπτώσεις των διακοπών του ηλεκτρικού ρεύματος περισσότερο μ΄ανησυχεί η διακοπή της θέρμανσης του κλιματιστικού σε πρώτη φάση και αν είναι παρατεταμένη το σύστημα συναγερμού, που θα σηκώσει τον κόσμο.
 
Λοιπόν...

Μόλις μίλησα με κάποιον φίλο που έχει εσωτερική εκτροφή... Και έχει λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Γίνεται.

Παίρνεις ένα φωτιστικό ασφαλείας με 50 λεντάκια (αυτο έχει αυτός.)

Το ανοίγεις και συνδέεις ένα χρονοδιακόπτη ράγας μετά την μπαταρία του φωτιστικού και πριν τα λαμπάκια. Ετσι του δίνεις εντολή να ανάβει μόνο όταν θες εσύ. Ετσι απενεργοποιείς την ώρες της νύχτας.

Ξύπνιος ο μάγκας.

Θα μου στείλει και ένα σκαρίφημα με την συνδεσμολογία...όπου και θα αναρτήσω.
 
μεταχειρισμένες μπαταρίες αυτοκινήτου (όποια δε σηκώνει μίζα αλλά όχι τελείως ξεληγωμένη σου κάνει) €0,00 inverter 12v σε 220v 300w €60,00 - λευκές λάμπες οικονομίας η τη σειρά led που λέτε.. και ένα φορτιστή για τη μπαταρία €50 για να τη φορτίζεις κατά καιρούς ωστε να είσαι σίγουρος ή ένα μικρό φωτοβολταικό συντήρησης.. Πχ 25w αλλά σε αυτή την περίπτωση θέλεις και ρυθμιστή φόρτισης άλλα €40
 
Τέλεια... η δοκιμή έγινε.
Εμένα ανάβει και το βράδυ..
Αύριο θα πρέπει να το απενεργοποιήσω εντελώς.

😀

Μ αρέσει που μου έλεγες να κάνω το σταυρό μου...😀

Μ έκανες και γελασα βρε Γιάννο.

Πάλι καλά που σε έβαλα σε σκέψεις το μεσημέρι.👎
 
😀

Μ αρέσει που μου έλεγες να κάνω το σταυρό μου...😀

Μ έκανες και γελασα βρε Γιάννο.

Πάλι καλά που σε έβαλα σε σκέψεις το μεσημέρι.👎
Είναι σαν το σπίτι του τσαγκάρη... Που θέλουν μπάλωμα τα παπούτσια 😀
Τελικά... αξία έχει αυτό που εμείς πιστεύουμε... και όχι το γεγονός. Διαφορετικά τόσα χρόνια.. Τόσος ύπνος... Πως δικαιολογείται;
 
συλλέγω πληροφορίες

Γιάννη, στο φυλάω...😀

https://cdn.fbsbx.com/hphotos-xpa1/v/t59.2708-21/10737656_10200123609009941_1270008373_n.pdf?oh=1a29f162913d35d624030e05f3dd1c18&oe=549ADF62']GR21_GR21H_GR29_.pdf
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Καλά έχω πάθει πλάκα με τις γνώσεις σας! Τι... Ξουράφια κρύβει το pb ! :D
 
Kαι κάτι ακόμα πιο έξυπνο...

https://cdn.fbsbx.com/hphotos-xfa1/v/t59.2708-21/10740815_10200123694652082_335658344_n.pdf?oh=4bc4560325d8380ed0261d55d392b94e&oe=549AACE6
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Eγώ πάλι νομίζω πως χρειάζεται. Γιάννη.

Με μία σεισμική δόνηση, σε απόλυτο σκοτάδι... Θα απογοητευτείς το πρωί.
Να ρωτήσω γιατί... Τι έχεις στο μυαλό σου που εγώ δεν το καταλαβαίνω;
 
Back
Top