Φροντίδα Διακόσμηση κλούβας για καρδερίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης carduelis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδια θα παραγγειλω μια δυοροφη κλουβα διαστασεων 1.00χ0.50χ0.50 ο καθε όροφος. Μεσα σάυτην θα βαλω απο ένα ζευγαρι καρδερίνες στον κάθε όροφο(το ένα θα είναι κερασσούλες!:D) καθως θέλω να δοκιμάσω κ εγω να βγάλω τις δικές μου καρδερίνες. Αυτο που με προβληματίζει όμως είναι το πως πρέπει να διμορφώσω εσωτερικά κ εξωτερικά τκν κάθε όροφο ώστε να είναι καταλληλο για τα ζευγάρια. Μεχρις στιγμης έχω σκεφτει να βάλω κανα ψευτικο ελατακι από αυτα που θα αρχίσουν να πουλανε από εδώ κ πέρα σιγα σιγα, για καλυψη καμια γιρλαντα που να μοιάζει με φυσικά κλάδάκια ελατου κ μέσα κανα ψευτικο κισσό κ καλα καλυμμενε φωλιες. Επισης με προβληματιζει το πως θα τοποθετησω τις ξυλινες βεργες που πουλανε στο εμποριο για πατηρθρες καθως δεν ξέρω σετι μήκος κ υψος οπως επισης κ ποσες χρειάζονται για να είναι ανετα τα ζευγαρια. Καθε συμβουλη για την σωστη διακόσμηση της κλουβας ευπροσδεκτη.
 
Ηλία, καλησπέρα.
Εγώ σε παρόμοιες κλούβες βάζω 2 κλαδιά σε απόσταση
περίπου 18-20 πόντους από την οροφή & 20 πόντους από τα πλαινά κάγκελα.
Ώστε τα πουλιά να αναγκάζοντε να πετάνε.
Την απόσταση με τα πλαινά κάγγελα την προσαρμόζεις σχετικά με το που θα μπει & η φωλιά.
Το πουλί πρέπει πατώντας στο ξύλο να έχει άμεση επαφή με τη φωλιά.
Δοκίμασε να ντύσεις τις κλούβες με πράσινη διχτυωτή επένδυση για τον ήλιο (δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς).
Χρησιμοποιώ επένδυση με 50% σκίαση.
Ανεξάρτητα εάν τα έχεις σε εξωτερικό χώρο & τα χτυπάει ήλιος,
τα πουλιά νιώθουν περισσότερη ασφάλεια.
Καλό είναι να μην "πνίξεις" την κλούβα από γιρλάνδες,
τα πουλιά εάν είναι προσαρμοσμένα θα ζευγαρώσουν.
Επιπλέον εάν "χάνεις" τα πουλιά από το οπτικό σου πεδίο,
δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα από παρατήρηση & εμπειρία.
Επίσης η φωλιά θα πρέπει να προβλέψεις να είναι σε σημείο που να μπορείς οπτικά να την ελέγχεις αλλά & να παρεμβαίνεις όπου χρειάζεται χωρίς να αναστατώνεται το ζευγάρι.
Έχεις να κάνεις με άγρια, δεν συγχωρούν ανακατέματα...
Επίσης πρέπει στην κατανομή στην κλούβα να προβλέψεις & το ενδεχόμενο τοποθέτησης χωρίσματος,
εάν ο αρσενικός παρουσιάσει επιθετικότητα.
(το ένα θα είναι κερασσούλες!:D)
Κερασούλα & η θηλυκιά;
& εάν "ναι", είναι 6άρα;
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
 
κ κ η θυλικι κ η αρσενικη κερασσουλες 8αρες τις πουλαγε σε ένα πετ 30ευρω.
 
Back
Top