Αναπαραγωγή Διαμάχη στην παπαγαλο-οικογενεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pean
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pean

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

εδω και ενα μηνα εχω αποκτησει 7 παπαγαλακια υστερα απο τα 7 αυγα που εκανε η θηλυκια πετυχαινοντας 100% ευστοχια :)

ολα καλα μεχρι τωρα με την θηλυκια να φροντιζει διαρκως τα μικρα της και ο αρσενικος βρισκεται μονιμως με τροφη στο στομα για να ταισει την μητερα...

τις τελευταιες ομως μερες εχω παρατηρησει οτι ο αρσενικος εχει αρχισει να γινεται επιθετικος προς τα μικρα τα οποια προσπαθουν δειλα δειλα να δουν τι συμβαινει εξω απο την φωλια τους...

πεφτουν πολλες "τσιμπιες" με τα μικρα να τσιριζουν απο τον πονο καθως τους αφαιρει οσα πουπουλα προλαβει να πιασει...

τι γινεται τωρα; ο αρσενικος το κανει λογω ζηλιας; Πρεπει να τους χωρισω;

Ευχαριστω πολυ
 
Βγαλ τον απο μεσα καλυτερα αφου προσπαθει να τα τραυματισει. Βεβαια 7 στοματα ειναι πολλα για να ταιστουν μονο απο τη μητερα τους. Αυτος δεν τα ταιζει; Ποσων ημερων ειναι το μεγαλυτερο και ποσων ημερων το μικροτερο πουλακι;
 
προσπαθω να περναω πολλες ωρες διπλα στο κλουβι για να βλεπω τι κανει, αλλα μονο μια φορα τον εχω δει να ταιζει τα μικρα...

συνηθως δεν κανει τιποτα αλλο ολη μερα απο το να τρωει και στη συνεχεια να ταιζει την θηλυκια...


ο μεγαλυτερος μπομπιρας ειναι 26 ημερων και ο μικροτερος 16 ημερων..

συνηθως ο αρσενικος επιτιθεται την ωρα που τρωει αβγο για το οποιο κανει σαν τρελος οταν το βλεπει... Πρεπει να ειναι οτι καλυτερο εχει φαει στη ζωη του! Μερικες φορες δεν αφηνει ουτε την θηλυκια να φαει μαζι με αυτον παρολο που στη συνεχεια πηγαινει να την ταισει... ισως φταιει το γεγονος οτι την ωρα που τρωει, βλεπει και τα μικρα μιας και η φωλια ειναι ακριβως διπλα απο κει που βαζω το αβγο και φοβαται οτι θα φαει μαζι με παρεα... Αν και δε νομιζω οτι ειναι αυτο το προβλημα 100%

παντως η πλακα ειναι οτι μερικα απο τα μικρα προσπαθουν να ανταποδωσουν τις τσιμπιες και ο αρσενικος υποχωρει προσωρινα μεχρι να ερθει η θηλυκια και να επιβαλλει την ταξη προστατευοντας τα μικρα της!

τι να πω... απιστευτο!
 
...

συνηθως δεν κανει τιποτα αλλο ολη μερα απο το να τρωει και στη συνεχεια να ταιζει την θηλυκια...

...

συνηθως ο αρσενικος επιτιθεται την ωρα που τρωει αβγο για το οποιο κανει σαν τρελος οταν το βλεπει... Πρεπει να ειναι οτι καλυτερο εχει φαει στη ζωη του! Μερικες φορες δεν αφηνει ουτε την θηλυκια να φαει μαζι με αυτον παρολο που στη συνεχεια πηγαινει να την ταισει... ισως φταιει το γεγονος οτι την ωρα που τρωει, βλεπει και τα μικρα μιας και η φωλια ειναι ακριβως διπλα απο κει που βαζω το αβγο και φοβαται οτι θα φαει μαζι με παρεα... Αν και δε νομιζω οτι ειναι αυτο το προβλημα 100%

...

Σε αυτα τα σημεια του μηνυματος νομιζω πως ισως βρισκεται η λυση.
Καταρχην αφου ταιζει τη θηλυκια την ξεκουραζει απο τη διαδικασια να μπαινοβγαινει στη φωλια και πανω κατω στο κλουβι για να τρεφεται συνεχεια μονη της αφου οι αναγκες της ειναι τεραστιες καθως ταιζει αλλα 7 πουλια.

Επειτα αφου εντοπισες το προβλημα εν μερη στο οταν βαζεις το αυγο τοτε αυτο πρεπει αρχικα να αντιμετωπισεις. Μετατοπισε την αυγοθηκη στην αλλη ακρη απο τη φωλια και βαλε 2-3 αυγοθηκες ολες με μισο αυγο βρασμενο σε αλλα σημεια αλλα μακρια απο τη φωλια. Ετσι και δεν θα τρωει κοντα στη φωλια βλεποντας τα μωρα ως απειλη και θα μπορει και το θηλυκο να φαει αυγο απο μια αλλη αυγοθηκη αν θελει. 😉

Τι αλλο νομιζεις οτι μπορει να φταει; Ειναι ευρυχωρο το κλουβι; Σε τι χωρο τα εχεις; Μηπως το αρσενικο θελει το θηλυκο για να ξαναζευγαρωσει;
 
αρχικα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες 😉

το κλουβι ειναι 20cm πλατος, 35cm μηκος, 30cm υψος μαλλον δεν ειναι και πολυ ευρυχωρο...

ο χωρος τους ειναι μονιμα στο μπαλκονι το οποιο ομως παραμενει δροσερο ακομα και τωρα μιας και ειναι στον ακαλυπτο της πολυκατοικιας και ο ηλιος δεν το βλεπει...

αν ειναι να θελει ο αρσενικος παλι sex 🙂 τα πιασαμε τα λεφτα μας γιατι το 7/7 της 1ης γεννας μου κατσε καπως βαρυ και για πρωτη φορα ενασχολησης με τα παπαγαλακια 🙂
με το που γυριζω το απογευμα απο την δουλεια περναω το υπολοιπο της μερας μαζι τους...


πιστευω μαλλον τον εχει πιασει η ζηλια του... ειδικα οσο βλεπει την θηλυκια να ασχολειται με τα μικρα της! απο την αλλη ομως δεν μου παει να τους χωρισω κιολας... μπορει ακομα και να τα σκοτωσει;

ευχαριστω
 
Μπορει να τους κανει αρκετο κακο αν θελει. Πρακολουθα τον πολυ και αν δεις να γινεται πολυ βιαιος και η μητερα τους να μην μπορει να "καθαρισει τη μπουγαδα" πια, τοτε βγαλτον και τον ξαναβαζεις μολις τα μικρα μπορουν να μετακομισουν καπου μονα τους. Αν το προβλημα του ειναι το φαγητο τοτε προσπαθησε να το λυσεις και αφησε τον εκει διοτι 7 στοματα ειναι πολλα και θα ζοριστει μονη της.

Το κλουβι οντως δεν ειναι ευρυχωρο για τοσα πουλια. Καλυτερα να παρεις ενα αλλο για την επομενη φορα.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη. :)
 
προς το παρον τα μικρα ειναι ακομα στην φωλια τους απο την οποια δεν δειχνουν ακομα τασεις ανεξαρτησιας!
σιγουρα ειναι μικρο το κλουβι για 9 παπαγαλους δεν τιθεται θεμα!

μετακινω την θηκη για το αυγο και βλεπουμε...

ευχαριστω πολυ 😉
 
φοβαμαι οτι εχω σοβαρο προβλημα με τα 9 Budgie εκτος αν ειμαι υπερβολικος...

Προς το παρον απο τα 7 μικρα Budgie μονο τα 2 δεν εχουν βγει απο την φωλια.

Τα υπολοιπα 5 οι γονεις τα τσιμπανε εως και τα ματωνουν στο κεφαλι... ειδικα η θηλυκια οταν τα βλεπει να πηγαινουν προς την φωλια.
Ο αρσενικος τα τσιμπαει σε ασχετες φασεις αν τα δει διπλα του. Αυτα βεβαια εχουν γινει εχθρικα και ανταποδιδουν αλλα λογω ηλικιας ο αρσενικος καταφερνει να τα αιφνιδιαζει...

Αναγκάστηκα να χωρισω τον αρσενικο για να μεινει η θηλυκια και να ταιζει τα υπολοιπα 2 μικρα που δεν εχουν βγει ακομα, αλλα δεν παυει να τσιμπαει τα υπολοιπα τα οποια βγαζουν μια διαπεραστικη τσιριδα απο τον πονο. ☹

Βεβαια ακομα και τα μικρα τσακωνονται μεταξυ τους αλλα οχι σε σημειο να ματωνουν...

γιατι τοσος τσακωμος ειδικα απο τους γονεις;
 
τα μικρα τρωνε μονα τους;



τι ηλικια εχουν;
 
το μεγαλυτερο 40 ημερων το μικροτερο 30 ημερων

δεν ειμαι μπροστα συνεχεια αλλα πιστευω μονο τα 2 που ειναι ακομα στην φωλια ταιζονται απο την μανα γιατι διαφορετικα θα τα ειχε διωξει...

αν καμια φορα μπει κανενα μικρο μεσα και η μανα δεν το παρει χαμπαρι μετα που γυριζει στην φωλια και το βρισκει μεσα γινεται χαμος μεχρι που το πεταει εξω απο την φωλια!
 
πρεπει να τα βαλεις σε δικο τους κλουβι, τουλαχιστον τα μεγαλυτερα!
Απο τη στιγμη που τα διωχνει, μπορει να τα τραυματισει... Το λιγοτερο
 
Μήπως υπάρχει ήδη μεγάλος συνωστισμός στην φωλιά; Πιστεύω πως τα μεγαλυτερα πουλάκια πρέπει σιγα σιγα να βγουν απο το κλουβι και να μπούν σε ένα άλλο για να αποσυμφορεθει λιγάκι η κατασταση. Ισως η θηλυκια ετοιμαζεται για επόμενη γέννα 😉 και θέλει να τα βοηθησει να αυτονομηθούν. Βάλτα σε άλλο κλουβι με σπόρους, αυγοτροφή, φρουτακια και σιγα σιγα θα μαθουν να αυτοεξυπηρετώνται μόνα τους
 
σιγουρα θα χρειαστω αλλο ενα κλουβι αλλα δεν περιμενα να φτασουν μεχρι τα αιματα!

ελπιζω να μην μολυνθουν απο τις πληγες τους τα μικρα και να καλυψουν γρηγορα τα πουπουλα τους...
 
Back
Top