Φροντίδα Διαμονή Παραδείσιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manolo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Manolo

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλό Φθινόπωρο.
Έχω το εξης πρόβλημα.
Έχω ένα ζευγαράκι παραδείσια που έχω μου κάνανε 3 όμορφα πουλάκια τον Απρίλιο. Τα πουλάκια έχουν γίνει θρεφτάρια!
2 θηλυκά και 1 αρσενικό. Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής:
Τα πουλάκια τα έχω πάει στους γονείς μου και γίενται το εξής,τσακώνονται μεταξύ τους συνέχεια.
Και πιο συγκεκριμένα τσακώννονται η μια κόρη με την άλλη και όταν τις χωρίζουμε και βάζουμε την μία με την μάνα... Τσακώνονται μεταξύ τους.
Έχω δοκιμάσει όλα τα σενάρια μεταξύ τους αλλά πάντα κάτι χαλάει..
Γιατί γίνεται αυτό είναι κάποια περίοδος τώρα που τα παίρνουν στο κρανίο;

Τα έχω σε 2 κλουβιά.. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Φιλικά

Manolo
 
Αυτο γινεται συνηθως οταν το ζευγαρι ετοιμαζεται για την επομενη γεννα και αισθανεται ενοχληση απο τα μικρα ή οταν βρισκονται σε μικρα κλουβια. Αδερφια απο την ιδια γεννα να τσακωνοντε τοσο πολυ μεταξυ τους δεν μου εχει τυχει. Θα σου προτεινα το ζευγαρι μονο του αν προκειται να περασουν σε 2η γεννα και τα μικρα σε ευρυχωρο κλουβι αν υπαρχει η δυνατοτητα. Κατι αναλογο μου εχει τυχει με θυληκα τις 1ης γεννας να κυνηγανε ενα θυληκο λευκο που ξεχωριζε πολυ απο την 2η γεννα. Οταν χωρησα τις γεννες δεν υπηρχε προβλημα.
 
Και τα 3 μικρά είναι από την ίδια γέννα.. Αν βάλω μαζί τους γονείς τσακώνονται μεταξύ τους τα 2 θηλυκά... Αν βάλω το ένα θηλυκό μαζί με την μάνα και τον πατέρα τσακώνεται η μάνα με την κόρη...
Και δεν το έκαναν παλιά.. Τον τελευταίο μήνα έχει γίνει αυτό.
 
κανε αυτο που σου λεει ο οδυσσεας και καλο θα ταν να αγοραζες σε ολα ενα ταιρι αν ειναι δυνατον και υπαρχει χωρος!
 
Είναι κανονικό το κλουβί <broken link removed> εκεί που ήταν από τότε που γεννήθηκαν..
Αν πάρω άλλο ένα αρσενικό ίσως να είναι στριμωγμένα..
 
το κλουβι ειναι μικρο για 5 πουλια! Καλο θα ταν να χωρισεις παιδια απο γονεις!
 
είναι 2 τετοια κλουβιά..στο ένα είναι οι γονείς και στο άλλο τα παιδιά.
 
Το πρόβλημα σου νομίζω οτι δεν έχει να κάνει με την συγκένεια των πουλιών αλλα με το φύλο τους. Εμένα μου έτυχε σε δύο περιπτώσεις. Δυο αρσενικά μαζί σε μια ζευγαρώστρα και δυο θυληκά σε άλλη. Μάλιστα στην περίπτωση των αρσενικών το πιο αδύναμο είχε χάσει πολλά πούπουλα στην πλάτη. Στην αρχή που δεν είχα καταλάβει οτι τσακόνωνται νόμιζα οτι το ένα ηταν άρρωστο και τα πήγα στον κτηνίατρο. Αυτό που μου είπε είναι οτι τσακώνονται για την κυριαρχία του χώρου και μάλιστα οτι αν συνεχίσουν μπορεί να έχει πολύ άσχημη κατάληξη αυτό. Συνήθως η λύση είναι να κρατάς τα πουλιά σε ζευγάρια για να μην έχεις αυτό το πρόβλημα αλλιώς θα πρέπει να τα έχεις σε κλουβί με χώρισμα.
Ακόμα θα σε συμβούλευα, εντελώς φιλικά πάντα, αν έχεις την δυνατότητα να τα βάλεις σε μεγαλύτερα κλουβάκια. Θα είναι καλύτερο για τα πουλιά σου αλλά και εσύ θα τα χαίρεσαι περισότερο με το πέταγμα τους.
 
Καταρχην καλο θα ηταν να μη γραφουμε σε θεματα αλλων, δεν ειναι πολυ ευγενικο κ ειναι κ λιγο οφφ τοπικ. Για το προβλημα που εχεις Ηλια θα μπορουσες να ανοιξεις ενα νεο θεμα. (οποτε πιστευω καποιος moderator να μπορει να το μεταφερει ξεχωριστα, σε νεο θεμα)
Δε μας δινεις πολλες πληροφοριες για τα ζεμπρακια σου.Αυτο που λεει ο φωτης ισχυει γενικως, δηλ τα ζεμπρακια γενικα παραγεμιζουν τη φωλια αλλα στη περιπτωση σου δε νομιζω να ισχυει-εαν βλεπεις να τα ριχνουν τα ιδια τα πουλια τα αυγα κατω. Παντως εαν τη βλεπεις πολυ φουσκωμενη θα μπορουσες να την "αδειασεις"καπως γιατι κ θαβουν κμ φορα τα αυγα κ εαν ειναι πολλα τα αυγα πεφτουν δεξια κ αριστερα.
οταν λες οτι οταν ειναι ετοιμα να βγουν τα πετανε κατω εννοεις αφου περασουν οι μερες εκκολαψης;κ προς το τελος αυτων των ημερων τα ριχνουν κατω;σιγουρα εχει δει να τα ριχνουν κατω; Μηπως πεφτουν;
η ηλικια των πουλιων ποια ειναι;

ευτυχως που ανοιξες νεο τοπικ για να μας το πεις!:DZπαντως γενικα αυτα που σου λεει η αννα ειναι σωστα! Αν θες πες μας και λιγα πραγματα γι αυτα!
 
Back
Top